Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Şubat > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (2/2014)

Çocuk felci aşısı kampanya turları eksik kalan illerde de tamamlandı


©UNICEF/Türkiye-2014/Yurtsever
OSMANİYE, Türkiye - Şubat 2014 Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından, UNICEF işbirliği ile, oluşabilecek bir çocuk felci (polio) salgınına karşı ülke genelinde tedbir almak amacıyla gerçekleştirilen aşı kampanyası, eksik kalan illerde ki aşılama faaliyetlerinin de tamamlanmasının ardından başarıyla sonuçlandı.

Çocuk felci aşı kampanyası; Hatay, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Adana, Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman ve Osmaniye olmak üzere toplam 11 ilde tüm çocuklar ile diğer 70 ildeki Türkiye vatandaşı olmayan aynı yaş grubundaki misafir çocukları kapsayacak şekilde gerçekleştirildi. Kampanya ile toplamda 1,5 milyon çocuğa ulaşılmış oldu.
 
Malatya, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Adıyaman illerinde daha önce birincisi yapılan ağızdan çocuk felci aşısının ikinci turunun tamamlanması ile aşılama faaliyetleri eksiksiz gerçekleştirilmiş oldu. Sağlık Bakanlığı ekipleri söz konusu illerde sokak sokak gezerek, 0 – 59 ay arasındaki tüm çocuklara ağızdan çocuk felci aşısı yaptı. Aile hekimlikleri ve gezici ekipler tarafından uygulanan aşılama faaliyetleri 17 Şubat 2014 tarihinde başlayarak, 23 Şubat 2014 tarihinde sona erdi.
 
Türkiye’de 1998 tarihinden beri çocuk felci vakası görülmedi. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2002 yılında Türkiye’ye, “çocuk felcinden arındırılmış bölge” sertifikası verildi. Ancak çocuk velci vakası görülen Suriye’den Türkiye’ye doğru yaşanan nüfus hareketliliği nedeniyle, Sağlık Bakanlığı Çocuk Felci Sertifikasyon Komitesi tarafından tüm Türkiye’yi kapsayacak bir aşı kampanyası başlatıldı.