Anasayfa > Basın Merkezi > 2017 > Temmuz > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (7/2017)

Türkiye'deki 230 bini aşkın mülteci çocuk Şartlı Eğitim Yardımı programından yararlanacak


“Eğitim bir ışıktır ve tüm çocukların bu ışığa ihtiyacı vardır” Ankara, Haziran– “Eğitim bir ışıktır ve tüm çocukların bu ışığa ihtiyacı vardır” Bunlar, 9 yaşındaki Suriyeli Esra’nın sözleri. Esra ülkesindeki kriz nedeniyle oradan kaçmak zorunda kalmış. Şimdi Türkiye’de okula gidiyor. Esra geçen hafta Ankara’da kendisi gibi 230 bin Suriyeli çocuğun okula gitmesini sağlayacak bir programın başlatılması dolayısıyla düzenlenen toplantıda bunları söyledi. Program çocuklarını okula gönderen Suriyeli ailelere iki ayda bir nakit yardım yapılmasını öngörüyor. Esra’yı dinleyenler arasında hükümet kurumlarının, yabancı misyonların, Avrupa Birliği’nin, Birleşmiş Milletlerin, HDK ve medya temsilcilerinin yer aldığı 150’den fazla kişi bulunuyordu.

“Suriyeli ve Diğer Mülteci Çocukların Eğitimi için Şartlı Eğitim Yardımı (Ş.E.Y.) okul devamlılığını sağlayarak, okul terk oranlarını azaltarak ve okul kaydını teşvik ederek okullardaki mülteci çocuk sayısını artırmayı amaçlıyor. Programda yer alan önemli bir bileşen de en güç durumdaki çocukların takibini ve gerektiğinde çocuk koruma hizmetlerine yönlendirilmesini sağlayacak.

Esra’nın babası Rabii eğitimin çocuklarının daha iyi bir geleceğe sahip olması açısından anahtar durumunda olduğuna yürekten inanan bir kişi. Rabii konuşmasında: “Çocuklarımı okula göndereceğim. Ben eğitim görme şansını yakalayamadım, ama çocuklarımın okula gitmesini istiyorum. Aile olarak bunun için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.
Ş.E.Y.’in kapsamını genişletme çalışmaları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlıağı (AFAD), Türk Kızılayı ve UNICEF’in ortak çabalarıyla yürütülüyor.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti 2003 yılından bu yana ülkede en güç durumdaki ailelere eğitim alanında şartlı destek sağlamaktadır. Şimdi bu program Türkiye’de gerek kamu okullarına gerekse geçici eğitim merkezlerine devam eden güç durumdaki mülteci çocukları da kapsamak üzere genişletilmektedir.

Çocuklar için ortaklık
UNICEF Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü ve Avrupa Göçmen ve Mülteci Krizi Özel Koordinatörü Afshan Khan konuşmasında: “S.E.Y. programının mülteci çocukları da kapsayacak şekilde genişletilmesi, ulusal sosyal koruma sistemlerinin, bu alandaki uzmanlığın ve aktörlerin insani krize karşı tepkimizin merkezine yerleştirilmesinin mükemmel bir örneğidir. Uzun süren krizlere yeterli karşılığı verebilmek için uzun döneme yayılan sürdürülebilir müdahalelerin gerekli olduğunun kabul edilmesidir. UNICEF, bunca çocuğun yaşamında fark yaratacak bu önemli programı sahiplendiği için Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne, değerli finansal yardımları için de Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım kuruluşuna (ECHO) minnettardır” dedi. 

ECHO programın Türkiye’deki mülteci çocukları da kapsayacak şekilde genişletilmesine destek 34 milyon Euro ile Olağanüstü Durumlarda Eğitim başlığı altında bugüne kadarki en büyük insani yardım katkısını sağlamıştır. İnsani Yardımlar ve Kriz Yönetimi Komiseri Christos Stylianides “Bu program işbirliği ve ortaklıkla neler başarılabileceğinin güçlü bir örneğini oluşturuyor. Ortaklık daha şimdiden 56 binden fazla çocuğa ulaşmıştır ve bu da çocukların geleceğine yapılan bir yatırımdır.”  Programın finansmanına Norveç ve ABD hükümetleri de katılmaktadır.

Çocuklarla birlikte kutlama
UNICEF, ECHO ve Milli Eğitim Bakanlığı temsilcilerinden oluşan bir heyet Nazife Hatun İlkokulunda program yararlanıcılarıyla bir araya geldi.  Bu Okul, Türkiye Hükümeti ve UNICEF tarafından desteklenen, 600’den fazla mülteci öğrenciye eğitim ve güvenli öğrenme ortamı sunuyor.

Heyet çocukları dersliklerinde ziyaret ettikten sonra karnelerin dışarıda sıra olmuş bekleyen çocuklara dağıtılmasına yardım etti. Okulun bahçesi heyecan içindeki çocukların ve ailelerinin gülüşmeleriyle cıvıl cıvıldı.
Esra’nın sözünü ettiği eğitimin ışığı, karnelerini ziyaretçilerinin elinden gururla alan kız ve erkek öğrencilerin yüzlerine yansımıştı.

Aynı gurur ifadesi toplantıya katılan çocukların ebeveynlerinin yüzlerinde de görülebiliyordu.