Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Haziran > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (6/2014)

Çocuk felci aşısı kampanyası bu kez İstanbul'da


Esenyurt'taki Aile Sağlığı Merkezlerinden birinde çocuk felci aşısı damlatılan bebeklerden biri de Yusuf Devrim Aktaş idi. O daha henüz 12 günlük bir bebek. @UNICEF/Turkey 2014/Yurtsever
ISTANBUL, Haziran 2014 -Sağlık Bakanlığı tarafından UNICEF’in desteği ile yürütülen çocuk felci aşı kampanyası kapsamında İstanbul’ da aşılama faaliyetleri gerçekleştirildi. Ulaşılması hedeflenen çocuk sayısının 290 bin olarak belirlendiği kampanyada, Ümraniye, Sancaktepe, Esenyurt, Sultangazi, Fatih ve Küçükçekmece ilçelerinde yaşayan 5 yaş altı çocuklar aşılandı.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun, Türkiye’de karşılaşılabilecek çocuk felci riskine karşı önlem almak amacıyla başlayan ve UNICEF’in de destek verdiği aşılama çalışmalarında söz konusu 6 ilçede yaşayan gerek Türkiye gerekse başta Suriye olmak üzere diğer ülke vatandaşı olan binlerce çocuk aşılandı. Ağızdan damla verilmesi yöntemiyle uygulanan aşı için çocukların daha önce aynı aşıyı almış olmalarına bakılmadı. 5-11 Haziran tarihleri arasında devam eden ilk etap aşılama kampanyası, Sağlık Bakanlığı’na bağlı ekipler tarafından tek tek evler ziyaret edilerek yürütüldü. Gezici ekipler dışında Aile Sağlığı Merkezlerinde de gerçekleştirilen aşılama çalışmalarına aileler yoğun ilgi gösterdi.
 
Ayrıca, Türkçe ve Arapça olarak iki dilde hazırlanan broşürler ve afişler ile aileler kampanya hakkında halkın bilgilendirilmesi sağlandı.
 
Şimdiye kadar 17 ilde aşılama yapıldı

Çocuk felci aşı faaliyetlerinin 2013 son baharında başladığını ve 17 ilde 5 yaş altı çocuklara iki periyot olarak uygulandığını kaydeden Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, konuyla ilgili şöyle konuştu: “5 -11 Haziran tarihleri arasında İstanbul’da bilim kurulumuzun riskli gördüğü bölgelerde yaklaşık 6 ilçemizde 5 yaş altı grubumuza çocuk felci aşı kampanyası düzenledik. Bir ay sonra da bu faaliyeti tekrarlayacağız.” Müezzinoğlu, “Suriye’den gelen bütün Suriyelilere ilgili bütün aşılar ve kontroller yapılarak sınırdan alınıyor. Bazen kontrol dışı geçişler oluyor onlara da bizimle ilk irtibat kurduklarından itibaren kart veriliyor.” ifadelerini kullandı.
 
1998’den beri Türkiye’de çocuk felci vakası görülmedi

Türkiye’de Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2002 yılında, “çocuk felcinden arındırılmış bölge” sertifikası verilen Türkiye’de 1998 tarihinden beri çocuk felci vakası görülmüyor. Ancak çocuk velci vakası görülen Suriye’den Türkiye’ye doğru yaşanan nüfus hareketliliği nedeniyle, Sağlık Bakanlığı Çocuk Felci Sertifikasyon Komitesi tarafından tüm Türkiye’yi kapsayacak bir aşı kampanyası başlatıldı.

Kampanya kapsamında bugüne kadar Hatay, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Adana, Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman ve Osmaniye, Van, Diyarbakır, Siirt, Hakkari, Batman, Mersin ve son olarak İstanbul’da aşılama faaliyetleri yürütüldü.

UNICEF Türkiye, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen bu faaliyetlere aşı temini ederek ve tüm kampanyaların iletişim çalışmalarını yürüterek destek veriyor.
 

Yazı ve fotoğraflar Ayberk Yurtsever