Anasayfa > Basın Merkezi > 2017 > Temmuz > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (7/2017)

UNICEF: Akdeniz'deki kurtarma gemilerinin denizdeki mülteci ve göçmen çocukları kurtarmaları engellenmemelidir


Giderek artan sayıda mülteci ve göçmene yardım çabalarında, İtalya’nın daha fazla bölgesel ve küresel desteğe ihtiyacı var 

NEW YORK/CENEVRE, 17 Temmuz 2017– Akdeniz’de her hafta binlerce mülteci ve göçmen kurtarılırken UNICEF arama ve kurtarma çalışmaları yürüten STK’lar için getirilecek kuralların başta çocuklar olmak üzere birçok kişinin yaşamını riske atabileceği uyarısında bulundu.

İnsan ticareti ve kaçakçılığına karşı mücadele amacıyla İtalyan makamları tarafından önerilen yeni düzenlemeler önceliği yasaların uygulanmasına verirken, Orta Akdeniz’de STK’lara ait kurtarma araçlarının hareketini ve operasyonlarını da sınırlandırmaktadır ve bu durum istemeden de olsa kurtarma çabalarını engelleyip ölümlere yol açabilecek bir değişikliği de beraberinde getirmektedir. 

UNICEF Genel Direktör Yardımcısı Justin Forsyth’ın değerlendirmesi şöyle: “Göç krizinin başlamasından bu yana İtalya, denizin ortasında çaresiz kalan mülteci ve göçmenleri kurtarmak, kıyılarına ulaşabilenlere ise destek sağlamak için inanılmaz çabalar sergilemiştir. Dolayısıyla bu çabalar alkışı haketmektedir. Ancak, ne kadar haklı olursa olsun yasaların uygulanması ve güvenlik gibi alanlardaki hedefler, amaç dışına çıkıp çocukların denizde boğulmalarını önlemeye yönelik yaşam kurtarıcı çalışmaları engellememelidir.”

Önerilen yeni düzenlemelere göre STK deniz araçların kurtarma çalışmaları için Libya sularına girmemesini, göçmenleri taşıyan sorunlu teknelere yerlerini bildirmek üzere telefon araması yapamamasını, işaret fişeği kullanmamasını öngörmektedir. Yine aynı çerçevede, polis ve güvenlik görevlilerinin STKaraçlarına binme yetkisi potansiyel olarak STK’ların bağımsızlıklarını zedeleyebilecek bir durumdur. Dahası, çocukların herhangi bir koruyucu önlem olmaksızın Libya’ya geri gönderilmeleri riski de bu yeni düzenlemelerle artacaktır. Sonuçta çocuklar daha en başında yollara düşmelerine neden olan yoksunluk, zarar ve ağır ihlaller gibi olumsuzluklarla yeniden karşı karşıya kalabilecektir.

Bu yıl yüzde 15’i çocuk olmak üzere hemen hemen 90.000 mülteci ve göçmen deniz yoluyla İtalya’ya ulaşmıştır. Bu, Akdeniz’deki diğer tüm AB ülkelerine gelenlerin toplam sayısından 70 bin daha fazladır.
Bu yıl Ocak ve Haziran ayları arasında kurtarma teknelerindeki UNICEF destekli ekipler riskli durumda bulunan 2.343 çocuk tespit etmiş, yaklaşık 1.000 kadına ve çocuğa bulundukları teknelerde hijyen ve diğer temel malzemelere erişimlerini sağlamıştır.

Forsyth sözlerini şöyle sürdürdü: “Mülteci ve göçmenlere bakım ve destek sağlanması açısından AB’de en ağır yükü taşıyan ülke İtalya’dır. Ne var ki denizdeki kurtarma operasyonlarının sınırlanması ya da çocukların Libya’ya geri gönderilmesi çözüm olamaz. Geri kalan AB ülkeleri ve daha geniş anlamda uluslararası topluluk, İtalya’ya yardım için harekete geçmeli, kurtarma misyonlarını desteklemeli, teknelerin yolcuları boşaltmalarına izin vermeli, yerlerinden edilmiş çocuklar için doğru olan neyse onu yapmalıdır.” 
#######
 
Editörlere notlar:
Son G20 ve G7 zirvelerinde UNICEF, yerlerinden edilmiş çocuklar için altı maddelik eylem planı çerçevesinde hükümetlere mülteci ve göçmen çocukları koruma çağrısında bulunmuştur. Savaşın, şiddetin ve yoksulluğun yerlerinden ettiği her çocuğun korunmasını öngören eylem planı hükümetlere şu çağrıda bulunmaktadır:
 
1.    Başta yanlarında kimsesi bulunmayan çocuklar olmak üzere çocuk mülteci ve göçmenlerin sömürü ve şiddetten korunmaları;
2.    Bir dizi pratik alternatif geliştirerek mülteci statüsü isteyen ya da göç etmekte olan çocukların gözaltına alınma uygulamalarına son verilmesi;
3.    Çocukları korumanın ve hukuksal statü tanımanın en iyi yolu olarak ailelerin bir arada tutulması;
4.    Tüm mülteci ve göçmen çocukların eğitim sisteminin içinde tutulması ve kendilerine sağlık ve diğer kaliteli hizmetlere erişim olanakları sağlanması;
5.    Kitlesel ölçekte mülteci ve göçmen hareketlerinin temelindeki nedenlerin ele alınması;
6.    Geçiş ve varış ülkelerinde yabancı düşmanlığına, ayrımcılığa ve marjinalleştirmeye karşı mücadele önlemlerinin yaygınlaştırılması.
 
 
#######
 
UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımızı, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz.
 
UNICEF ve çocuklara yönelik çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org
UNICEF’i Twitterve Facebook’tan izleyin.
 
 
Daha fazla bilgi için:
Sarah Crowe, UNICEF Cenevre, Tel: +41 79 543 80 29 scrowe@unicef.org
Christopher Tidey, UNICEF New York, Tel: +1 917 340 3017, ctidey@unicef.org
Sema Hosta, UNICEF Turkey, Tel: +90 312 454 1010, shosta@unicef.org