Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Kasım > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (11/2013)

UNICEF Suriyeli çocuklara kışlık giysi sağlıyor


@UNICEF/Türkiye-2013/Yurtsever
Osmaniye, Türkiye, 27 Kasım 2013 - Kasım ayının son günlerinde sıcaklıklar Türkiye genelinde düşmeye başlarken, yaklaşan kıştan Suriyeli sığınmacıların etkilenmemesi için yürütülen hazırlıklar da hız kazandı. Bu kapsamda Türkiye?de 10 ildeki 20 kampta yaşayan iki yaş altı çocuklar için kışlık giysi dağıtımları gerçekleştirmektedir.

Japonya Hükümetinin desteği ile sağlanan ve UNICEF aracılığı ile Suriyeli ailelere ulaştırılmak üzere kamplara gönderilen kışlık giysiler sahiplerini buluyor.

Japonya’nın Türkiye Büyükelçisi Yutaka Yokoi de Osmaniye ilinde bulunan Cevdetiye kampına bir ziyarette bulunarak, kışlık giysi dağıtımına bizzat katıldı.

Kampta bulunan UNICEF Çocuk Dostu Alanı’ndaki dağıtım sırasında annelere seslenen Yokoi, kendisini tanıttıktan sonra UNICEF aracılığı ile bu yardımı gerçekleştirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Büyükelçi Yokoi, şu anda sembolik bir dağıtım yaptıklarını yardımların belirlenen çerçevede UNICEF ve AFAD tarafından kamptaki tüm ailelere ulaştırılacağını belirtti.

Lazkiyeli 5 çocuk annesi Aliye Mulla Ahmad ise yardımlardan dolayı “çok teşekkür ederiz” diyerek duygularını ifade etti. İki aylık bebeği Ömer’i UNICEF görevlilerinin yardımı ile giydiren Aliye, çocuğunun kışa hazır olmasından dolayı çok mutlu olduğunu belirtti ve yardımda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Dağıtım sonrası anneler kucaklarında bebekleri ile çadırlarına dönerken yüzlerinde kocaman bir gülümseme vardı...

Yardım çerçevesinde UNICEF tarafından 34,797 adet kışlık giysi setinin dağıtımı gerçekleştirilmiş olacak. Bu sayının 555 adeti ise Cevdetiye kampı için ayırıldı.