Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Haziran > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (6/2014)

Türkiye çocuk felci aşısı kampanyasının kapsamını genişletiyor


Yedi kız kardeşten biri olan 3 yaşındaki Halepli Fatma, hiç ağlamadan çocuk felci aşısını olurken... @UNICEF/Türkiye-2014/Yurtsever
VAN, Türkiye - Haziran 2014 - Kırk yaşındaki Halepli Nuri İsa, “Televizyonlardan ve çevremdeki insanlardan Suriye’de çocuk felci vakaları görüldüğünü duymuştum. Oradayken çocuklarıma hiç aşı yapılmamıştı. İlk kez burada aşılarını oldular. O yüzden bir baba olarak mutluyum.” diyor. O, krizden sonra ülkesini terk etmek zorunda kalan ve yaklaşık bir sene önce ailesi ile birlikte Türkiye’nin doğusundaki Van’a yerleşen Suriyeli bir baba.  

Dokuz çocuğundan biri olan 3,5 yaşındaki oğlu İsa’ya çocuk felci aşısı yapan ve sonrasında balon hediye eden Sağlık Bakanlığı çalışanlarına teşekkür eden Nuri, aşı sırasında hiç ağlamayan oğlu İsa’nın yanağına bir öpücük konduruyor.
 
Aşı kampanyasında görüştüğümüz bir diğer baba ise Halepli İbrahim Aziz Hasan. O, 7 kız çocuk babası bir Suriyeli. Onun hikayesi de Nuri’nin hikayesine oldukça benziyor. Çatışmalardan kaçarak 7 ay kadar önce Türkiye’ye gelmiş ve Van’da kendilerine yeni bir hayat kurmuş. Tek katlı oldukça mütevazı bir evde kirada kalıyorlar. Onun çocukları da daha önce hiç aşı olmamış.
 
Sağlık Bakanlığı ekipleri çocuk felci aşısı yaptıktan sonra, diğer aşıların da yapılması için İbrahim’i Aile Sağlık Merkezi’ne davet ediyorlar. Ayrıca çocukların aşı kartlarını da veriyorlar. Bu kartlara çocuk felcinin yanı sıra bundan sonra yapılacak diğer aşılar da not edilecek.
 
Fatma, İbrahim’in yedi kızından bir tanesi. Henüz 3 yaşında. Hiç ağlamadan çocuk felci aşısını olduktan sonra, bu kez kendisi elindeki oyuncak bebeğine elindeki oyuncak biberondan damla damlatıyor sağlık ekiplerini taklit ederek. Sonrasında ise keyifle kendisine hediye edilen balonu şişiriyor kardeşleri ile birlikte...
 
Suriyeli aileler kadar Vanlı aileler de yürütülen aşı kampanyasından oldukça memnunlar. Şermin Tunç, oğulları Emir ve Botan’ın aşılanması sonrasında şunları şöylüyor: “Aşı kampanyasından haberim yoktu. Ekipler kapımıza gelince öğrendim. Çocuklarımın aşı kartı vardı zaten. Bu aşı da tamamlanmış oldu. Yetkililere teşekkür ediyorum.”
 
Kampanya ile Van ilinde merkez ve ilçeler dahil olmak üzere toplamda yaklaşık 136 bin çocuğa ulaşılması amaçlanıyor. Başarı hedefi ise bir önceki turda gerçekleşen %90 oranını aşarak bu oranı daha yukarıya çekmek.
 
Türkiye’de çocuk felci aşı kampanyası kapsamında Suriye sınırındaki illerde gerçekleştirilen aşılama çalışmalarının ardından, Van, Diyarbakır, Siirt, Hakkari, Batman ve Mersin’de de iki tur olmak üzere aşı kampanyası düzenlendi.
 
UNICEF Türkiye, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen bu  faaliyetlere aşı temini ederek ve tüm kampanyaların iletişim ayağını yürüterek destek vermektedir.
 

Yazı ve fotoğraflar: Ayberk Yurtsever