Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Şubat > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (2/2014)

Suriyeli ve Türkiyeli çocuklar futbolcular ile el ele...


Türkiye?de Gaziantepspor?u desteklediğini söyleyen Usema, aynı zamanda bir Barcelona taraftarı. ©UNICEF/Türkiye-2014/Yurtsever
GAZIANTEP, Türkiye, Şubat 2014 - “Hayatımda ilk kez stadyumda bir maç izliyorum. Heyecanlıyım ve çok mutluyum.” Bu sözler 13 yaşında olan 8.sınıf öğrencisi Halepli Usema Hamso’ya ait. O kendisi ile birlikte Nizip 2 kampında kalan diğer 10 arkadaşı gibi, Şehit Kamil Ocak Stadyumu’nda Gaziantepspor ve Beşiktaş futbol takımları arasındaki maçı izlemek için seçilen Suriyeli çocuklardan bir tanesi. Onlar sadece maçı izlemediler, aynı zamanda maç öncesi seremonide Türk arkadaşları ve her iki takım futbolcularıyla el ele sahaya çıkarak tüm dünyaya dostluk mesajları verdiler.

“Hayatımda ilk kez stadyumda bir maç izliyorum. Heyecanlıyım ve çok mutluyum.”

Bu sözler 13 yaşında olan 8.sınıf öğrencisi Halepli Usema Hamso’ya ait. O kendisi ile birlikte Nizip 2 kampında kalan diğer 10 arkadaşı gibi, Şehit Kamil Ocak Stadyumu’nda Gaziantepspor ve Beşiktaş futbol takımları arasındaki maçı izlemek için seçilen Suriyeli çocuklardan bir tanesi. Onlar sadece maçı izlemediler, aynı zamanda maç öncesi seremonide Türk arkadaşları ve her iki takım futbolcularıyla el ele sahaya çıkarak tüm dünyaya dostluk mesajları verdiler.

Türkiye’de Gaziantepspor’u desteklediğini söyleyen Usema, aynı zamanda bir Barcelona taraftarı. En beğendiği futbolcular Barcelona’dan Messi ve Neymar ile eski Real Madrid’li Raul. 6 kardeşi daha olan Usema’nın en büyük hayali ise ileride başarılı bir doktor olmak.

Maç öncesinde görüştüğümüz her iki takım teknik direktörü de önemli mesajlar verdiler. Ülkesi Hırvatistan’da UNICEF İyi Niyet Elçisi olan Beşiktaş Teknik Direktörü Slaven Biliç, “Çocukların eğitimi en önemli konu. Onların daha iyi şartlarda eğitim alması için UNICEF’i destekleyin.” derken, Gaziantepspor Teknik Direktörü Sergen Yalçın da “Suriyeli çocuklar için elimizden gelen tüm desteği vermeye hazırız” diye konuştu.

Ayrıca, Gaziantepsporlu futbolcular Bekir Ozan Has ve Haris Medunjanin ile Beşiktaşlı futbolcular Tolga Zengin ve Veli Kavlak da UNICEF tişörtleri ve şapkaları giyerek, tüm taraftarlardan ve futbolseverlerden Suriyeli çocukların eğitimi için destek istedi.

Anlamlı bir futbol gecesi

7 Şubat Cuma günü Gaziantep Şehit Kamil Ocak Stadyumu’nda oynanan karşılaşma öncesi her iki takım futbolcuları sahaya Suriyeli ve Türk çocuklar ile el ele çıkarak çok anlamlı bir sosyal sorumluk mesajı verdiler. Ayrıca, konuk takım Beşiktaş sahaya “Sana İhtiyacım Var” pankartı taşıyarak Suriyeli çocuklar için başlatılan kampanyaya destek oldu.

Suriyeli çocuklar Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) yetkilileri tarafından Gaziantep ilinde bulunan ve Suriyelilerin kaldığı Nizip 2 Kampı’ndan seçildi. Kız ve erkek olmak üzere karma olarak seçilen öğrenciler maç sonunda kamplarına dönerken oldukça sevinçliydi.

Onlar stadyumdan ayrılmadan önce bu kez de bir kız öğrencinin söylediklerine kulak verdik. İman Latuf, 11 yaşında. En sevdiği dersler Arapça ve matematik. İleride öğretmen olmayı düşünüyor. Yaklaşık dört ay önce Halep’ten kaçarak ailesi ile birlikte Türkiye’ye gelen İman’ın 3 kardeşi daha var. O da hayatında ilk kez bir futbol maçını canlı izleme şansı buldu o akşam.  Futbolu seviyor musun diye sorduğumuzda “Yani…” diyor gülümseyerek.

 “Gaziantepspor ve Barcelona’yı destekliyorum. Bize bu imkanı sağlayan UNICEF’e ve kamp yetkililerine teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerine son veriyor İman ve arkadaşları ile birlikte mutlu bir şekilde kampın yolunu tutuyor…


Yazı ve fotoğraflar: Ayberk Yurtsever