Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Haziran > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (6/2014)

UNICEF İyi Niyet Elçisi Tuba Büyüküstün, Suriyeli çocukları ziyaret etti


Kilis'teki Öncüpınar Kampı'nda bulunan Çocuk Dostu Alan'da UNICEF İyi Niyet Elçisi Tuba Büyüküstün ve çocuklar birlikte kağıt dönüşüm etkinliğinde bir araya geldi. @UNICEF/Türkiye-2014/Yurtsever
KİLİS, Türkiye - 4 Haziran 2014- Sinema ve dizi oyuncusu ve UNICEF İyi Niyet Elçisi Tuba Büyüküstün Kilis’teki okula gelirken Suriyeli çocuklar "Lamis, Lamis, Lamis" diye tezahürat yapıyordu. Orada bulunan bir kadın ise "Onun adı Tuba" diye çocuğun birini düzeltmek istedi ancak çocuk ısrarla "Ben onu sürekli televizyonda görüyorum. Onun adı Lamis" diyordu.

UNICEF'in yaptırdığı yeni okulun açılış töreninde yüzlerce kadın ve çocuk vardı. Tuba böylesine bir kalabalık karşısında heyecanlanmıştı. UNICEF ile ilk görev gününde yoğun bir programı vardı ve farklı duygular içindeydi.
 
Tuba Büyüküstün ilk görev gününe Türkiye - Suriye sınırına yalnızca bir kaç kilometre mesafedeki Kilis Öncüpınar kampını ziyaret ederek başladı. Çocuklar onu UNICEF'in desteğiyle kurulan çocuk dostu alanda karşıladı. Buradaki çocuklar o gün kâğıtların geri dönüşümünü öğreniyordu. Tuba Büyüküstün de bu çocuklara katıldı.

O sırada 15 yaşındaki Muhannad bir köşede duruyordu. Muhannad zamanın büyük bölümünü Çocuk Dostu Alan’da geçiriyor ve kendisinden küçük çocuklara aktivitelerde yardımcı oluyordu. "Onu herkes tanıyor ve özellikle kızlar onu çok seviyor" diyor Muhannad. Bir süre ilgilenmiyormuş gibi yapıyor ancak sonra dayanamayıp fotoğraf çektirmek için Tuba Büyüküstün'ün yanına koşuyor. Mutlu bir gülümsemeyle "Buraya kadar gelip çocukların yüzünü güldürmesi gerçekten çok hoş" diyor.
 
İyi Niyet Elçisi’nin kamptaki ziyareti devam ederken 2 yaşındaki Ayat ve annesi onu pencereden izliyordu. Ayat'ın annesi, "Ünlülerin buraya gelip yaşam şartlarımızı görmesi gerçekten çok önemli. Burada gördüklerini tüm dünyaya anlatsınlar" diyor.
 
Tuba Büyüküstün'ün kampa geldiği haberi giderek yayılıyor ve kampta kalan Suriyeliler ünlü yıldızı görmek için toplanıyor. Tuba Büyüküstün, bir aileyi içinde yaşadıkları konteynerda ziyaret ediyor. Kapı açıldığında içeridekiler heyecanlanıyor. Kapıda bir bacağını kaybeden annesinin kalan tek bacağına sarılmış bir çocuk var.
 
Tuba söyleyecek pek fazla kelime bulamıyor ancak son bir fotoğraf için tekrar gülümseme gücünü kendisinde bulabiliyor. Kadının, diğer pek çok Suriyelinin hemen hemen aynısını yaşadığı hikâyesini dinliyor. Savaş, kan, açlık, göç ve kampa gelmeden önce kaybedilen bir bacak.
 
Günün ilerleyen vakitlerinde ise bir kaç kilometre uzaklıktaki başka bir yerde Suriyeliler UNICEF'in kamp dışında yaptırdığı ilk okul olma özelliğini taşıyan “Umut Eğitim Merkezi”nin açılış töreni için bir araya gelmişti.
 
Tuba Büyüküstün, açılışa gelen kalabalığa hitaben "Bu benim UNICEF ile çıktığım ilk görevim ve bu açılış töreninde yer almaktan büyük mutluluk duyuyorum" diyor. "Suriyelilerin yüzde sekseni kamp dışında yaşıyor ve kamp dışında yaşayan bu çocukların çoğu okula gidemiyor. UNICEF'in bu çalışmasıyla gurur duyuyorum ve bu tür çalışmaların her zaman destekçisiyim. Sizlere çağrım, çocuklarımızı okula geri kazandıralım, onlara umutlarını geri verelim."
 
En arka sıradaki Abu Hamza saçlarıyla aynı renkte olan gri takım elbisesinin içinde çok şık görünüyordu. Abu Hamza, Suriye'de yirmi yıldan fazla öğretmenlik yapmış ve şimdi de bu okulda gönüllü olarak çalışıyor. "Kendisinin çok önemli bir şahsiyet olduğunu biliyorum.  Ama bizi ve çocuklarımızı ziyarete gelmiş. Demek ki bize de yeterince önem veriliyor." diyor.
 
 
Yazı: Rafik ElOuerchefani