Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Aralık > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (12/2013)

Çocuk felci aşısı kampanyasına Türkiye'deki kamplarda kalan Suriyeli ailelerden tam destek


GAZIANTEP, Turkey / Kasım 2013 - Aşıların yapılmasına aileler olarak çok sevindik. Birçok hastalıkların sebebi çocuklara aşı yaptırılmaması diyor Taibe Abdülmecid Ismail. O, Suriye'de yaşanan insani krizden ötürü ülkesini terk etmek zorunda kalan ve Idlip kentinden ayrılarak Türkiye'ye sığındıktan sonra Gaziantep'teki Nizip 2 kampına yerleşen annelerden sadece bir tanesi... Dördü kız, ikisi erkek olmak üzere toplam altı çocuğu olan Taibe, biri 11 aylık diğeri ise 2,5 yaşında olan iki çocuğu ile kampın hastanesinde beklerken aşı kampanyası hakkındaki görüşlerini de bizlerle paylaşıyor.

Kampanyadan nasıl haberdar olduğu sorusunu, “Kamp içindeki hoparlörlerden gün içinde sık sık yapılan anonslar aracılığıyla” diyerek yanıtlıyor duraksamadan.

Kamptaki genel sağlık hizmetlerinden memnun olduğunu belirten Taibe, “Hastalıkların önlenmesi için aşılar yapılıyor. Zaten bu çatışmalardan dolayı eksik aşılarımız vardı. Bu eksik aşılar da bu kampanyalar ile tamamlanmış oluyor” diyor.

Güneş Fırat nehri üzerinden geçip batıya doğru yolculuğuna devam ederken, Gaziantep’in Nizip ilçesinde gündelik hayat tüm hızıyla devam ediyor. Suriyeli sığınmacılara ev sahipliği yapan Nizip 2 kampında bulunan hastane önündeki yoğunluk ise ilk bakışta dikkat çekiyor.

Çoğunluğunu kadınların oluşturduğu ebeveynler kucaklarında çocukları ile sakin ve telaşsız bir şekilde sıranın kendilerine gelmesini beklerken, bir görevli de kendilerini yönlendiriyor ve sırayla içeriye alıyor.

İçeri girenler ise kayıt deskindeki işlemlerin ardından kendilerini bekleyen doktor ve hemşire bir araya gelerek çocuklarını aşılatıyor. Ailelerin hepsi bu aşı kampanyasından memnun görünüyor çünkü bu aşının çocuklarının sağlığı ve geleceği için çok önemli olduğunun farkındalar.

Hastanenin girişinde ve duvarlarında Suriyelileri aşı kampanyasına davet eden Arapça poster göze çarpıyor ilk bakışta.

Her iki çocuk da ağlamadan aşılarını olduktan sonra, Taibe bilinçli bir anne olarak üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmenin gururu ile mağrur bir şekilde hastaneden ayrılarak kampta kaldığı konteynerına geri dönüyor.

Çocuklarından birini kucağında, diğerini ise eliyle sımsıkı tutarak...

Bir babanın gözünden aşı kampanyası

Suriye’deki krizin ardından ülkesini terk etmek zorunda kalan ve önce bir yıl Mısır’da kalan ardından bir ay kadar önce Türkiye’ye gelerek Nizip kampına ailesi ile birlikte yerleşen Şam’lı Ayman Ghojal da örnek bir baba.

Ayman bu kampanyanın “çok iyi bir fikir” olduğunu düşünüyor.

3 kız çocuk babası olan Ayman, kendisi ile bu röportajı yaptığımız gün çocuklarını aşıya götürdüğünü söylüyor. Suriye’den ayrılmadan önce çocuklarının tüm aşılarının yapıldığını ancak o tarihten bugüne aşı yaptırma imkanı olmadığını belirtiyor Ayman.

Ancak bir baba olarak bu kampanya ile çocuklarını tekrar aşılatma imkanı olduğu için mutlu olduğunu ifade ediyor.

Aşı kampanyası ve kamp hakkında

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü işbirliği ile başlatılan “Çocuk Felci Aşısı Kampanyası” kapsamında Türkiye genelindeki 7 ilde beş yaş altı Türk ve yabancı uyruklu çocuklar için aşı kampanyası yürütülüyor. Kampanyanın ilk aşamasında 1,3 milyon çocuk aşılanırken, ikinci aşama Aralık ayında başlayacak.

Türkiye Suriye sınırındaki illerden biri olan Gaziantep, Türkiye genelinde Suriyeli misafirer için hazırlanan kamplara ev sahipiği yapan 10 ilden bir tanesi aynı zamanda. Sınıra yakın bir konumda bulunan Gaziantep’in Nizip ilçesinde iki adet kamp bulunuyor. Bu kamplardan biri olan Nizip 2 kampında konuşlandırılan konteynırlarda yaklaşık 5,500 kişi barınıyor.


Yazı ve fotoğraflar: Ayberk Yurtsever