Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Aralık > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (12/2013)

UNICEF desteği ile gerçekleştirilen çocuk felci aşı kampanyasının ikinci turu başladı


Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından, UNICEF işbirliği ile, oluşabilecek bir çocuk felci salgınına karşı ülke genelinde tedbir almak amacıyla gerçekleştirilen aşı kampanyasının ikinci turu başladı. 23-29 Aralık 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek ikinci tur aşı kampanyası; 11 ilde (Hatay, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Adana, Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman ve Osmaniye) 0-59 aylık tüm çocuklar ile diğer 70 ilde Suriyeli aynı yaş grubundaki misafir çocukları kapsayacak. Aşılama kapı kapı dolaşılarak ve merkezi yerlerde sabit istasyonlar kurularak gerçekleştirilecek.

Aşı kampanyasının ikinci turunda çocuk felci aşına ek olarak; kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşıları da yapılacak. UNICEF’in aşı temin ederek destek verdiği kampanya ile toplamda 1.5 milyon çocuğa ulaşılması hedefleniyor.

Suriye’de gözlenen çocuk felci vakalarının ardından, 18-24 Kasım 2013 tarihleri arasında düzenlenen 1. turda, Türkiye’nin Suriye sınırında yer alan Hatay, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin ve Şırnak ile Adana’yı kapsayan toplam 7 ilde beş yaş altı tüm çocuklara (T.C. vatandaşı veya yabancı uyruklu) ve diğer illerde yaşayan Suriyeli çocuklara çocuk felci aşısı yapılmıştı. 1. turda 116 bini Suriye’li olmak üzere 1 milyon 150 bin çocuk aşılanmıştı.

Editöre Notlar:

Çocuk felci salgınına karşı toplu acil müdahale kapsamındaki yedi ülke ve bölge: Mısır, Irak, Ürdün, Lübnan, Batı Şeria, Gazze Şeridi, Suriye, Türkiye.

Çocuk felci virüsü genellikle hijyenik olmayan koşullarda yaşayan çocukları, dışkı ya da ağız yoluyla bulaşarak enfekte etmektedir. Çocuk felci, genel olarak insandan insana temas ve dışkıyla kontamine olmuş yiyecek ve içeceklerin tüketilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Virüs, sinirleri hedef alarak ölüme ya da felce yol açabilmekte ve çocukları felçli bırakana kadar fark edilmeden geniş bir alana yayılmaktadır. Her bir çocuk felci vakasında, 200 çocuk enfekte olabilir. Çocuk felcinin tedavisi yoktur, sadece aşı yoluyla önlenebilir.

1988’den beri, aşılama çocuk felcini dünya çapında %99 oranında azaltmış ve hastalığın yeryüzünden tamamen silindiği düşünülmüştür. 

İletişim:

Tülay Güler, UNICEF Türkiye, tguler@unicef.org,  +90 530 171 07 36