Anasayfa > Basın Merkezi > 2014 > Ocak > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (1/2014)

UNICEF tarafından yaptırılan Islahiye Okulu'nda ilk karne heyecanı yaşandı


Hayatlarında ilk karnelerini alan anaokul öğrencilerinin heyecanı görülmeye değerdi. ©UNICEF/Turkey-2014/Yurtsever
UNICEF Türkiye tarafından AFAD işbirliği ile, ülkelerinden kaçarak Türkiye’ye sığınan ve İslahiye’deki çadır kente yerleştirilen Suriyeli çocuklar için yaptırılan 24 derslikli okulda karne heyecanı yaşandı. Geçen yıl Kasım ayında resmi açılışı yapılan okulda okuyan toplam 2,544 öğrenci dönem sonu karnelerini 24 Ocak Cuma günü öğretmenlerinin elinden aldı. 

 

Tüm çocuklar karne heyecanı yaşarken, ilk kez karne alacak olan birinci sınıf öğrencileri ayrı bir heyecan yaşıyordu o gün. Onlardan biri de 7 yaşındaki Taç İsmail idi. Hama kentinden olan Taç, büyüyünce öğretmen olmak istediğini söyledi. Idlip kentinden ailesi ile birlikte ayrılarak Islahiye Kampı’na yerleşen Şerif Abroz ise iki haftalık tatil döneminde arkadaşlarıyla bol bol oyun oynayacağını anlattı.

Eğitim döneminin son günü düzenlenen karne dağıtımına UNICEF temsilcilerinin yanı sıra, Islahiye Kaymakamı Ünal Çakıcı, Gaziantep AFAD Müdürü Sinan Atakan, Milli Eğitim Bakanlığı temsilcileri ve kamp yöneticileri katıldı. UNICEF Türkiye karnelerini alan Suriyeli öğrencileri defter ve kalem seti ile ödüllendirdi.

UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abulaban, karne dağıtımı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “UNICEF olarak Suriyeli çocukların eğitimlerini sürdürmeleri ve kayıp bir kuşak haline dönüşmemeleri birinci önceliğimiz. Tüm enerjimizi ve zamanımızı onların eğitimlerini kesintisiz ve kaliteli bir şekilde sürdürmeleri yönünde harcıyoruz. Önümüzdeki dönemde diğer kamplarda da yeni derslikleri eğitime kazandırmış olacağız. Karne heyecanı yaşayan tüm Suriyeli çocukları tebrik ediyor, eğitim hayatlarında sonsuz başarılar diliyorum.”

Anaokul, ilk okul, orta okul ve lise sınıflarında eğitim verilen okulda toplam 46 şube bulunuyor. İkili eğitim sisteminin uygulandığı okulda 245 anaokul öğrencisi, 1.198 ilkokul öğrencisi, 957 ortaokul öğrencisi, 144 lise öğrencisi eğitim görüyor. 2 konteynerdaki 12’şerden toplam 24 derslik ile eğitim verilen okulda 5’i Türk ve 64’ü Suriyeli olmak üzere toplam 69 öğretmen görev yapıyor.


Yazı ve fotoğraflar: Ayberk Yurtsever