Anasayfa > Basın Merkezi > 2017 > Mayıs > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (5/2017)

UNICEF: Avrupa'daki geçiş ülkelerinde mahsur kalan mülteci ve göçmen çocuklar geleceklerinin belirsizliğinden psikolojik olarak etkileniyor


8 yaşındaki Suriyeli mülteci Meryem Yunanistan'ın Lesbos adasında gönüllüler tarafından yönetilen bir kamp olan Pikpa köyünde ailesinin yaşadığı barınakta. Fotoğraf: © UNICEF/UN057954/Gilbertson VII
NEW YORK / CENEVRE, 4 Mayıs 2017– UNICEF sürekli belirsizlik durumunda yaşamanın halen Yunanistan, Bulgaristan, Macaristan ve Batı Balkan ülkelerinde mahsur durumda olan 24 bin 600’ü çocuk olmak üzere yaklaşık 75 bin kadar mülteci ve göçmen üzerinde ağır psikolojik etkileri olabileceği konusunda uyardı.  Almanya ya da İsveç gibi Batı Avrupa ülkelerindeki aileleriyle birleşmelerinin meşru bir hak olmasına rağmen, sığınmacıların büyük bölümü bu ülkelere geçişlerine izin verilip verilmeyeceğini, verilirse de bunun ne zaman olacağını bilmiyor.

Özellikle Yunanistan’da ya da Balkan ülkelerinde mahsur kalan ve diğer AB ülkelerindeki aileleriyle birleştirilmeyi bekleyen yalnız anneler ve çocukların durumu çok vahimdir. Çoğu zaman ailelerde Avrupa ülkelerine önce yetişkin erkekler geçiyor, diğer aile üyeleri ise onları daha sonra izliyor. Ancak 2016 yılında yaşanan sınır kapatmaları ve AB-Türkiye ortak açıklamasından sonra diğer aile üyeleri de artık geçiş ülkelerinde tutuluyor. Sığınmacıların sevdikleriyle yeniden bir araya gelebilmek için bulundukları geçiş ülkelerinde başvuruda bulunmaları gerekiyor ki bu süreç çoğu zaman 10 ay ile 2 yıl alıyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan UNICEF Bölge Direktörü ve Avrupa Mülteci ve Göçmen Krizi Özel Koordinatörü Afshan Khan’ın şu ifadeleri kullandı: “Eşlerini aylardır hatta yıllardır görmemiş tek başına anneler ve çocuklar Yunanistan, Sırbistan ve Bulgaristan gibi ülkelerde mahsur durumdalar. Aile birleşme süreci yavaş işliyor, sonucu ise belirsiz. Bu belirsizlik çocuklar ve aileler üzerinde yıllarca etkisini hissettirebilecek ciddi duygusal baskı ve endişelere yol açıyor.”

UNICEF ve Yunanistan’daki ortakları ailelerinin diğer üyeleriyle birleşmek için bekleyen tek annelerin ve çocukların zihinsel sağlıklarını ve depresyon durumlarını izliyor ve bu kişilere psikososyal destek veriyor. UNICEF’in ortaklarından “Solidarity Now” için çalışan avukat Sofia Tzelepi, bu ailelerin durumunu şöyle anlatıyor: “Tek başına kalan birçok anne kendini çaresiz hissediyor ve motivasyonunu yitirmiş gibi görünüyor. Annelerin bu ruh hali çocuklarına da yansıyor.”

Aile birleşmesine yönelik taleplerin çoğunluğu halen Yunanistan’da bekleyen çocuklar ve akrabalarından ayrı olan aile üyelerinden geliyor. Ancak taleplerin sayısının çokluğu ve en az iki AB üyesi ülkenin sürece dâhil olması nedeniyle işlemler son derece yavaş ilerleyebiliyor. Örneğin 2016 yılında Yunanistan’da aile birleşmesi için 700’ü de refakatsiz ve ailelerinden ayrı olan çocuklardan olmak üzere yaklaşık 5 bin talepte bulunuldu. Başvuranlar arasında yıl sonuna kadar yalnız bin 107 kişi taleplerinin onaylanmasının ardından gidecekleri ülkeye ulaşabildi. Ancak aynı süre zarfında Yunanistan, Macaristan ve Batı Balkan ülkelerinde mahsur kalan mülteci ve göçmen sayısı artmayı sürdürdü: Bu ülkelerdeki mülteci sayısı 2016 yılının Mart ayına kıyasla yüzde 60’a yakın artış göstererek, 47 binden Nisan sonu itibariyle 80 bine çıktı.

Khan açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer verdi: “Çocukları korumanın en iyi yolu aileleri bir arada tutmaktan geçiyor. İşte bu yüzden mülteci ve göçmen çocukların aileleriyle birleştirilmeleri süreci büyük önem taşıyor. Geçiş ülkelerinde mahsur kalanların sayısı artmaya devam ettiğinden, üye devletler sürecin tıkanmasına yol açan işlemleri hafifleterek ailelerin bir an önce yeniden birleşebilmelerini sağlamalıdır.”

UNICEF Yunanistan’da ve Batı Balkanlar’da mülteci ve göçmen çocuklara ve ailelere psikososyal destek vermeyi sürdürüyor. Bu kapsamda yapılan çalışmalar arasında şunlar yer alıyor:
 • Yunanistan: 11 Çocuk ve Aile Destek Merkezi’ne (mavi nokta) destek, Atina ve Attika bölgesinde beş açık alanda psikolojik ve zihinsel sağlık hizmetleri;
 • Bulgaristan: Türkiye ile olan sınır bölgelerinde Sınır Polisi, Göç Müdürlüğü ve çocuk koruma bölümleri çalışanlarına mülteci ve göçmen çocukların korunmaları konusunda eğitim; yeni kurulan Çocuk ve Aile Destek Merkezleri aracılığıyla psikososyal destek;
 • Sırbistan: ülkedeki çocuk dostu alanlara ve devletin tarafından sağlanan sosyal hizmetlere destek;
 • Makedonya Cumhuriyeti: Gevgili ve Tabanovce’de bulunan Çocuk ve Aile Destek Merkezleri’ndeki çocuklara ve annelere psikososyal destek;
 • Hırvatistan: Zagreb’deki çocuk dostu merkez aracılığıyla çocuklara psikososyal destek.
 • Slovenya: çocuk koruma sistemindeki önemli boşlukların doldurulması için hükümete teknik destek.
###

Fotoğraf, video ve b-roll indirmek için: http://uni.cf/2p8ojzH

Editörlere Notlar:

UNICEF, GÖÇ YOLUNDAKİ ÇOCUKLARA İLİŞKİN KÜRESEL POLİTKASI KAPSAMINDA ŞU TALEPLERDE BULUNUYOR:
 1. Çocuk mülteci ve göçmenlerin, özellikle de refakatsiz çocukların sömürü ve şiddetten korunması;
 2. Mülteci statüsü talep eden veya göç eden çocukların gözaltına alınmasına son verilmesi;
 3. Çocukları korumanın en iyi yolu olarak ailelerin birbirlerinden ayrılmaması ve çocuklara yasal statü verilmesi;
 4. Tüm mülteci ve göçmen çocuklara eğitim, sağlık ve diğer kaliteli hizmetlere erişim verilmesi;
 5. Kitlesel mülteci ve göçmen hareketlerinin altında yatan sebeplerinin çözüme kavuşturulması için baskı yapılması;
 6. Transit ve varış ülkelerinde yabancı düşmanlığı, ayrımcılık ve dışlanma ile mücadele edilmesi için gerekli önlemlerin savunulması.
UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik eyleme dönüştürüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar her çocuğun yararını gözeterek en zor koşullarda yaşayan ve toplumdan dışlanan çocuklara ulaşmak için özel bir çaba gösteriyoruz.
 
UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org
 
Bizi Twitter ve Facebook üzerinden takip edin.
 
Daha fazla bilgi için:
Christopher Tidey, UNICEF New York, +1 917 340 3017, ctidey@unicef.org   
Sarah Crowe, UNICEF Cenevre, + 41 79 543 80 29 scrowe@unicef.org
Sema Hosta, UNICEF Ankara, +90 312 454 1010, shosta@unicef.org