Anasayfa > Basın Merkezi > 2018 > Mart > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (3/2018)

Türkiye'de 35.000'i aşkın mülteci çocuk, yeni hazırlanan yaygın eğitim derslerinden yararlanacak


© UNICEF/Rich
Yeni program kapsamında 35.000 çocuk; eğitimlerinde kaybettikleri yılları telafi etmek için “Hızlandırılmış Eğitim Programı”na devam etmenin yanı sıra temel okuryazarlık, sayısal okuryazarlık ve Türkçe dil derslerinden de faydalanacak.

Ankara, Türkiye, 15 Mart 2018-  Avrupa Birliği; Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programı kapsamında, yeni hazırlanan yaygın eğitim programı için UNICEF’e 12,5 milyon Euro tutarında destek sağlıyor.  Söz konusu yaygın eğitim programı; Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türk Kızılayı ile yakın bir işbirliği içinde hayata geçirilecek.
 
Yeni program kapsamında 35.000 çocuk; eğitimlerinde kaybettikleri yılları telafi etmek için “Hızlandırılmış Eğitim Programı”na devam etmenin yanı sıra temel okuryazarlık, sayısal okuryazarlık ve Türkçe dil derslerinden de faydalanacak. Söz konusu 35.000 çocuk da dâhil olmak üzere toplamda 65.000’den fazla mülteci çocuk ve ergenin, bu program sayesinde yaygın eğitim olanaklarına kavuşması öngörülüyor.
 
Türkiye, 1,5 milyonu çocuk olmak üzere geçici koruma altında bulunan 3,5 milyonu aşkın Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor. Hâlihazırda bu mülteci çocukların 610.000’i okula kayıtlı durumda. Bununla birlikte, Millî Eğitim Bakanlığı verilerine göre, hâlen 350.000’i aşkın mülteci çocuk, eğitim sisteminin dışında bulunuyor. Eğitimlerine devam etmeyen çocuk ve ergenler, çeşitli riskler karşısında daha savunmasız kalırken, bu çocukların ve ergenlerin özellikle de dışlanma, ayrımcılık, çocuk işçiliği ve çocuk yaşta evlilik gibi risklerle karşılaşma ihtimali artıyor. Birçoğu eğitimlerinden yıllarca geri kaldığından dolayı eğitim ortamına tekrar uyum sağlamak için özel desteğe ihtiyaç duyuyor. UNICEF; eğitiminden geri kalan mülteci çocuk ve ergenlere özel destek sağlamak ve Suriyeli çocukların “Kayıp Nesil” olmasını önlemek amacıyla, hâlihazırda yaygın eğitim faaliyetlerine sağladığı desteğin kapsamını genişletiyor.   
 
İnsani Yardımlar ve Kriz Yönetimi Komiseri Christos Stylianides: "Eğitim, krizlerden etkilenen kız ve erkek çocuklar açısından yaşam kurtarıcı bir role sahiptir. Çocukların normallik ve güvenlik algılarını onlara yeniden kazandırabilir. Aynı zamanda eğitim, yaşamlarının yeniden inşası açısından atılacak belirleyici bir adımdır. Bu program, halen okul dışında olan çocuklara yönelik çözümlere yatırım yaparak AB’nin ve Türkiye’nin tek bir çocuğu bile geride bırakmama kararlılığının bir başka örneğini sergilemektedir.”

UNICEF Genel Direktör Yardımcısı Omar Abdi: “Eğitim çocukların ve toplumların geleceği açısından temel önemdedir. Yaygın eğitim, güç durumdaki çocuklara ve ergenlere eğitimde büyük önem taşıyan ikinci bir fırsat sunmaktadır. UNICEF, çok sayıda çocuğun ve ergenin tam potansiyellerini kullanabilmelerine ve toplumla bütünleşmelerine yardımcı olacak bu önemli programdan dolayı Türkiye’nin kararlı duruşuna ve Avrupa Birliği’nin finansal desteğine minnettardır.”

UNICEF’in 2016 yılından beri, Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programı kapsamında insani yardım çalışmaları için aldığı yardım tutarı, AB’nin yeni sağladığı bu destek ile birlikte,toplamda 104,5 milyon Euro’ya ulaşmış bulunmaktadır. Şimdiye kadar bu tutar; Türkiye’deki en dezavantajlı mülteci çocukların temel ihtiyaçlarını karşılamak, çocuk koruma ve eğitim alanlarında ihtiyaç duyulan kritik yardımların sağlanması için kullanılmıştır.
 
Avrupa Sivil Koruma ve İnsani Yardım Genel Müdürlüğü (ECHO) hakkında  
Avrupa Birliği ve üye ülkeleri, insani yardım alanında önde gelen küresel bir bağışçıdır. Avrupa Birliği, Avrupa İnsani Yardım ve Sivil Koruma Genel Müdürlüğü aracılığı ile, her yıl çatışma ve afetlerden etkilenen 120 milyondan fazla insana yardım etmektedir. Avrupa İnsani Yardım ve Sivil Koruma Genel Müdürlüğü, Brüksel’deki merkezi ve dünya çapındaki saha teşkilatı ile en dezavantajlı insanlara, ırk, etnik grup, din, cinsiyet, yaş, milliyet ya da siyasal bağlantı ayrımı olmaksızın, yalnızca insani ihtiyaçlar temelinde yardım sağlamaktadır.

Daha fazla bilgi için: http://ec.europa.eu/echo/index_en
 
UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürmekteyiz. Özel çabalarımızı, nerede olursa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz.

UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.tr
 
http://www.unicef.org/UNICEF’i Facebook, Twitter ve YouTube’dan takip edin.,
 
Daha fazla bilgi için:
Sema Hosta, UNICEF Turkey, +90 312 454 1010, shosta@unicef.org
Begüm İMAN, ECHO, +90 536 866 01 58, begum.iman@echofield.eu
Zeynep ATILGAN ÖZGENÇ, ECHO, +90 536 866 01 59,  zeynep.atilgan@echofield.eu