Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Kasım > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (11/2013)

AB Büyükelçileri Islahiye kampında UNICEF çalışmalarını gözlemledi


Ayberk Yurtsever / Islahiye, Gaziantep / Kasım 2013 Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri büyükelçilerinden oluşan kalabalık bir heyet, Gaziantep'te Avrupa Birliği tarafından sağlanan fonlar aracılığıyla gerçekleştirilen çalışmaları yerinde görmek üzere Islahiye kampını ziyaret etti. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Bela Szombati başkanlığındaki heyete 12 ülke büyükelçi düzeyinde, 2 ülke ise müsteşar düzeyinde katılım sağladı. Avusturya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, İrlanda, Estonya, Litvanya, Macaristan, Finlandiya, Yunanistan, Hollanda, Polonya büyükelçileri ve İsveç ve Slovenya Büyükelçiliği müsteşarları temasları kapsamında UNICEF Çocuk Dostu Alanı ve UNICEF tarafından yaptırılan prefabrik okulu da ziyaret ettiler.

Büyükelçiler Çocuk Dostu Alan’a girerken Suriyeli öğrenciler kendilerine içlerinde barış mesajlarının yer aldığı renkli zarfları hediye ettiler. Büyükelçiler daha sonra yine Suriyeli öğrenciler tarafından hazırlanan piyesi ve seslendirilen şarkılı dansı büyük bir beğeni ile takip ettiler. Daha sonra UNICEF tarafından yaptırılan okula geçen büyükelçiler burada bir sınıfta minik öğrenciler ile sohbet ettiler. Çıkışta ise büyükelçilere ve UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abulaban’a öğrenciler tarafından barış temalı resimler hediye edildi.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkan Yardımcısı Bela Szombati ziyaretin sonunda yaptığı değerlendirmede şunları ifade etti: "Sözlerle ifade etmek çok zor ama insanların ıstırabını, acılarını görüyorsunuz. Öte yandan Türkiye'nin ve diğer ülkelerin uluslararası örgütlerin mülteciler için yaptıklarını görüyorsunuz. En azında bu koşullara rağmen burada düzgün bir hayat sürdürebildiklerini görmek güzel"

Gaziantep Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu ise büyükelçilere yaptığı sunumda UNICEF’e ayrı parantez açarak Islahiye kampında yaptırılan okul ve çocuk dostu alan için teşekkür etti.