Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Nisan > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (4/2014)

İngiltere Büyükelçisi'nden UNICEF Okulu'na Ziyaret


İngiliz Büyükelçi Moore, Islahiye Kampı'nda Suriyeli öğrenciler ile bir araya geldi. ©UNICEF/Türkiye-2014/Yurtsever
İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, 10 bini aşkın Suriyeli sığınmacının yaşadığı Gaziantep'in İslahiye İlçesi'ndeki çadır kenti ziyaret etti. Ziyarette Büyükelçi Moore’a UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abulaban, WFP Türkiye Temsilcisi Jean-Yves Lequime, AFAD ve Türk Kızılayı eşlik etti.

Kamp yöneticilerinden çadır kente ilişkin bilgiler alan Büyükelçi Moore, Suriyeli sığınmacıların ihtiyaçlarının karşılanması noktasında olağanüstü çaba gösterildiğini belirterek, “Suriye krizinin başlamasından sonra bu noktaya kadar Türk Hükümeti ve Türk halkı inanılmaz bir cömertlikle bu krize tepki verdi ve Suriyeli misafirleri kabul etti" dedi.
 
UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abulaban ise "Türk hükümeti ve AFAD Suriyeli misafirlerin burada en iyi şekilde ağırlaması ve temel ihtiyaçların giderilmesi noktasında olağanüstü bir çaba gösteriyor. Biz de UNICEF Türkiye olarak bu çabalara destek sağlıyoruz. Özellikle Suriyeli çocukların eğitimle ilgili ihtiyaçlarının karşılanması yönünde faaliyetler yürütüyoruz. İngiltere Hükümeti’ne çalışmalarımıza verdiği cömert destekten ötürü teşekkür ederim.” diye konuştu.
 
Büyükelçi Moore daha sonra çadır kentte UNICEF tarafından yaptırılarak eğitime açılan 24 derslikli okulu ziyaret etti. Buradaki Suriyeli öğrencilerle Türkçe sohbet eden Büyükelçi Moore, Türkiye'deki üniversitelerde eğitimlerine devam etmek istediklerini dile getiren Suriyeli kız öğrencilere başarılar diledi. Büyükelçi daha sonra UNICEF Çocuk Dostu  Alan’da Suriyeli öğrenciler tarafından hazırlanan oyunu izledi ve oyun sonrası çocuklara hediyeler dağıttı. 
 
Büyükelçi Moore ve beraberindekiler Suriyeli çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmedi.