Anasayfa > Basın Merkezi > 2018 > Haziran > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (6/2018)

UNICEF Genel Direktörü Henrietta H. Fore'un Hodeida ve Yemen'de çocukların korunmasına yönelik çağrısı


© UNICEF/UN0188089/Abdulhaleem
NEW YORK, 12 Haziran 2018 –“Hodeida saldırı tehdidi altındayken böyle bir durumun bu liman kentindeki ve ötesindeki çocuklar üzerinde yaratacağı etkiler beni derin kaygılara düşürüyor. 

“UNICEF tahminlerine göre halen en az 300 bin çocuk Hodeida kenti civarında yaşıyor. Bu kız ve erkek çocuklar uzun süredir pek çok acıya katlanmaktadır.

 “Yemen’de daha milyonlarca çocuk ise her gün bu limana ulaşan insani yardım ve diğer malzemelere muhtaç durumda. Ülkeye gıda maddeleri ulaşmazsa dünyadaki en büyük beslenme krizlerinden biri daha da kötüleşecektir. Ülkeye yakıt gelmezse su pompaları da çalışmayacak ve insanların içme suyu bulmaları daha da güçleşecektir. Bu da küçük çocuklar için ölümcül olabilen sulu ishal ve kolera gibi hastalıkların yaygınlaşması anlamına gelecektir.

“Savaşın büyük zarar verdiği bu ülkede insani yardımlara muhtaç 11 milyon çocuk vardır. Bu yaşam damarının kesilmesi ise her biri için yıkıcı sonuçlara yol açacaktır.

“UNICEF ekipleri iki gün önce Hodeida’daki yerel ortaklarımıza antibiyotik, şırınga, damardan verilecek sıvı, kullanıma hazır tedavi amaçlı gıda ve hijyen takımları teslim etmiştir. Bunlar ancak da belirli bir süre yetecektir; güvenlik durumunun daha da kötüleşmesi halinde yardımları ulaştırma kapasitemiz de bundan büyük zarar görecektir.

“Çatışmanın tüm taraflarına ve onların üzerinde etkisi olanlara, çocukların korunmasını başka her tür düşüncenin önüne koymaları çağrısında bulunuyoruz. Çocukların güvenliğinin, büyük ihtiyaç duydukları sağlık, koruma, su, sanitasyon, beslenme ve eğitim hizmetlerinin sağlanması için her tür çabanın gösterilmesi gerekmektedir.

“Yardım malzemelerinin dağıtımı engelsiz yürümeli, güvenli yörelere gitmek isteyen sivillere bu imkân tanınmalıdır.

“Hodeida’ya yönelik kapsamlı bir saldırının önlenmesi için sergilenen diplomatik çabaları memnunlukla karşılıyorum. Barışa bir şans tanınmalıdır ve Yemenli çocukların en fazla hak ettikleri de budur.”

###
Multimedya materyali için: https://weshare.unicef.org/Package/2AM40805FSQX 

UNICEF hakkında
UNICEF dünyadaki en dezavantajlı çocuklara ulaşmak için dünyanın en zorlu yerlerinde çalışmalar yapmaktadır. 190 ülkede ve bölgede, her yerde, herkes için daha iyi bir gelecek kurmak için çalışıyoruz.
UNICEF’i Twitter ve Facebook’tan izleyin

Daha fazla bilgi için:
Najwa Mekki, UNICEF New York, +1917 209 1804, nmekki@unicef.org
Sema Hosta, UNICEF Türkiye, +90 312 454 1010, shosta@unicef.org