Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Şubat > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (2/2014)

UNICEF Nijerya'nın kuzeydoğusunda öğrencilerin öldürülmesini kınadı


DAKAR, Senegal, 26 Şubat 2014 – UNICEF, Nijerya’da Yobe Eyaletindeki Federal Hükümet Okulu’nda yaşları 13 ile 17 arasında değişen yaklaşık 45 çocuğun kimliği belirlenemeyen silahlı kişiler tarafından acımasızda öldürülmesini şiddetle kınadı.  UNICEF Batı ve Orta Afrika Bölge Direktörü Manuel Fontaine’nin konuya ilişkin açıklaması şöyle: “Öğrencilere yönelik bu alçakça saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Birçokları erken yaşta hayatını kaybetti. Çok daha fazla öğrenci ve öğretmen eğitim hakkından mahrum edildi. Okullara ve öğrencilere yönelik saldırılar, hangi koşullarda olursa olsun kabul edilemez.”

UNICEF, korku ve şiddetin hüküm sürdüğü koşullarda Nijerya’nın kuzeydoğusundaki okullara yönelik olup sürekli tekrarlanan saldırılardan derin kaygı duymaktadır. 2013 yılı Haziran ayından bu yana gerçekleşen dört saldırı sonucunda okullar kapanmış, aralarından çoğu aylarca örgün eğitimden uzak kalmak üzere çok sayıda çocuk bu durumdan etkilenmişti.

Fontaine sözlerine devamla şunları söyledi: “Bir okul saldırıya uğrayıp öğrenciler hedef seçildiğinde yalnızca bu öğrencilerin yaşamları değil, ülkenin geleceği de çalınmaktadır.”

UNICEF bu anlamsız fiillerden etkilenen ailelere ve topluluklara en derin üzüntülerini iletirken Nijerya’nın her yerinde tüm çocukların korunmasına yönelik daha fazla çaba gösterilmesi çağrısında bulunmaktadır.

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.

Bizi Twitter ve Facebook’tan izleyin.

Daha fazla bilgi için:
Geoffrey Njoku, UNICEF Abuja, Tel: + 234 80 35 25 02 88, gnjoku@unicef.org
Laurent Duvillier, UNICEF Dakar, Tel: +221 77 740 35 77, lduvillier@unicef.org 
Kent Page, UNICEF New York, Tel: +1 212 326 7605, Cep: +1 917 302 1735; kpage@unicef.org
Sema Hosta, UNICEF Türkiye İletişim Bölümü Başkanı Tel: +90 312 454 1000; shosta@unicef.org