Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Şubat > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (2/2014)

Gaziantepspor ve Beşiktaş'tan UNICEF'e Anlamlı Destek


UNICEF Türkiye, Gaziantespor ve Beşiktaş, Suriyeli çocuklar için önemli bir sosyal sorumluluk etkinliğine imza atıyor. Bu işbirliği çerçevesinde Gaziantepspor ile Beşiktaş futbol takımları arasında, 7 Şubat Cuma günü Gaziantep Şehit Kamil Ocak Stadyumunda oynanacak karşılaşma öncesi her iki takım futbolcuları sahaya Suriyeli çocuklar ile el ele çıkacaklar. Konuk Beşiktaş ise sahaya “Suriyeli Çocukların Desteğinize İhtiyacı Var” pankartı ile çıkacak. Pankartta ayrıca UNICEF’in Suriyeli çocuklar için dünya genelinde başlattığı “Kayıp Kuşak Olmasın” / “No Lost Generation” kampanyası ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) desteğiyle yürütülen “Sana İhtiyacım Var”  kampanyasının hashtag’ları da kamuoyuna hatırlatılacak.

Seromonide ise her iki takım futbolcularına 7-8 yaş gurubundaki Suriyeli çocuklar ile Gaziantepli Türk çocuklar eşlik edecek. Suriyeli çocuklar Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) koordinesi ile Gaziantep ilinde bulunan ve Suriyelilerin kaldığı kamplardan seçildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abulaban “Klüplerimizin bu desteği Suriyeli çocuklar için çok özel bir destek. Kamuoyunun dikkatini son dönemlerde gözden kaçan bu konuya tekrar çekmek açısından da önem taşıyor. Çünkü hala Suriyeli çocukları eğitimleri için yapılması gereken çok şey var. Ayrıca, her iki ülke çocuklarının sahaya el ele birlikte çıkmaları mevcut dostluğun pekiştirilmesi açısından da oldukça anlamlı.”

Abulaban sözlerine şöyle devam etti: “Tüm Suriyeli çocuklar adına Gaziantepspor ve Beşiktaş kulüpleri başkanlarına, yönetim kurullarına, teknik heyet ve futbolcularına teşekkür ediyorum. Her iki kulüp de sosyal konulardaki duyarlılıklarını bir kez daha göstermiş oldular. Ayrıca, bu etkinlikte bize destek veren Türkiye Futbol Federasyonu’na ve AFAD yetkililerine de teşekkürlerimi iletmek isterim. Umarım önümüzdeki dönemde benzer sosyal sorumluluk projelerini daha geniş kapsamda diğer kulüplerimiz ile de hayata geçirebiliriz. Barcelona’nın global ölçekte UNICEF’e verdiği desteğin bir benzerinin bir Türk takımı tarafından verilmesi düşüncesi bile heyecan verici.”

Suriye’de yaklaşık 3 yıldır süregelen insani kriz nedeniyle milyonlarca insan ülkelerini terk etmek zorunda kalmıştır. Türkiye de komşu ülkede meydana gelen bu krize seyirci kalmayarak, yüzbinlerce Suriyeli misafire ev sahipliği yapmaktadır. UNICEF Türkiye Suriyeli çocukların eğitim, çocuk koruma, sağlık, gençlik ve beslenme konularında projeleri hayata geçirmektedir.

İletişim:

Tülay Güler, UNICEF Türkiye, +90 530 171 07 36

Ayberk Yurtsever, UNICEF Türkiye, +90 530 179 13 64

Mehmet Bilgiç, Gaziantepspor, +90 342 322 20 00