Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Şubat > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (2/2014)

UNICEF İyi Niyet Elçisi David Beckham kamuoyunun Haiyan Tayfunundaki yardımlarını alkışlıyor


© UNICEF/2014/ Pettersson
David Beckham dünyada kriz ortamlarındaki çocuklar için destek çağrısında bulundu.

MANİLA, Filipinler, 14 Şubat 2014 – UNICEF İyi Niyet Elçisi Filipinlere duygu yüklü bir ziyarette bulundu. Beckham, süper fırtınanın ülkeyi vurmasından 100 gün sonra gerçekleşen bu ziyaretinde Haiyan Tayfununun yol açtığı yıkımdan kurtulabilen çocuklarla buluştu.

38 yaşındaki Beckham tayfun Kasım 2013’te ülkeyi vurduğunda UNICEF’in acil yardım çağrısına destek vermişti. Bugün ise, Leyte adasında, Tacloban’ın afetten en ağır biçimde etkilenen kimi yörelerini ziyaret etti. 

Afette binlerce kişi yaşamını yitirirken 1,7 milyondan fazla çocuk da evsiz kaldı. Haiyan Tayfunundan etkilenen  çocuklar hastalık, okula gidememe ve sömürülme gibi risklerle karşı karşıyaydı. 

Son iki gün içinde Beckham UNICEF’in çocuklara yönelik yaşamsal çalışmalarını izledi. Bu arada Tacloban’daki başlıca tahliye noktalarından biri olan çocuk dostu bir mekânı ziyaret etti ve afet durumlarında çocuklara yönelik aşıların ve tıbbi bakımın önemini yerinde görmek üzere bir sağlık merkezine gitti. UNICEF İyi Niyet Elçisi ayrıca tayfunun evlerini yok ettiği çocuklar ve ailelerle buluştu.

2005 yılından bu yana UNICEF İyi Niyet elçisi olarak çalışan eski futbolcu şunları söyledi: "Tayfunda deniz ve fırtına köylerini silip süpürdüğünde üzerlerinde bulunan giyecekleri dışında ellerinde hiçbir şey kalmayan, kimisi henüz 2 yaşındaki çocukları görmek, bir baba olarak beni çok duygulandırdı.”

"İnanılmaz ölçüde ürkütücü koşullarda ana babalarını, kardeşlerini yitirmiş çocuklar var. Bunları duymak gerçekten son derece sarsıcı.”

Beckham Tanauan’da Santo Nino okulunu ziyaret ederek sınıflara girdi, alıştırma kitaplarının çocuklara dağıtılmasına yardımcı oldu ve eski okulun yıkıntıları önünde çocuklarla futbol oynadı. UNICEF ve ortakları sayesinde tayfundan en fazla zarar gören yörelerden yaklaşık 420.000 çocuk şimdi prefabrik ve çadırlarda kurulu okullara devam edebilmekte; “kutudaki okul”, erken dönem çocukluk ve oyun-eğlence kitlerinden yararlanabilmektedir. 

UNICEF, gelecekteki benzer kriz durumlarına daha iyi hazırlanma açısından Filipinler hükümeti, yerel ortaklar ve topluluklarla çalışmalarını sürdürmektedir.

Beckham sözlerini şöyle sürdürmüştür: "Haiyanı yaşayan çocuklar halen bu olayın travması altındadır ve sürekli yardıma muhtaçtır. Tayfun ülkeyi vurduğunda UNICEF yaşam kurtarıcı malzeme yardımları yapmıştı. UNICEF ihtiyaçlar sürdükçe burada kalacak, çocukların daha fazla mağdur olmalarına izin vermeyecektir.”

UNICEF Suriye’den Orta Afrika Cumhuriyeti’ne ve Güney Sudan’a kadar dünyanın her yerinde acil durumlar karşısında çocuklara yardım ulaştırmak için aralıksız çalışmaktadır.

Beckham’ın sözleriyle “Böyle acil durumlarda halkın bağışlarının çocukların yaşamları üzerinde inanılmaz ölçüde etkili olabileceğini burada, Filipinlerde gördüm.”

"Şu an dünyanın diğer yerlerinde, örneğin Suriye krizinde ya da Güney Sudan’daki çatışmalarda acil yardım ihtiyacı bulunan milyonlarca çocuk var. "

"Bu tür krizlerden bir kısmı manşetlere çıkmasa da, son derece zorlu koşullarda yaşayan bu çocukları unutmamalıyız. Kamuoyuna çağrıda bulunuyorum: Bu çocukların durumunun her gün biraz daha iyiye gitmesi için, geçmişte başarılı örneklerde görüldüğü gibi, UNICEF ve benzeri kuruluşlara yardım adına elden gelen her şey yapılmalıdır.”

 

UNICEF Hakkında

UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve refahını gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org 

UNICEF Filipinler hakkında bilgi için: websiteFacebook ve Twitter.

Fotoğraflar ve videolar için: http://weshare.unicef.org/mediaresources

Daha fazla bilgi için:

Kate Donovan, UNICEF New York, Tel: +1 917 378 2128, kdonovan@unicef.org

Rose Foley, UNICEF İngiltere, Tel: +44 20 7375 6077, rosef@unicef.org.uk

Sema Hosta, UNICEF Türkiye İletişim Bölümü Başkanı +90 312 454 1000, shosta@unicef.org