Anasayfa > Basın Merkezi > 2017 > Mayıs > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (5/2017)

Bu yılın başından bu yana en az 200 çocuk İtalya kıyılarına ulaşmak isterken denizde kayboldu


G7 liderleri Sicilya Taormina’da bir araya gelirken, UNICEF liderlere mülteci ve göçmen çocukların güvenliği için altı maddelik eylem planını benimsemeleri çağrısında bulundu 

TAORMINA, İtalya, 25 Mayıs 2017– UNICEF’in son tahminlerine göre bu yıl içinde Kuzey Afrika’dan İtalya’ya uzanan tehlikeli Orta Akdeniz göç yolunda en az 200 çocuk yaşamını yitirdi. Başka bir deyişle hergün birden fazla çocuk hayatını kaybetti.  Çocuk ölümleriyle ilgili bu güncel veriler, G7 ülkelerinin liderleri Avrupa’daki mülteci ve göçmen krizini de ele almak üzere Sicilya’da gerçekleştirdikleri görüşmelerde ortaya çıktı.

2017 yılı verileri, içerdiği büyük risklere rağmen çocuklar da dâhil olmak üzere giderek daha fazla sayıda mülteci ve göçmenin Avrupa’ya ulaşmak amacıyla tehlikeli Orta Akdeniz rotasına yöneldiklerini göstermektedir. 1 Ocak - 23 Mayıs tarihleri arasında 45 binden fazla mülteci ve göçmen deniz yoluyla İtalya’ya ulaştı. Bu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44’lük artış olduğuna işaret etmektedir. İtalya’ya ulaşanların arasında yaklaşık 5.500 kadar refakatsiz ve ailelerinden ayrılmış çocuk bulunmaktadır. Bu da 2016 yılına göre yüzde 22’lik bir artış olduğunu göstermektedir. Söz konusu çocuklar Orta Akdeniz yoluyla İtalya’ya ulaşan tüm çocukların yaklaşık yüzde 92’sini oluşturmaktadır. 

UNICEF Genel Direktör Yardımcısı Justin Forsyth’nin değerlendirmesi şu şekilde: “Daha fazla sayıda çocuk her şeyi göze alıp İtalya’ya ulaşmak amacıyla Orta Akdeniz yolunu izliyor ve bu da yolda daha fazla çocuğun ölmesi anlamına geliyor. Geçen yıl İtalya’ya ulaşan refakatsiz ve ailesinden ayrı çocuk sayısı 26 binle rekor kırmıştı; ancak bugünkü eğilimlerin sürmesi halinde 2017 yılında bu konuda yeni bir rekor kırılacaktır. Bu, gurur duyulacak bir rekor değildir; tersine bizlere mülteci ve göçmen çocukların güvenliğini ve esenliğini sağlamada sergilediğimiz toplu başarısızlığı hatırlatmaktadır.” 

Bugün erken saatlerde, G7 Zirvesinin hemen öncesinde çocuklar, gönüllüler, İtalyan sahil koruma görevlileri, resmi kurum temsilcileri ve UNICEF görevlileri, Orta Akdeniz geçişiyle yaşamlarını riske atan binlerce çocuk için ve G7’ye yollardaki çocukları korumak üzere harekete geçme mesajı vermek amacıyla kâğıttan teknelerin kurtarıldığı sembolik bir gösteri gerçekleştirdi.

Ocak ayından bu yana kurtarılan en az 36 bin mülteci ve göçmen Sicilya’ya nakledilmiş bulunuyor. G7'nin dönem başkanı olan İtalya, Sicilya’da gerçekleştirilen bu yılki görüşmelerde göç konusuna öncelikli yer vermiştir.

Forsyth açıklamasını şöyle sürdürdü: “Sicilya, daha iyi bir yaşam arayışı içindeki, evlerinden kopmuş çocuklar için bir umut simgesi olmanın yanı sıra çok sayıda çocuğun yaşamına mal olan son derece tehlikeli bir yolculuğun da bitiş noktasıdır. Bu durumda, G7 liderlerinin zamanımızın en büyük krizlerinden birinin simgelerinden olan ve özel anlam taşıyan bir yerde toplanmaları yerinde olmuştur. Gerçek anlamda liderlik sergilemelerinin, mülteci ve göçmen çocukların güvenliğini sağlayacak somut bir politika benimsemelerinin tam zamanıdır.”

UNICEF, G7 Zirvesi öncesinde zirve hazırlıkları içindeki teknik ekiplerle başkentlerinde görüşmüş, İtalya’nın liderliğini destekleyerek mülteci ve göçmen çocukların korunmasına yönelik altı maddelik UNICEF Eylem Planını benimsemeleri çağrısında bulunmuştur. Gündemde şu maddeler yer almaktadır:

1.    Başta refakatsiz çocuklar olmak üzere çocuk mülteci ve göçmenlerin sömürü ve şiddetten korunmaları;
2.    Bir dizi pratik alternatif geliştirerek mülteci statüsü isteyen ya da göç etmekte olan çocukların gözaltına alınma uygulamalarına son verilmesi;
3.    Çocukları korumanın ve hukuksal statü tanımanın en iyi yolu olarak ailelerin bir arada tutulması;
4.    Tüm mülteci ve göçmen çocukların eğitim sistemi içinde tutulması ve kendilerine sağlık ve diğer kaliteli hizmetlere erişim olanakları sağlanması;
5.    Kitlesel ölçekte mülteci ve göçmen hareketlerinin temelindeki nedenlerin ele alınması;
6.    Geçiş ve varış ülkelerinde yabancı düşmanlığına, ayrımcılığa ve marjinalleştirmeye karşı alınan mücadele önlemlerinin yaygınlaştırılması.

UNICEF, Eylem Planına ek olarak bir de kampanya başlatmıştır. Kampanya, kamuoyuna savaşın, şiddetin ve yoksulluğun köklerinden kopardığı mülteci ve göçmen çocuklarla dayanışma çağrısında bulunmaktadır. Zirvenin yapılacağı Taormina’nın merkezinde büyük bir billboarda yansıyan “#AChildIsAChild” kampanyasının ‘G7 Liderleri, göçmen ve mülteci çocukları koruyun’ mesajı sosyal medyada 2 milyondan fazla insanın desteğini almıştır.
 
###
Editörlere notlar: fotoğraf, video ve b-roll indirmek için: http://uni.cf/2qa2cKc
Daha fazla bilgi için: uni.cf/_AChildIsAChild

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. 
 
UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org
 
 
UNICEF’i Facebook, Twitter and YouTube'dan   izleyin.
 
 
Daha fazla bilgi için:
Sema Hosta, UNICEF Turkey, 90 312 455 1010, shosta@unicef.org
Christopher Tidey, UNICEF New York, +1 917 340 3017, ctidey@unicef.org