Anasayfa > Basın Merkezi > 2017 > Kasım > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (11/2017)

Suriye'de çocuklara yönelik savaşa son verme çağrısı


Dinleyen var mı?

UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Geert Cappelaere’den…


AMMAN, 31 Ekim 2017-“Son 48 saat içinde, Şam’ın kırsal kesimindeki kuşatılmış Doğu Ghouta’da çocukları ve eğitim tesislerini hedef alan yeni saldırılara ilişkin şok edici haberler ve fotoğraflar aldık.

“Bugün daha erken saatlerde UNICEF’le çalışan ortaklarımızdan biri “Jisren” okuluna yönelik saldırıda dört çocuğun yaşamını yitirdiğini bildirdi. “Misraba” okulunu hedef alan başka bir saldırıda ise üç çocuğun öldüğü haberleri geldi. 29 Ekim’de aynı yöredeki bir anaokuluna yönelik saldırıda üç çocuk ve iki öğretmen yaralandı.

“UNICEF ortaklarıyla birlikte bu raporları ve ayrıntılarını teyit ettirmeye çalışıyor. Ancak şu anda bildiklerimize dayanarak diyebiliriz ki Çocuklara yönelik savaş Suriye’de hafiflemeden sürüp gidiyor.

“Şu anda bildiklerimiz, çocuklara önem ve değer verenlerin, okul çantalarına sımsıkı sarılmış halde yerde yatan ölmüş çocukların dehşet verici görüntüleriyle insanlığımızı sorgulamasına da yetiyor.  Bu çocuklar, kısa yaşam sürelerinin tamamında olmasa bile büyük bölümünde iç içe yaşadıkları bombalara, kurşunlara ve şiddete rağmen öğrenmeye o kadar istekli, o kadar kararlıydılar ki…

“Çocukları öldürme gibi iğrenç bir suçun hemen, tümüyle sona ermesi gerekir. Savaşın bile kuralları vardır ve bu kurallar çok açıktır: Okullar, dokunulmaması gereken yerlerdir ve her durumda ve koşulda korunmalıdır. Okullara yönelik saldırılar çocuk haklarının ağır ihlalidir – bu ihlallerin failleri hesap vermelidir.

“Suriye’nin çocukları da sizin ve benim çocuklarım gibi çocuktur. Tüm istedikleri öğrenmek, oynamak ve daha iyi bir gelecektir.

“Dünya öyle bir noktaya gelmiştir ki okula gitmek gibi basit bir eylem bile ölüm kalım meselesi olup çıkmıştır? Sizin benim gibi anneler ve babalar okula giden çocuklarının eve canlı mı yoksa küçük cansız bedenler halinde mi döneceklerini bilemedikleri bir dünyada yaşamaktadır?

“Daha önce defalarca söyledik, bir kez daha söylüyoruz: İnsanlığın ortak vicdanı adına Suriye’de çocuklara yönelik savaş durmalıdır. Bu güne kadar yaptığımız çağrılar hep sağır kulaklardan dönüp geldi. Çatışmanın tarafları ve onlar üzerinde nüfuzu olanlar çocukları korumak üzere şimdi harekete geçecekler mi?”

SON  

Daha fazla bilgi için
Juliette Touma, jtouma@unicef.org, +962-79-867-4628
Tamara Kummer, tkummer@unicef.org, +962-79-7-588-550
Sema Hosta, shosta@unicef.org , +90 312 454 1010