Anasayfa > Basın Merkezi > 2017 > Temmuz > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (7/2017)

Beyoncé Burundi'nin ücra yörelerindeki çocuklara temiz su sağlamak için UNICEF'le birlikte çalışıyor


Beyoncé şöyle diyor: “Suya erişim temel bir haktır. Çocuklara temiz ve güvenilir su temin ettiğinizde onlara yalnızca hayatta kalma şansı değil sağlığı, eğitimi ve daha parlak bir geleceği de vermiş olursunuz. Burundi’deki su krizine kalıcı çözüm bulunmasına yardım etmeye kararlıyım.” 


NEW ORLEANS, 30 Haziran 2017 – Eğlence dünyasının ünlü ismi ve hayırsever Beyoncé, insani yardımlara yönelik kurmuş olduğu BeyGOOD vakfı aracılığıyla UNICEF’le birlikte BEYGOOD4BURUNDI girişimini başlattı. Girişim, Burundi’de en güç durumda olan çocuklara temiz su teminine yönelik çok yıllık bir programdır. Oluşturulan ortaklık, denize kıyısı olmayan bu Doğu Afrika ülkesinin ulaşılması en güç yörelerinde su, sanitasyon ve temel hijyen uygulamalarını iyileştirmeye yönelik programlara destek verecektir. 
 
Burundi’deki su krizi en başta çocukların krizidir. Güvenli olmayan sudan başka bir çareleri olmadığından çocukların bünyeleri zayıflar, iyi beslenemezler ve su yoluyla bulaşan hastalıklara yakalanma riskleri artar. Su yoluyla bulaşan hastalıklar ise beş yaşından küçük çocuklar söz konusu olduğunda önde gelen ölüm nedenleri arasındadır. Su sıkıntısı ayrıca su bulup eve getirmek için uzun yollar yürümek zorunda kalan çocukların okula devamlarını da engeller. Bu iş daha genellikle evin kız çocuklarına düşmekte, kız çocuklar yollarda saldırılara maruz kalma riski altında su taşımaktadır. 
 
Beyoncé şöyle diyor: “Suya erişim temel bir haktır. Çocuklara temiz ve güvenilir su temin ettiğinizde onlara yalnızca hayatta kalma şansı değil sağlığı, eğitimi ve daha parlak bir geleceği de vermiş olursunuz. Burundi’deki su krizine kalıcı çözüm bulunmasına yardım etmeye kararlıyım.” 
 
UNICEF ABD’nin Başkanı ve CEO’su Caryl M. Stern ise şunları kaydediyor: “Küresel su krizinin ele alınması, zamanımızın ön plana çıkan görevlerinden biridir ve Burundili çocuklar da bu açıdan en güç durumda olanlar arasındadır. Bu kendine özgü ortaklık, toplumsal değişimi sağlamak üzere, UNICEF’in Burundi’de olsun dünyanın başka yerlerinde olsun çocuklara temiz su temini alanında on yıllara dayalı uzmanlığı ile eğlence dünyasının gücünü ve etkisini bir araya getirmektedir. Kritik önem taşıyan bu konuyu yeni kesimlerin gündemine taşımada UNICEF’le birlikte çalıştığı için Beyoncé’a ve BeyGOOD’a teşekkür ediyoruz.” 
 
Bu yıl daha önce Burundi’yi ziyaret eden Parkwood Entertainment Filantropi ve Kurumsal İlişkiler Direktörü Ivy McGregor’un görüşleri ise şöyle:  “BEYGOOD4BURUNDI, Beyoncé ile ailesinin ve Parkwood Entertainment’ın tüm dünyadaki su krizi karşısında gerçekleştirdikleri çalışmaların bir devamı; tam da burada Louisiana’da ve Michigan’da olduğu gibi… Burundi’de ailelerine su taşımak için kilometrelerce yol yürüyen kadınların ve kızların gücünde kendimi, kız kardeşlerimi ve annemi gördüm. Bugün ‘Afrika’nın Kalbindeki’ genç kızlara, UNICEF’le olan çok yıllık ortaklığımız ve temiz suya erişimi sağlayacak çözümler aracılığıyla daha parlak bir gelecek için umut aşılıyoruz.” 
 
Ortaklığın ilk evresinde gerçekleştirilecek çalışmalar tulumbalı yeni kuyular yapılması, hijyen eğitimi ve öncelikli dört bölgede bulunan okullarda su ve sanitasyon tesislerinin iyileştirilmesidir. Öncelikli bölgeler Rutana İlinde Bukemba ve Giharo ile Ruyigui İlinde Kinyinya ve Nyabitsinda’dır. Bu kırsal topluluklarda çocuklar kronik yetersiz beslenmeye maruz kalmakta ve nüfusun yüzde 65’inden fazlası güvenilir olmayan su kaynakları kullanmaktadır. Çocuklar ve aileler su bulabilmek için uzun yollar kat etmek zorundadır ki buna rağmen suya erişim oranı son derece düşüktür. 
 
Girişimle ilgili yeni açıklamalar 20 Kasım 2017 tarihinde yapılacaktır. 20 Kasım’da dünya, Dünya Çocuk Günü’nü kutlamak üzere bir araya gelecek ve gezegenimizdeki en güç durumda ve ulaşılması en güç çocukların sesini duyuracak, onlar için bir platform oluşturacaktır. 
 
Son üç yıl içinde UNICEF’in desteğiyle 100 milyondan fazla insan su, sanitasyon ve hijyen hizmetlerine erişebilmiştir. UNICEF 70 yılı aşkın bir saha deneyimi ve dünyayı saran ağıyla acil, yaşam kurtarıcı yardımların insanlara ulaştırılmasında benzersiz bir uzmanlığa sahip olduğu gibi, dünya çocuklarının karşısında duran en zorlu kalkınma sorunlarına uzun dönemli ve sürdürülebilir çözümler getirme çabası içindedir. 
 
Daha fazla bilgi için www.beyonce.com
 
###
 
 
Editörlere Notlar:
 
New Orleans Essence Müzik Festivali’nden bugün yapılan açıklamada Beyoncé’nin, Salma Hayek Pinault ve Gucci tarafından dünya genelinde kadın ve kız çocukları ilgilendiren kritik konuları ele almak üzere 2013 yılında kurulan CHIME FOR CHANGE ve dünyadaki en büyük sorunlara çözüm getirmeyi amaçlayan küresel bir sosyal eylem platformu olan Global Citizen tarafından desteklenmektedir. Global Citizen, dünyadaki aşırı yoksulluğa 2030 yılına kadar yalnızca ortaklık kurarak son verilebileceğine inanmaktadır. CHIME FOR CHANGE ve Global Citizen 2015 yılında kendi güçlü platformlarını, çevrelerini, ortaklarını ve nüfuzlarını harekete geçirerek kadınları ve kız çocukları ilgilendiren konularda ölçülebilir sonuçlar elde etmek üzere bir araya gelmiştir. 
 
CHIME FOR CHANGE ve Global Citizen Essence Müzik Festivalinde interaktif bir deneyim başlatılmasında Beyoncé, BeyGOOD ve UNICEF’i desteklemektedir. Bu etkileşim, anlatıcı, fotoğraflar ve hareketli görüntüler eşliğinde Burundi’nin bir köyündeki yaşamı ve su krizini canlandırmaktadır. BeyGOOD4Burundi, New Orleans Toplantı Merkezinde 450 numaralı reyondadır ve festivale katılanlara yardım için basit yollar sunmaktadır. Gösterim bugünden başlayarak 2 Temmuz’a kadar ziyaretçilere açıktır. 
 
BeyGOOD hakkında 
Mrs. Carter Show Dünya Turu sırasında 2013 yılında kurulan BeyGOOD, Beyoncé'nin hayırsever ve insani yardım amaçlarını hayata geçirdiği bir girişimidir. BeyGOOD’un misyonu, etki yaratan dinamik ortaklıklarla, sahip olduklarını diğerleriyle paylaşmak ve yapılan iyiliğin karşılığını başkalarına iyilik yaparak vermenin örneklerini ortaya koymaktır. Buna ek olarak girişim, bu hususlarda diğerlerini de cesaretlendirmek ve teşvik etmek amacındadır. BeyGOOD, birlikte bir şeyler başarılabileceği ve herkesin bir başkasına iyilik yaparak fark yaratabileceği inancını temel almaktadır. 

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org
 
UNICEF’i Twitterve Facebook’tan izleyin.

Daha fazla bilgi için: 

Yvette Noel-Schure, Parkwood Entertainment, yns@parkwood-ent.com
Sema Hosta, UNICEF Turkey, + 90 312 454 1010, shosta@unicef.org
Najwa Mekki, UNICEF New York, +1 9172091804, nmekki@unicef.org
James Elder, UNICEF Doğu ve Güney Afrika, +254 71558 1222, jelder@unicef.org