Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Haziran > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (6/2014)

Türkiye'de yaşayan Suriyeli çocuklar için yeni okullar açılıyor


Kilis Umut Eğitim Merkezi'nin açılışı törenle gerçekleştirildi. @UNICEF/Türkiye-2014/Yurtsever
KİLİS, Türkiye – 4 Haziran 2014 – Kilis, "tarihte görülen en temiz, insani ihtiyaçlar açısından en iyi koşullara sahip ve en etkili şekilde yönetilen mülteci kamplarından bir tanesine" ev sahipliği yapıyor.* Kilis aynı zamanda oldukça canlı bir şehir ve sokaklarında yürürken günün hangi saatinde olursa olsun Arapça konuşan çocukların sesini duyabiliyorsunuz.
90.000 Türk vatandaşının yaşadığı Kilis, 100.000'den fazla Suriyeli’ye de ev sahipliği yapıyor. Bu sayının %80'den fazlası ise kampların dışında yaşıyor. Geçen sene çok sayıda Suriyeli’nin kamplardan ayrılarak şehir içinde yaşamaya başlamasıyla beraber şehirdeki eğitim ihtiyaçları da arttı.
 
Bugün ise Kilis’te bir kutlama vardı. Erkekler, kadınlar ve çocuklar, UNICEF tarafından yaptırılan ve kamp dışında yaşayan çocuklara hizmet verecek olan 10 eğitim merkezinden ilkinin açılış töreni için bir aradaydı.  UNICEF İyi Niyet Elçisi Tuba Büyüküstün, UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr.Ayman Abulaban, Koordinatör Vali Veysel Dalmaz, Kilis Valisi Süleyman Tapsız, ABD Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jess Baily ve diğer yetkililer açılış kurdelesini hep birlikte kesti.
 
Bugün itibariyle Türkiye'de kamp dışında yaşayan Suriyeli çocukların yaklaşık olarak %30'u okula gidebiliyor. Bu çocukların bazıları Türkçe bilmemelerine rağmen devlet okullarına kaydolmuş. Bir kısmı ise kamplarda yer alan okullardan birine gidiyor ancak bu okullara giden çocukların ulaşım masrafları pek çok aile için ağır bir yük teşkil ediyor.
 
UNICEF, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer bağışçıların finansal desteğiyle kamp dışında yaşayan Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı yerlerde eğitim merkezleri inşa ediyor.
 
UNICEF Acil Durumlarda Eğitim Sorumlusu Hande Dilaver, "Yeni eğitim-öğretim yılında toplam 40 eğitim merkezi inşa etmeyi hedefliyoruz. Bunlardan 10 tanesi hazır durumda ve 13 tanesi de bir sonraki aşamada tamamlanmış olacak" diyor.
 
Milli Eğitim Bakanlığı'nın denetiminde faaliyet gösterecek olan bu merkezlerde, gerekli sertifikalara sahip Suriyeli öğretmenler tarafından Suriye'de uygulanan müfredatın güncellenmiş bir versiyonu okutulacak.
 
Hande Dilaver açıklamasına şöyle devam ediyor: "Söz konusu eğitim merkezlerinde gönüllü Suriyeli öğretmenler görev yapacak. Bu öğretmenlere ayrıca savaştan etkilenen çocuklara nasıl yaklaşmaları gerektiği konusunda da eğitimler verilecek."
 
Türkiye'nin güney bölgelerinde Suriyeli gönüllüler tarafından eğitim verilen ancak resmi statüsü olmayan çok sayıda okul bulunuyor. Bu okullarda okuyan çocukların aldığı dersler belgelenemiyor. Milli Eğitim Bakanlığı, bu tür okulları tespit etmek için çalışmalar yürütüyor. Sonrasında ise yapılacak değerlendirmeler sonucunda bu okullardan asgari standartları karşılayanlara resmiyet kazandırılması planlanıyor.
 
Hande Dilaver, son olarak sözlerine şunları ekliyor: "Çocukların sonunda sertifika alabilecekleri kaliteli bir eğitime ihtiyaçları var. Ancak bu sayede, bu çocukların ‘kayıp bir nesil’ olması önelenebilir".
 
*Link 1: http://www.nytimes.com/2014/02/16/magazine/how-to-build-a-perfect-refugee-camp.html
 

Yazı: Rafik ElOuerchefani