Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Aralık > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (12/2013)

Gençlik çalışanları: Suriyeli çocukların en yakın arkadaşları ve eğitmenleri


@UNICEF/Türkiye-2013/Yurtsever
ŞANLIURFA/KİLİS, Türkiye, Aralık 2013 - Şanlıurfa Akçakale'deki UNICEF Çocuk Dostu Alanda görev yapan gençlik çalışanı Elif, Bir yandan kamptaki okullarında eğitimlerine devam eden Suriyeli çocuklar, bir yandan da Çocuk Dostu Alanda keyifli bir ortamda yeteneklerini geliştirme fırsatı buluyorlar.

Onlarla birlikte, resim çalışmaları, drama oyunları, jimnastik, müzik ve dans çalışmaları gibi aktiviteler gerçekleştiriyoruz. Tutsak Prenses ve sandalye kapmaca en sevdikleri oyunlar...” diyor heyecanla.

O da çok iyi biliyor ki Suriye’de bin günü geçen katliam ortamı, milyonlarca çocuğun hayatını, okullarını ve öğretmenlerini kaybetmesine tanıklık etti. Bu durum çocukların yaşadığı travmayı daha da derinleştirdi. Bu durum, onların yaşadığı bu travmayı azaltmaya yönelik özel programların uygulanması gerekliliğini de beraberinde getiriyor.

O da çok iyi biliyor ki Suriye’de bin günü geçen katliam ortamı, milyonlarca çocuğun hayatını, okullarını ve öğretmenlerini kaybetmesine tanıklık etti. Bu durum çocukların yaşadığı travmayı daha da derinleştirdi. Bu durum, onların yaşadığı bu travmayı azaltmaya yönelik özel programların uygulanması gerekliliğini de beraberinde getiriyor.

İşte Suriyeli çocukların içinde bulundukları zor şartlara dayanma günücünü ve uyumunu arttırmaya yönelik olarak, Avrupa Birliği’nin finansman desteği ile; UNICEF, AFAD ve Türk Kızılayı tarafından Mayıs 2013’te ortak bir projeye imza atıldı: Türkiye’deki Suriyeli Çocukların Desteklenmesi Projesi.

İmzalanan bir işbirliği protokolü kapsamında, Türkiye genelinde 10 ildeki 14 kampta hayata geçirilen Çocuk Dostu Alanlarda Suriyeli çocuklara yönelik eğitici ve eğlendirici faaliyetler gerçekleştirilmesi kararı da alındı.

Çocuk Dostu Alanlarda okul çağındaki çocukların ve gençlerin yüzde 100'ünün güvenli, katılımcı ve de kapsayıcı bir eğitime ve gelişimi destekleyici etkinliklere erişebilmeleri hedefleniyor.

Proje kapsamında özel eğitim alan ‘gençlik çalışanları’ görev yapıyor. Aralık 2013 itibariyle sayıları 28’i bulan gençlik çalışanları, kamplarda kalan Suriyeli çocukların en yakın arkadaşları kuşkusuz. 

İşte o 28 ‘gizli kahramandan’ biri de Elif Gülsever. Şanlıurfa’daki Akçakale Kampı’nda bulunan Çocuk Dostu Alan’da görev yapan Elif’i kampta tanımayan neredeyse yok gibi.

“Arapça öğrenmeye başladım”

İlk teklif geldiğinde görev yerinin sınırda olması nedeniyle başlangıçta güvenlik kaygıları duyduğunu söyleyen Elif, daha sonra görevi kabul etmiş ve bir haftalık özel bir eğitimin ardından 16 Eylül’de Akçakale’de göreve başlamış.

Akçakale ile ilgili tüm haberleri, makaleleri, coğrafi ve kültürel bilgileri takip ettiği için büyük bir şok yaşamadığını belirtiyor Elif. Sadece, İngilizce bilmesine rağmen Arapça bilmediği için ilk başlarda biraz zorlandığını söylüyor. Şimdilerde ise dağarcığında temel düzeyde epey Arapça kelime biriktirmiş.

Çocukların ilk başta kendisini biraz yadırgadığını ama zamanla alıştıklarını belirten Elif, o dönemde çocukların ona alışması için sek sek ve satranç gibi oyunları kendisine öğretmesini istemiş. Şimdilerde onlarla çok iyi arkadaş olduklarını anlatıyor büyük bir memnuniyet ile.

Akçakale Kampı’nda yaklaşık 12 bin çocuk bulunuyor. Elif ve çalışma arkadaşı Abdulgaffar, sabah ve öğlen olmak üzere günde iki kez, 7-18 yaş aralığındaki yaklaşık 100-120 çocuk ile ilgileniyor. Elif, her grup ile haftada toplam 9 aktivite gerçekleştirdiklerini ekliyor son olarak. 

“Çocukları sevdiğim için buradayım

Cebrail Ak ise Kilis’teki Elbeyli Kampı’nda görev yapan bir gençlik çalışanı. Asıl mesleği Almanca öğretmenliği olan Cebrail bir gününü şöyle özetliyor: “Sabah 9:45’te önce erkek öğrenciler ile başlıyoruz. Başlangıçta ısınma amaçlı 45 dakikalık bir oyun aktivitesi gerçekleştiriyoruz. Sonrasında önceden belirli olan programımız çerçevesinde etkinliklerimize başlıyoruz. Saat 12’ye kadar devam ediyor program. Daha sonra ise saat 14’te kız öğrenciler ile etkinliklerimize devam ediyoruz. Dört buçuk gibi günün değerlendirmesini yaptıktan sonra ayrılıyoruz.”

15-20 kişilik gruplar halinde çocukların Çocuk Dostu Alandaki etkinliklere katıldığını belirten Cebrail, “Çocukları sevdiğim için bu işi kabul ettim, şu anda çok mutluyum.” diyor.

Kariyerlerinin henüz başındaki bu dinamik, heyecanlı ve idealist gençler Suriyeli çocukların belleklerinde -tıpkı okuldaki öğretmenleri gibi- derin ve olumlu izler bırakacaklar kuşkusuz...


Yazı ve fotoğraflar: Ayberk Yurtsever