Suriye İnsani Yardım Operasyonu: Sahadan İzlenimler ve İnsan Hikayeleri

Türkiye'deki Suriyeli Çocukların Desteklenmesi

 


 

Ankara, 3 Temmuz 2015 – Almanya Hükümeti, Türkiye’deki Suriyeli çocukların eğitimlerini desteklemek amacıyla UNICEF’e 2 milyon Euro bağışta bulundu.
devamı


Suriyeli çocuklar için okula ulaşmak bir sorun olmamalı

 

ŞANLIURFA, Türkiye, Temmuz 2015 – “Okul servisimizden çok memnunum. Artık okula gitmek için endişelenmiyorum.” diyor 6 yaşındaki Halepli Kamal. Ailesi ile birlikte Şanlıurfa’da yaşayan Kamal, “Büyüdüğüm zaman pilot olmak istiyorum, çünkü uçmak çok güzel” diye ekliyor.
devamı

Halid'in hikayesi: Çadırkentteki Suriyeli gencin bakır tellerde şekil bulan hayalleri

SURUC, Türkiye, Mayıs 2015 – Kimileri sanat okulları ve konservatuarlardan mezun olduktan sonra sanatçı olur, kimileri ise doğuştan sanatçıdır. Tıpkı Suruç Kampı’ndaki UNICEF Çocuk Dostu Alanda tanıştığımız Kobanili Halid gibi. 
devamı

Suriyeli genç gönüllüler Çocuk Dostu Alanlarda görev başında!

HARRAN, Türkiye, Nisan 2015 –UNICEF’in Çocuk Dostu Alan projesi; savunmasız durumdaki Suriyeli çocukların ve gençlerin güvenli, katılımcı ve kapsayıcı eğitim ve gelişimi destekleyici etkinliklere ve mekanlara erişimlerini sağlamak amacıyla, Avrupa Birliği’nin finansal desteği, AFAD ve Türk Kızılayı’nın işbirliği ile ülke genelindeki bütün kamplarda gerçekleştiriliyor.
deva

UNICEF ve AB'den Suriyeli Çocuklara Önemli Destek

 

Ankara, 15 Nisan 2015 – İki yıldır sürmekte olan “Türkiye’de Suriyeli Çocukların Desteklenmesi” projesinin kapanış töreni bugün Ankara’da gerçekleştirildi. Proje, UNICEF, AFAD, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türk Kızılayı tarafından, Avrupa Birliği’nin mali desteği ile hayata geçirildi.
devamı

Kahramanmaraş'taki Suriyeli çocuklar için yeni bir eğitim merkezi açılıyor

 

KAHRAMANMARAŞ, 22 Nisan 2015 – Suriyeli çocuklara, eğitimlerine devam etme imkanı sağlayacak olan yeni bir eğitim merkezi bugün Kahramanmaraş’ta hizmete açıldı. UNICEF tarafından desteklenen eğitim merkezi, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın işbirliği ve Avrupa Komisyonu’nun mali desteği ile inşa edildi. 
devamı

Suriyeli öğretmenler UNICEF aracılığıyla aldıkları teşvikten ötürü memnun

 

KAHRAMANMARAŞ, Türkiye, Nisan 2015 – “O gün adeta bir bayram havası vardı” diyor şimdilerde Türkiye’de öğretmenlik yapan Suriyeli Raid.Teşvik ödemesini almak üzere PTT Şubesi’ne gittiklerinde ise yaşananları şöyle anlatıyor genç öğretmen: “Bayramlardaki gibi heyecanlıydık. Herkes teşviğini alıp, mutlu bir şekilde çadıra ailesinin yanına döndü.”
deva

Krizin 4. yıldönümünde Türkiye'deki Suriyeli çocuklar gelecek umutlarını anlatıyor

 

TÜRKİYE, Mart 2015 - Suriye’de yaşanan kriz beşinci yılına girerken, ülke içerisindeki 5.6 milyondan fazla çocuğun durumu hala vehametini korumaya devam ediyor. Ülke içindeki fiili çatışmalar ve benzeri nedenlerden dolayı insani yardım kuruluşlarının erişiminin güçlükle sağlandığı bölgelerde yaşayan yaklaşık 2 milyon çocuk da bu rakama dâhil. Halen 2.6 milyon civarında Suriyeli çocuk okula gidemiyor. 
devamı

UNICEF'ten Suriyeli çocuklara yeni bir eğitim merkezi

 

NİZİP/GAZİANTEP, 18 Mart 2015 – Bugün, Gaziantep’in Nizip ilçesinde Suriyeli çocuklara yönelik yeni bir eğitim merkezi açıldı. Bu eğitim merkezi, AFAD ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın işbirliğinde Lüksemburg Devleti’nin mali katkıları ve UNICEF’in desteği ile inşa edildi. 10 ilköğretim, 2 anaokulu olmak üzere 12 sınıftan oluşan Nizip Geçici Eğitim Merkezi 1080 öğrencilik kapasiteye sahip.
devamı

UNICEF İyi Niyet Elçisi ve Türk Oyuncu Tuba Büyüküstün'den Zaatari mülteci kampındaki Suriyeli çocuklara ziyaret

 

ZA’ATARI, Ürdün, 4 Mart 2015- UNICEF’le beraber, Ürdün’de bulunan Zaatari mülteci kampına gerçekleştirdiği günübirlik ziyaret sırasında, Lamis rolüyle ün kazanan Türk oyuncu Tuba Büyüküstün, ülkelerini yaklaşık 4 yıldır devam eden savaş nedeni ile terk etmek zorunda kalan Suriyeli kız çocuklarıyla bir araya geldi.
devamı

UNICEF'ten Suriyeli mülteci çocuklara kışlık giysi yardımı

 

SURUC, Türkiye, Ocak 2015 - Türkiye’deki kış koşulları, bir yandan Suriyeli çocukların yaşam şartlarını zorlaştırırken öte yandan Türkiye Devleti, UNICEF ve diğer Birleşmiş Milletler kuruluşları tarafından kamplarda yapılan kışlık yardım faaliyetleri de son hızla devam ediyor. 
devamı

Suriyeli çocuklar için kar bir eğlence değil!

 

ANKARA, Türkiye, Ocak 2015 - Kış denilince ilk akla gelenler nelerdir? Kardan adam, kartopu eğlencesi, sıcak kahve, kestane, polar battaniyeler, renkli yün eldiven ve bereler…Ancak bazıları için kış ve kar bu kadar da sevimli çağrışımlar yapmıyor ne yazık ki…Özellikle de üzerlerinde incecik giysilerle, dondurucu soğuklara rağmen dışarıda çalışmak zorunda olan çocuklar için…
devamı

Suriyeli ve Türkiyeli gençlere yönelik barış eğitimi

 

GAZİANTEP, Türkiye, Ocak 2015 -Uluslararası Genç Liderler Akademisi’nin (UGLA) “Gençler için Barış” eğitimi programı 19-21 Aralık 2014 tarihlerinde Gaziantep’te düzenlendi. Eğitim, önceden UGLA’da Barış Eğitimi alan gençlerin yanı sıra Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ile UNICEF’ten görevli uzmanların katkılarıyla gerçekleştirildi.
devamı

Türkiye'deki Suriyelilere yönelik aile eğitim programı
ADANA, Türkiye, Aralık 2014 – “Çocukların, özellikle de kız çocuklarının psikolojik açıdan sıkıntıları var. Kendi ailelerine de bu sorunları anlatamıyorlar. Onları yönlendirecek kimse olmadığı için de sorunlar büyüyor. Gençler kamplarda yapacak bir şeyleri olmadığından dolayı boşluğa düşüyorlar. Diğer önemli bir sorun erken yaştaki evlilikler ve sonrasındaki boşanmalar. Çocuk yaşta annelik diğer bir sorun. Dokuzuncu sınıfta iken hamile kalan öğrenciler bile var.” Bu sözler Kilis Elbeyli Kampı’nda eğitmen olarak görev yapan Danya Hamışlı’ya ait. 

Yeni bir hayat yeni bir dil hikayesi: Lazkiyeli Azize

 

MERSİN, Türkiye, Aralık 2014 – Mutlu, huzurlu ve sakin bir hayattı onunkisi…Tıpkı tüm sıradan çocuklar gibi…Annesi, babası ve 7 kardeşi ile birlikte “normal” bir yaşam sürüyorlardı. Hem Lazkiye’de hem de şehirden 1,5 saatlik uzaklıktaki köylerinde bir evleri vardı.
devamı

Roya'nın hayali akıllı telefon

 


SURUÇ, Türkiye, Aralık 2014 - 15 yaşındaki Roya, hayatta payına düşen zorlukları çoktan yaşamış. Altı aylıkken başına gelen bir kaza sonrası felç olan genç kız, şimdi de Kobani olarak da bilinen memleketi Ayn el-Arap’taki çatışmalardan kaçmak zorunda kalmış.


devamı

Çocuk Forumu'nda acil durumlarda çocukların hakları ve rolü tartışıldı

 

ANKARA, Türkiye, Aralık 2014 – Başkent Ankara’nın dışında bir otel özel bir toplantı için çocuklara ev sahipliği yapıyor...Genellikle siyasi parti, üniversite veya sivil toplum kuruluşlarına üye yetişkinlerin kongre ve konferanslar için kullandığı bu otelin toplantı salonundaki masaların etrafında bu kez çocuklar bir araya geliyor. 
devamı
Suriyeli ailelere kriz dönemlerinde çocuk koruma eğitimi

 

ŞANLIURFA, Türkiye, Kasım 2014 — UNICEF ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Türkiye'de kamp dışında kalan Suriyeli mültecilerin temel ihtiyaçlarının tespit edilmesi amacıyla ülkenin güneyinde bulunan Şanlıurfa ilinde pilot bir proje başlattı. 
devamı

Kobani'den gelen mültecilere UNICEF'ten kış yardımı

 

SURUÇ, Türkiye, Kasım 2014 - Suriye sınırından dolayısıyla Kobani’den 15 km uzaklıktaki Onbirnisan köyüne sığınan 23 yaşındaki Berevan Bozi, inşaatı bitmemiş üç katlı bir evin önünde, iki aylık kızı Berfin’i sıkıca kucağında tutuyor. 45 gün önce, kızı daha 13 günlükken çatışmalardan kaçıp Türkiye’ye gelen Berevan, kış yaklaştıkça kızını sıcak tutmakta güçlük çekiyor. 
devamı

Suriyeli ve Türkiyeli Çocuklar kendi hakları için projeler geliştiriyor

 

ANKARA, Türkiye, Kasım 2014 – Başkent Ankara’nın şehir merkezinde mütevazi bir otelin toplantı salonunda bir araya gelen farklı yaş gruplarından Suriyeli ve Türkiyeli çocuklara yöneltilen ilk soru çocuk hakları konusunda ne bildikleri oluyor.
devamı

Suriyeli gönüllü öğretmenlere destek projesi için ilk adım atıldı

 

ANKARA, Türkiye, 6 Kasım 2014 - Milli Eğitim Bakanlığı, PTT A.Ş. ve  UNICEF tarafından; “Suriyelilere yönelik yürütülen eğitim öğretim faaliyetine gönüllü olarak katılan Suriyeli öğretmenleri desteklemek amacıyla yapılacak  ödemeler”e ilişkin  protokol Ankara’da imzalandı.

 

devamı

Türkiye çocuk felcine karşı son dönemde aldığı önlemleri arttırıyor


ISTANBUL, Türkiye, 21 Ekim 2014 – İstanbul’un tarihi yarımadasında konumlanan Fatih ilçesi, kentin en eski yerleşim birimlerinden biri olarak değerlendiriliyor. Antik surlarla çevrili bu bölge Ayasofya, Sultanahmet Cami, Kapalıçarşı gibi birçok tarihi yapıya ev sahipliği yaparken kozmopolit yapısı ile de dikkat çekiyor. Birbirinden çok farklı milletlerden insanların ikamet ettiği Fatih semtinin son dönemdeki misafirleri ise Suriyeli mülteciler.

 

devamı


Şirin ve kardeşleri oyun oynayarak yaşadıklarını unutmaya çalışıyor

 

SURUÇ, Türkiye, Ekim 2014 -Eski püskü sınıflarda yerlere serilmiş minderlerde oturan Şirin ve iki kız kardeşi oldukça keyifli görünüyor.

 

devamı


Daha iyi bir gelecek için tüm çocuklar okula gitmeli

 

KİLİS, Türkiye, Ekim 2014 – Ülkelerindeki çatışmalardan kaçan Suriyelilerin Türkiye’deki ilk adreslerinden biri küçük ve şirin sınır kenti Kilis olmuştu. Kısa bir süre içinde kentin toplam nüfusu Suriyeli misafirlerin eklenmesi ile 90 binden 210 binin üzerindeki rakamlara kadar ulaştı. 
devamı


Suriyeli gönüllü öğretmenlerin eğitim azmi

 

ANTAKYA – OSMANİYE, Türkiye, Ekim 2014 – Kentin dış mahallelerindeki ara sokaklardan birinde, tek katlı, mütevazı bir binanın önündeyiz. Binanın önündeki dar bahçe ile kaldırımı birbirinden küçük bir duvar ve demir teller ayırıyor. 
devamı


Kobani'nin hemen karşısındaki 'komşu ve akraba' Suruç'ta sıradışı bir okul...

 

SURUÇ, Türkiye, 26 Eylül 2014 -Bir okul düşünün; içinde heyecanla koşuşturan çocuklar yerine endişeli gözlerle bisküvi sırasında bekleyen çocuklar olsun... Bir okul düşünün; sınıflarında düzenli bir şekilde oturan öğrenciler yerine, aileleri ile birlikte bir çuval ya da yardım paketleri üzerinde uyumak zorunda kalan çocuklar ve gençler olsun... 
devamı


Kobani'den Türkiye'ye gelen Suriyelilere UNICEF'ten acil yardım

 

SURUÇ, Türkiye, 23 Eylül 2014 -19 Eylül Cuma gününden itibaren yaşanan göç dalgası ile yaklaşık 150,000 Suriyeli sınırı geçerek Türkiye’ye geldi. Bu sayının yaklaşık yüzde 60’ını çocuklar oluşturuyor. 
devamı
 

 

Kamplarda kalan çölyak hastası çocuklara UNICEF desteği

ADANA, Türkiye, 20 Eylül 2014 – Adı az duyulmuş bir hastalıkla mücadele etmenin ne kadar zor olduğunu tahmin edebilirsiniz. Üstelik eğer ülkenizi terk etmek durumunda olan bir sığınmacı iseniz bu durum da daha zor bir hal alıyor. Tıpkı Türkiye’deki Suriyeliler gibi. Ancak gerek kamplarda yapılan sağlık kontrollerinde gösterilen hassasiyet gerekse UNICEF’in beslenme uzmanlarının yaptığı saha araştırmaları sonrası sundukları rehberlik hizmeti bu tür hasta çocuklar için koşulları biraz daha iyimser yapıyor. 
devamı


Beslenme araştırması saha çalışmaları tamamlandı

 

ADANA, Türkiye, 19 Eylül 2014 – Adana’nın geniş ve kalabalık caddelerinden kenar semtlerine doğru yol alıyoruz aracımızla. Bir süre sonra caddeler daralırken kalabalıklar da artmaya başlıyor. Yüreğir’in Yeşilbağlar mahallesinde bir ara sokakta ilerliyoruz. Sokaklarda kadınlar ve çocuklar çoğunlukta.
deva


UNICEF'in Acil Durumlarda Çocuk Koruma eğitimleri hız kesmiyor

 

ISTANBUL, Türkiye, 6 Eylül 2014 – “Lütfen yardım edin bana! Eşimi kaybettim, nerede defnedildi bilmiyorum bile!” Yardım ekipleri alanda planlama yaptıkları sırada yanlarına yaklaşan hamile kadın bu sözleri söyledikten sonra hem yorgunluğa hem de üzüntüye daha fazla dayanamayarak yere düşer. 
devamı


Türkiye'de Bulunan Suriyelilere Yönelik Beslenme Araştırması için ilk adım atıldı

 

ANKARA, Türkiye, 27 Ağustos 2014- Resmi makamların açıkladığı son resmi rakamlara göre Türkiye’de (Ağustos 2014) 1,350,000 Suriyeli bulunuyor. Bu rakamın 220 bini kamplarda kalırken, geri kalan kısmı ise İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere Türkiye genelindeki şehirlerde kendi imkanları ile yaşam mücadelesi veriyor. Ülkede bulunan Suriyelilerin temel ihtiyaçları barınma, beslenme ve eğitim olarak sıralanabilir. Özellikle 5 yaş altı çocukların beslenmesi, üzerinde hassasiyetle durulan konuların başında geliyor.

 

devamı


AFAD ve UNICEF Çocukları Acil Durumlara Hazırlamak İçin Birlikte Çalışıyor

 

  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve UNICEF, olağanüstü dönemlerde çocuk odaklı insani müdahaleler hayata geçirebilmek için bu alandaki en yeni teknolojinin de kullanılacağı yeni bir işbirliğine imza atıyor. Bu işbirliği kapsamında UNICEF yetkilileri Bursa’da bulunan AFAD Afet Eğitim Merkezi’ne bir ziyaret gerçekleştirdi.  Yetişkin ve çocuklar tarafından herhangi bir afet veya acil durum halinde ne yapılması gerektiği konusunda eğitimler verilen merkezde, gerçekleştirilen simülasyonlarla gerçeğine çok benzer deneyimler edinmeleri de sağlanıyor.
devamıNizip kampındaki Suriyeli ikizlerin duygulandıran kardeşlik bağı

 

NİZİP, Türkiye, Temmuz 2014 - Fırat nehri üzerinde kurulu Birecik Barajı’nın hemen yanı başında yer alan Nizip-2 konteyner kenti; düzenli ve temiz sokakları, Suriyeli aileler için hazırlanan ferah yaşam alanları, sosyal donatıları, okulları, kliniği, marketi ile bir kamptan çok küçük bir kenti çağrıştırıyor. 
devamı


Suriyeli gençlerin Türkçe sertifikası heyecanı

 

NİZİP, Gaziantep, Temmuz 2014 - Konteyner kentinin sosyal tesislerinde sıradışı bir hareketlilik var o gün. Protokol üyeleri birer birer toplantı salonuna gelirken, Suriyeli öğrenciler arka sıralarda sakin ama heyecanlı bir şekilde oturuyor. Kendi aralarında Arapça’nın yanısıra Türkçe konuştukları da duyuluyor.
devamı


Çocuk felci aşısı kampanyası bu kez İstanbul'da

ISTANBUL, Haziran 2014 -Sağlık Bakanlığı tarafından UNICEF’in desteği ile yürütülen çocuk felci aşı kampanyası kapsamında İstanbul’ da aşılama faaliyetleri gerçekleştirildi. Ulaşılması hedeflenen çocuk sayısının 290 bin olarak belirlendiği kampanyada, Ümraniye, Sancaktepe, Esenyurt, Sultangazi, Fatih ve Küçükçekmece ilçelerinde yaşayan 5 yaş altı çocuklar aşılandı. 
devamı

 

UNICEF İyi Niyet Elçisi Tuba Büyüküstün, Suriyeli çocukları ziyaret etti

KİLİS, Türkiye - 4 Haziran 2014- Sinema ve dizi oyuncusu ve UNICEF İyi Niyet Elçisi Tuba Büyüküstün Kilis’teki okula gelirken Suriyeli çocuklar "Lamis, Lamis, Lamis" diye tezahürat yapıyordu. Orada bulunan bir kadın ise "Onun adı Tuba" diye çocuğun birini düzeltmek istedi ancak çocuk ısrarla "Ben onu sürekli televizyonda görüyorum. Onun adı Lamis" diyordu. 
devamıTürkiye'de yaşayan Suriyeli çocuklar için yeni okullar açılıyor

 

KİLİS, Türkiye – 4 Haziran 2014 – Kilis, "tarihte görülen en temiz, insani ihtiyaçlar açısından en iyi koşullara sahip ve en etkili şekilde yönetilen mülteci kamplarından bir tanesine" ev sahipliği yapıyor.* Kilis aynı zamanda oldukça canlı bir şehir ve sokaklarında yürürken günün hangi saatinde olursa olsun Arapça konuşan çocukların sesini duyabiliyorsunuz.
devamıTürkiye çocuk felci aşısı kampanyasının kapsamını genişletiyor

 

VAN, Türkiye - Haziran 2014 - Kırk yaşındaki Halepli Nuri İsa, “Televizyonlardan ve çevremdeki insanlardan Suriye’de çocuk felci vakaları görüldüğünü duymuştum. Oradayken çocuklarıma hiç aşı yapılmamıştı. İlk kez burada aşılarını oldular. O yüzden bir baba olarak mutluyum.” diyor. O, krizden sonra ülkesini terk etmek zorunda kalan ve yaklaşık bir sene önce ailesi ile birlikte Türkiye’nin doğusundaki Van’a yerleşen Suriyeli bir baba.
devamıTuba Büyüküstün, UNICEF ile Birlikte Çocuklar için Çalışacak!

 

Başarılı sinema ve dizi oyuncusu Tuba Büyüküstün, UNICEF ‘in “İyi Niyet Elçisi” oluyor. Büyüküstün, UNICEF’in tüm dünyada çocuk hakları için mücadele eden İyi Niyet Elçilerinden biri olarak görev yapacak.
devamıEngelleri aşmayı başaran Suriyeli üç görme engelli kardeşin hikayesi

ISLAHİYE, Gaziantep, Mayıs 2014 – Çadırlarından içeri girdiğimiz andan itibaren çocuklar çevremizi sarıyor. Yanımızda Çocuk Dostu Alan’da görev yapan gençlik çalışanlarının da bulunmasından kaynaklanan bir güven duygusu ve samimiyet kısa sürede kendisini belli ediyor. Önce kahve ikramı yapılıyor, hemen ardından incir ve salatalık. Doğuya özgü ikramlarda misafire ısrar geleneği burada da özenle sürdürülüyor... 
devamı


Bilal, müzik sayesinde yeniden gülmeye başladı

ADANA, Türkiye, Mayıs 2014– Adana Sarıçam Kampı’nda görev yapan gençlik çalışanı Sevgi Biçer, “Onunla çocuk dostu alanımızın açılışındaki etkinlikte tanıştık. Diğer çocuklar kumaş boyuyordu, o ise etrafta dolaşıyordu. Dikkatimi ilk çeken, bir yetişkin gibi ciddi ve sinirli olmasıydı. Başlarda etkinliklere katılmıyordu, sadece seyrediyordu. Zamanla etkinliklerimize katılmaya başladı. Derken tüm yaşıtları gibi arkadaşlarıyla şakalaşmaya ve gülmeye başladı. Burada 14-18 yaşındaki öğrencilere liderlik becerileri kazandırıyoruz. O da bu eğitimi aldı. Artık bir lider öğrenci olarak kendinden küçükleri yönlendiriyor. Her şey yolunda şimdi.” diyor.
devamıAdını gözlerindeki ışıktan alan çocuk: Nour

ISLAHİYE, Gaziantep, Mayıs 2014 -Sürekli gülümseyen ve çevresine neşe saçan 11 yaşındaki Suriyeli bu güzel kız çocuğunun ismi Nour. Islahiye Kampı’nda onu tanımayan yok gibi. Kampın belki de en mutlu çocuğu o. Özellikle de kuşları, oyuncak bebeği ve cep telefonu ile oynarken ondan daha mutlusu yok. 

 

 

devamı

 

One Minutes Jr Türkiye Atölye Çalışması

KAHRAMANMARAŞ, Türkiye, 23 Nisan 2014 – Türkiye’nin güneyinde bulunan Kahramanmaraş Kampında 5,000’i çocuk olmak üzere yaklaşık 16,000’e yakın Suriyeli yaşıyor. UNICEF Türkiye Temsilciliği tarafından düzenlenen atölye çalışmasında bu çocuklardan 15 tanesi kendi yaşamlarına ilişkin birer dakikalık “OneMinutesJr” videosu çekme imkanı buldu. 
devamı

 

Suriyeli çocukların 23 Nisan Çocuk Bayramı coşkusu

GAZİANTEP, Türkiye, 24 Nisan 2014 - UNICEF Türkiye ve AFAD, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla çocukları sevindirmeyi ihmal etmedi. Gaziantep Masal Park’ta düzenlenen kutlamalarda açılan standda çocuklara hediye paketleri ve balonlar dağıtıldı. Özellikle balonlara büyük ilgi gösteren çocukların mutluluğu görülmeye değerdi. 36 ülkeden çocukların bir araya geldiği kutlamalar kapsamında Suriyeli çocuklar da Karataş Spor Salonu’nda folklor gösterisi sergilediler.

 

devamı

 

Suriyeli çocuklar Almanya Cumhurbaşkanı'nı ağırladı

KAHRAMANMARAŞ, Türkiye, 28 Nisan 2014 - Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ile partneri ve aynı zamanda UNICEF Almanya Onursal Başkanı Daniela Schadt, resmi Türkiye temasları kapsamında, 27 Nisan tarihinde Kahramanmaraş Kampı’nda bulunan UNICEF Çocuk Dostu Alanı ziyaret ettiler.

 
 

devamı


İngiltere Büyükelçisi'nden UNICEF Okulu'na Ziyaret

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, 10 bini aşkın Suriyeli sığınmacının yaşadığı Gaziantep'in İslahiye İlçesi'ndeki çadır kenti ziyaret etti. Ziyarette Büyükelçi Moore’a UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abulaban, WFP Türkiye Temsilcisi Jean-Yves Lequime, AFAD ve Türk Kızılayı eşlik etti.
devamı


Rezzan'ın en büyük hayali kırmızı elbisesine yeniden kavuşmak

Ayberk Yurtsever / ADANA, Türkiye, Mart 2014 - Ülkesinden ayrılıp komşu bir ülkeye sığınmak zorunda kalan Suriyeli çocuklar, en güzel anılarının yanı sıra bir zamanlar çok sevdikleri eşyalarını da geride bıraktılar. Onları çok mutlu eden bir elbise, bir kitap ya da bir oyuncak şimdilerde sadece anılarda kaldı. Maddi değeri çok yüksek olmayan ancak manevi değeri asla ölçülemeyecek küçük eşyalar bunlar…Ve şurası kesin ki yıllar geçse de asla unutulmayacaklar!
devamı

Suriyeli çocukların hikayelerini kendi ağızlarından dinleyin

Ayberk Yurtsever / ANTAKYA, Türkiye, Mart 2014 - Suriye’deki insani kriz üçüncü yılını doldururken, çocukların hayatları daha dramatik bir hal alıyor. Çatışmaların başladığı günden bugüne, 5,5 milyon Suriyeli çocuk yaşananlardan etkilenirken, 10 binden fazlası hayatını kaybetti, yaklaşık 8 bin çocuk ise yakınları olmadan sınırı geçerek çevre ülkelere sığınmak zorunda kaldı.
devamı


Çocuk felci aşısı kampanya turları eksik kalan illerde de tamamlandı

OSMANİYE, Türkiye - Şubat 2014 - Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından, UNICEF işbirliği ile, oluşabilecek bir çocuk felci (polio) salgınına karşı ülke genelinde tedbir almak amacıyla gerçekleştirilen aşı kampanyası, eksik kalan illerde ki aşılama faaliyetlerinin de tamamlanmasının ardından başarıyla sonuçlandı. 

devamı

 

Ankara'da savaşın izlerini yüzünde taşıyan Suriyeli bir çocuk: Cumana

Ayberk Yurtsever / ANKARA, Türkiye, Şubat 2014 - Savaşın izleri; evlerini, okullarını,  oyuncaklarını, arkadaşlarını geride bırakarak komşu bir ülkeye sığınmak zorunda kalan Suriyeli çocukların zihinlerinden yıllar sonra bile silinmeyecek şüphesiz. Ancak içlerinden bazıları bu izleri hem zihinlerinde hem de bedenlerinde taşımak zorunda. Tıpkı Celabuslu küçük Cumana gibi.
devamı

 

Suriyeli ve Türk çocuklar futbolcular ile el ele...

Tülay Güler - Ayberk Yurtsever / GAZIANTEP, Türkiye, Şubat 2014 - “Hayatımda ilk kez stadyumda bir maç izliyorum. Heyecanlıyım ve çok mutluyum.”

 


Bu sözler 13 yaşında olan 8.sınıf öğrencisi Halepli Usema Hamso’ya ait. O kendisi ile birlikte Nizip 2 kampında kalan diğer 10 arkadaşı gibi, Şehit Kamil Ocak Stadyumu’nda Gaziantepspor ve Beşiktaş futbol takımları arasındaki maçı izlemek için seçilen Suriyeli çocuklardan bir tanesi. Onlar sadece maçı izlemediler, aynı zamanda maç öncesi seremonide Türk arkadaşları ve her iki takım futbolcularıyla el ele sahaya çıkarak tüm dünyaya dostluk mesajları verdiler. 

devamı

 

Gaziantepspor ve Beşiktaş'tan UNICEF'e Anlamlı Destek

UNICEF Türkiye, Gaziantespor ve Beşiktaş, Suriyeli çocuklar için önemli bir sosyal sorumluluk etkinliğine imza atıyor. Bu işbirliği çerçevesinde Gaziantepspor ile Beşiktaş futbol takımları arasında, 7 Şubat Cuma günü Gaziantep Şehit Kamil Ocak Stadyumunda oynanacak karşılaşma öncesi her iki takım futbolcuları sahaya Suriyeli çocuklar ile el ele çıkacaklar. Konuk Beşiktaş ise sahaya “Suriyeli Çocukların Desteğinize İhtiyacı Var” pankartı ile çıkacak. 

devamı

 

UNICEF tarafından yaptırılan Islahiye Okulu'nda ilk karne heyecanı yaşandı

ISLAHİYE, Türkiye, Ocak 2013 - UNICEF Türkiye tarafından AFAD işbirliği ile, ülkelerinden kaçarak Türkiye’ye sığınan ve İslahiye’deki çadır kente yerleştirilen Suriyeli çocuklar için yaptırılan 24 derslikli okulda karne heyecanı yaşandı. Geçen yıl Kasım ayında resmi açılışı yapılan okulda okuyan toplam 2,544 öğrenci dönem sonu karnelerini 24 Ocak Cuma günü öğretmenlerinin elinden aldı. 

 devamı

 

Suriyeli çocukların futbol sevgisi yaşadıkları travmayı azaltıyor

Ayberk Yurtsever / ISLAHİYE, Türkiye, Ocak 2013 - Islahiye Kampı’nda UNICEF ve AFAD tarafından inşaa edilen okulun bitiş zili çalar çalmaz, Suriyeli çocuklardan bazıları Çocuk Dostu Alan’ın bahçesinde bulunan futbol sahasında bir araya geliyor heyecanla. UNICEF’in mavi çantaları kalenin yanına ya da ağların üzerine bırakılıyor önce. Sonra ise hızlıca takımlar için oyuncular seçiliyor ve vakit kaybetmeden maç başlıyor. 


devamı

 

Suriyeli gençler 'kayıp kuşak' olmamak için Türkçe öğreniyor

Ayberk Yurtsever / MALATYA, Türkiye, Aralık 2013 - Matematik Öğretmenliği Bölümünden yeni mezun olan Ahmed, Fizik Bölümü 4. sınıf öğrencisi Nevar, henüz 20 yaşındaki Tarih Bölümü 1. sınıf öğrencisi Fatma... Her üçünün de ortak özelliği Türkçe öğrenmeye yeni başlayan Suriyeli gençler olmaları. Onlar kayıp bir kuşak olma ihtimalini yakından hisseden gençlerden yalnızca birkaçı. Ünlü bir Türk şairi olan Bedri Rahmi Eyüboğlu "Üç dil" adlı şiirinde şöyle yazar: "En az üç dil bileceksin, en az üç dilde düşünüp rüya göreceksin" 

devamı

 

Türkiye'deki kamplarda verilen eğitimlere katılan Suriyeli öğretmenler geleceğe daha umutla bakıyor

Ayberk Yurtsever / ŞANLIURFA, Türkiye, Aralık 2013 - Beyaz tahtalar, projektörler, laptoplar, masalar, sandalyeler, dosyalar, not defterleri ve kalemler birazdan başlayacak olan eğitim için hazır... Ancak bu kez ortalıkta mavi UNICEF çantalı minik öğrenciler görünmüyor. Çünkü bu özel eğitimi diğerlerinden farklı kılan, eğitime katılanların tamamının öğretmen olması. Onlar Türkiye'deki kamplarda bulunan Suriyeli öğretmenler. Şanlıurfa'daki Akçakale Kampındaki toplam 9 eğitim çadırında düzenlenen ve bir tam gün boyunca süren "Öğretmen Eğitimi", kampta bulunan 271 Suriyeli öğretmeni bir araya getirdi. 

devamı

 

Gençlik çalışanları: Suriyeli çocukların en yakın arkadaşları ve eğitmenleri

Ayberk Yurtsever / ŞANLIURFA/KİLİS, Türkiye, Aralık 2013 - Şanlıurfa Akçakale'deki UNICEF Çocuk Dostu Alanda görev yapan gençlik çalışanı Elif, Bir yandan kamptaki okullarında eğitimlerine devam eden Suriyeli çocuklar, bir yandan da Çocuk Dostu Alanda keyifli bir ortamda yeteneklerini geliştirme fırsatı buluyorlar.
devamı

 

UNICEF desteği ile gerçekleştirilen çocuk felci aşı kampanyasının ikinci turu başladı

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından, UNICEF işbirliği ile, oluşabilecek bir çocuk felci salgınına karşı ülke genelinde tedbir almak amacıyla gerçekleştirilen aşı kampanyasının ikinci turu başladı. 

23-29 Aralık 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek ikinci tur aşı kampanyası; 11 ilde (Hatay, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Adana, Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman ve Osmaniye) 0-59 aylık tüm çocuklar ile diğer 70 ilde Suriyeli aynı yaş grubundaki misafir çocukları kapsayacak. Aşılama kapı kapı dolaşılarak ve merkezi yerlerde sabit istasyonlar kurularak gerçekleştirilecek.

devamı

 

Çocuk felci aşısı kampanyasına Türkiye'deki kamplarda kalan Suriyeli ailelerden tam destek

Ayberk Yurtsever / GAZİANTEP, Türkiye, Kasım 2013 - Aşıların yapılmasına aileler olarak çok sevindik. Birçok hastalıkların sebebi çocuklara aşı yaptırılmaması diyor Taibe Abdülmecid Ismail. O, Suriye'de yaşanan insani krizden ötürü ülkesini terk etmek zorunda kalan ve Idlip kentinden ayrılarak Türkiye'ye sığındıktan sonra Gaziantep'teki Nizip 2 kampına yerleşen annelerden sadece bir tanesi... Dördü kız, ikisi erkek olmak üzere toplam altı çocuğu olan Taibe, biri 11 aylık diğeri ise 2,5 yaşında olan iki çocuğu ile kampın hastanesinde beklerken aşı kampanyası hakkındaki görüşlerini de bizlerle paylaşıyor. 

devamı

 

UNICEF Suriyeli çocuklara kışlık giysi sağlıyor.

Ayberk Yurtsever / OSMANİYE, Türkiye, Kasım 2013 - Kasım ayının son günlerinde sıcaklıklar Türkiye genelinde düşmeye başlarken, yaklaşan kıştan Suriyeli sığınmacıların etkilenmemesi için yürütülen hazırlıklar da hız kazandı. 

Bu kapsamda Türkiye'de 10 ildeki 20 kampta yaşayan iki yaş altı çocuklar için kışlık giysi dağıtımları gerçekleştirmektedir.

devamı

 

Lüksemburg da Suriyeli çocukların "kayıp kuşak" olmaması için gösterilen çabaya katıldı

Ayberk Yurtsever / NİZİP, Türkiye / Kasım 2013 - Fırat nehri kıyısında ve Zeugma Antik Kenti'nin hemen yakınlarında kurulan Gaziantep'teki Nizip 2 konteyner kenti, ülkelerini savaştan ötürü terk etmek durumunda kalan yaklaşık 5,500 Suriyeli'ye ev sahipliği yapıyor. Bulutlu ve gri sabah havasına rağmen, o günü diğerlerinden farklı kılan bir durum daha vardı. Çünkü o gün özel bir ziyaretçi konteynır kenti ziyaret edecekti... 

devamı

 

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, UNICEF'in de destek verdiği aşı kampanyası ile 1.5 milyon çocuğun çocuk felcine karşı aşılanacağını açıkladı

Ortadoğu bölgesinde çocuk felci salgını alarmı verilmesinden kısa bir süre sonra, Suriye ve Suriye'ye komşu ülkelerde çocuk felci ve diğer aşıyla önlenebilir hastalıklar için toplu aşı kampanyaları düzenlenmeye başladı. GAZİANTEP, Türkiye, 18 Kasım 2013- Suriye'de çocuk felci vakalarına rastlanmasının ardından, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı bölgede oluşabilecek bir salgına karşı tedbir almak amacıyla bir aşı kampanyası başlattı. UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO)'nun de destek verdiği kampanya ile 0 - 59 aylık 1.5 milyon çocuğa ulaşılması hedefleniyor. 

devamı


Eğitim için Birleşelim!

5 Kasım 2013: Türkiye'nin güneydoğusundaki İslahiye mülteci kampında yaşayan Suriyeli çocuklar, UNICEF tarafından inşa edilen okullarının resmi açılışını mutlulukla karşıladı. Hava aşırı bulutlu ve kapalı olmasına karşın bu durum coşkuyu ve Suriyeli öğrencilerin, diplomatların ve Türk resmi yetkililerin oluşturduğu renkli görüntüyü gölgelemedi. 
devamı

 

AB Büyükelçileri Islahiye kampında UNICEF çalışmalarını gözlemledi

Ayberk Yurtsever / ISLAHİYE, Gaziantep, Türkiye, Kasım 2013 - Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri büyükelçilerinden oluşan kalabalık bir heyet, Gaziantep'te Avrupa Birliği tarafından sağlanan fonlar aracılığıyla gerçekleştirilen çalışmaları yerinde görmek üzere Islahiye kampını ziyaret etti. 

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Bela Szombati başkanlığındaki heyete 12 ülke büyükelçi düzeyinde, 2 ülke ise müsteşar düzeyinde katılım sağladı. Avusturya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, İrlanda, Estonya, Litvanya, Macaristan, Finlandiya, Yunanistan, Hollanda, Polonya büyükelçileri ve İsveç ve Slovenya Büyükelçiliği müsteşarları temasları kapsamında UNICEF Çocuk Dostu Alanı ve UNICEF tarafından yaptırılan prefabrik okulu da ziyaret ettiler. 


devamı


Suriyeli mülteci çocuklar için yaşamsal yardım malzemeleri havadan Erbil'e aktarıldı

  Irak'ın Kürt yönetimi bölgesindeki 20 bin kadar Suriyeli çocuğa ve ailelerine yönelik 100 tonluk yardım malzemesi çocukların ve ailelerin temel ihtiyaçlarını karşılayacak ERBİL, Irak, 1 Eylül 2013 - Suriyeli mülteci çocuklara ve ailelerine 100 ton acil yardım malzemesi taşıyan bir uçak bu akşam Irak'ın Kürt yönetimi bölgesindeki Erbil'e ulaştı.Yukarıda sayılan bu yardım malzemeleri daha önceki 12 kamyonluk malzemeden sonra ulaştırılan yeni bir partiyi oluşturuyor. Yaklaşık 50 bin kişiye yönelik olup ağırlıklı olarak hijyen malzemelerinden oluşan bu parti, önceki haftanın başlarında UNICEF’in Mersin’deki (Türkiye) deposundan yola çıkmıştı. Ayrıca Bağdat’tan da 4 kamyonluk bir başka yardım konvoyu yola çıkmıştı. 

devamı


Türkiye'deki Suriyeli çocuklar geleceğe köprü kuruyor

Güvenli bir mekan, sanat tartışması, malzemeler, umut verici bir konu. Suriyelilerin yaşadığı Türkiye'deki kamplarda düzenlenen yeni sanat derslerinde katılımcı çocuklar neler keşfedecek, ve neler tasarlayacak. OSMANİYE VE SARIÇAM KAMPLARI, 2 Ağustos 2013 - "Düşüncelerimi herhangi bir baskı olmadan ifade etmek; özgürlük ve güvenlik içinde yaşamak..." Savaş nedeniyle yerinden olan ve halen Türkiye'deki bir kampta yaşayan Suriyeli bir çocuk, UNICEF -Türkiye desteğiyle düzenlenen bir sanat dersinde çocuk haklarını böyle tanımlıyordu. 

devamı


Türkiye'deki kamplarda yaşayan Suriyeli öğretmenler, öğrencileriyle daha iyi çalışmanın yollarını öğreniyor

  Suriyeli gönüllü öğretmenler Türkiye'deki kamplarda bulunan öğrencilerle daha iyi koşullarda çalışabilme koşullarını öğrenmek üzere düzenlenen eğitime katıldılar. 

devamıBirleşmiş Milletler'e Almanya'dan Destek

  Binlerce Suriyeliye ev sahipliği yapan Türkiye ve diğer bölge ülkelerinde faaliyetlerini sürdüren UNICEF ve WFP'ye, Federal Almanya Cumhuriyeti 25 milyon Euro bağışta bulunacak. Konuya ilişkin açıklama Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Dirk Niebel tarafından yapıldı.Türkiye’deki kamplarda Suriyelilere sağlanan koşullar ve verilen hizmetlerden oldukça etkilendiğini ifade eden Bakan Dirk Niebel ise, özellikle WFP, AFAD ve Türk Kızılayı tarafından yürütülen “Gıda Kartı” uygulaması ile kadın ve çocuklardan oluşan dezavantajlı gruplara yönelik UNICEF tarafından gerçekleştirilen çalışmaların önemine vurgu yaptı. Ayrıca, bu son 25 milyon Euro’luk katkı ile Almanya tarafından sağlanan yardım miktarının 165 milyon Euro’ya ulaştığını, bundan sonra da Federal Almanya Cumhuriyeti tarafından yapılan yardımların devam edeceğini belirtti. 

devamıUNICEF'TEN KAMP DIŞINDA KALAN SURİYELİLERE DESTEK

UNICEF, Suriye İnsani Yardım Operasyonu kapsamında yürütülen eğitim faaliyetlerine desteğini tüm hızıyla sürdürüyor. Bu kapsamda; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından okul olarak kullanılmak üzere AFAD'a tahsis edilen ve iç donanımı UNICEF tarafından yapılan Suriyeli Misafirler Bilgi ve Eğitim Merkezi'nin açılış töreni 24 Mayıs'ta gerçekleştirildi. Törene Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman A. Abulaban, Şanlıurfa Protokolü temsilcileri ile UNHCR Alan Koordinatörü Robin Ellis ve diğer temsilcileri katıldı. 

devamıUNICEF Suriye İnsani Yardım Operasyonu kapsamında ortaklaşa hayata geçirilecek çalışmalar için Türk Kızılayı ile işbirliği protokolü imzaladı.

UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abulaban ve Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar tarafından imzalanan protokolün törenine Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jean- Maurice Ripert, Dış İşleri Bakanlığı Çok Taraflı Siyasi İşler Genel Müdürü Büyükelçi Erdoğan İşcan ve AFAD Müdahale Dairesi Başkanı Fatih Özer katıldı. 

Protokol, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen "Türkiye'deki Suriyeli Çocukların Desteklenmesi Projesi" altında, Türk Kızılayı ile birlikte yürütülecek faaliyetlerin içerik ve uygulanma yöntemlerini kapsıyor.

devamı


Türkiye'deki Suriyeli çocuklara destek!

  Ankara, 27 Mart 2013 - Avrupa Birliği ve UNICEF-Türkiye, Türkiye'deki kamplarda yaşayan ve çeşitli güçlüklerle karşılaşan okul çağındaki Suriyeli çocuklara ve gençlere (4-18 yaş) yardım amacıyla "Türkiye!deki Suriyeli Çocukların Durumlarını İyileştirme" projesini başlatmıştır. 18 ay süreli projenin toplam bütçesi 5,6 milyon Avro olup bunun 4,75 milyon Avro'luk bölümü AB İstikrar Aracı'ndan karşılanmaktadır. 

devamı

SURİYELİ ÇOCUKLAR İÇİN YENİ BİR OKUL AÇILDI

AFAD, Belçika Krallığı ve UNICEF işbirliği ile kurulması planlanan 6 prefabrik okuldan ilkinin açılışı Akçakale Süleyman Şah Çadırkenti'nde gerçekleştirildi. Çoğunluğu çocuk olmak üzere kampta yaşayan yüzlerce Suriye vatandaşının yoğun ilgi gösterdiği törene AFAD Müdahale Dairesi Başkanı Fatih ÖZER, UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman A. ABULABAN ve Akçakale Kaymakamı Eyüp FIRAT katıldı.
devamı