Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Kasım > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (11/2013)

Lüksemburg da Suriyeli çocukların "kayıp kuşak" olmaması için gösterilen çabaya katıldı


@UNICEF/Türkiye-2013/Yurtsever
NİZİP, Türkiye, 22 Kasım 2013 - Fırat nehri kıyısında ve Zeugma Antik Kenti'nin hemen yakınlarında kurulan Gaziantep'teki Nizip 2 konteyner kenti, ülkelerini savaştan ötürü terk etmek durumunda kalan yaklaşık 5,500 Suriyeli'ye ev sahipliği yapıyor. Bulutlu ve gri sabah havasına rağmen, o günü diğerlerinden farklı kılan bir durum daha vardı. Çünkü o gün özel bir ziyaretçi konteynır kenti ziyaret edecekti...

Ziyaret dolayısıyla sabahın erken saatlerinde kamp yönetimi ve çalışanları çiseleyen yağmura aldırmaksızın gerekli tüm hazırlıkları tamamlarken, UNICEF’in Çocuk Dostu Alanı’nda ise kız öğrenciler büyük bir heyecan ve dikkatle bu özel ziyaret dolayısıyla sunacakları piyes için son kontrollerini yapıyordu.

Öğlene doğru konteynır kente gelen ziyaretçi kısa sürede herkesin gönlünü fethetti. Ziyaret süresince karşılaştığı her çocuk ile yakından ilgilendi, samimi ve içten diyaloglar kurdu ve çocuklar ile ailelerinin acılarını paylaştı. Gördükleri ve duydukları karşısında zaman zaman gözleri dolarken ilk duygularını şöyle ifade etti:

“Suriyelilerin acısını paylaşıyoruz. Suriye'de yaşananlar bizi de derinden etkiliyor.” 

Bu sözler resmi bir ziyaret için eşi Büyük Dük Henri ile birlikte Türkiye’de bulunan Lüksemburg Büyük Düşesi Maria Teresa’ya ait. Türkiye ziyaretinin Gaziantep ayağında, Nizip’e gelerek konteyner kentte incelemelerde bulunan Büyük Düşes Teresa’ya, Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abulaban, Dünya Gıda Programı (WFP) Temsilcisi Jean-Yves Lequime, Nizip Kaymakamı Yaşar Karadeniz ve Gaziantep AFAD İl Müdürü Sinan Atakan eşlik etti.

Büyük Düşeş Maria Teresa, kampa gelişinin ardından ilk olarak Gaziantep AFAD İl Müdürü Sinan Atakan tarafından kendisine sunulan brifingi dinledi. Kamp hastanesini ziyaret ederek gezisine devam eden Büyük Düşes Teresa, burada T.C Sağlık Bakanlığı ve UNICEF işbirliği ile gerçekleştirilmekte olan Çocuk Felci Aşısı kampanyası kapsamında yürütülen aşı uygulamasını yerinde gözlemledi.

Tutulacak bir el

Aşı yaptıran Suriyeli ailelerle bir süre sohbet ettikten sonra Büyük Düşes Terasa, çocuklarla okullarındaki sınıflarında görüştü. Burada, Suriyeli çocuklara düzenli okula gitmenin önemini hatırlattı. Arka sıralarda oturan Omar, Düşes için ders kitabından bir bölüm okurken, Düşes minik öğrencinin elini sıkı sıkıya tuttu.

Omar’in hemen bir sıra önünde oturan küçük bir kız çocuğuna ileride ne olmak isteğini sorduktan sonra aldığı yanıt, Büyük Düşes Maria Teresa’yı oldukça memnun etti: Sınıftan ayrılmadan önce küçük kıza, “Eminim çok iyi bir öğretmen olacaksın” diye ekledi Büyük Düşes Teresa.

Düşes, daha sonra, Suriyeli çocuklar tarafından UNICEF Çocuk Dostu Alan’da sergilenecek piyesi izlemek üzere gençlerden ve çocuklardan oluşan izleyici topluluğuna katıldı. Çok fazla geçmeden, Büyük Düşes, arka sıralarda oturan çocukların da piyesi izlemesi için kendisine ayrılan sandalyeyi bir kenara bırakıp bir anda yere oturarak tüm gönülleri fethetti. Sonrasında Büyük Düşes Maria Teresa, çocuk oyuncuları tebrik etti.  “Sizler Suriye’nin geleceğisiniz. Umudunuzu asla yitirmeyin” diye konuştu Büyük Düşes Teresa.

Türk Kızılayı ve UNICEF ortak projesi kapsamında gençlik çalışanı olarak görev yapan Baldan Kavaklı, iki aylık bir çalışma ve 7 gönüllü öğrenci ile bu oyunu sahneye hazırladıklarını belirtti.

Büyük Düşes Teresa daha sonra kampta kalan iki ailenin konteynerına konuk oldu ve bu ailelerle basına kapalı özel bir görüşme gerçekleştirdi. Büyük Düşes, sonrasında, T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı‘nın (AFAD) koordinasyonu  ile Türk Kızılayı ve Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından kampta kalan Suriyeli misafirlere sağlanan gıda kart uygulamasını yerinde gözlemledi. Büyük Düşes Teresa, son olarak, ziyareti dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında katılan yerli ve yabancı basın mensuplarına duygularını ifade etti.

Düşes’ten UNICEF’e teşekkür ve okul için bağış

Büyük Düşes, habercilere çok dokunaklı bir gezi olduğunu söyledi. Sonrasında, Türkiye’ye, UNICEF’e ve Dünya Gıda Programı’na teşekkür ederek devam etti.

“Ziyaretimize elimiz boş gelmedik,” diyerek ekledi Büyük Düşeş Maria Teresa. “250’şer bin euroluk iki zarfla geldik. Bu fonun ilki UNICEF aracılığıyla yaptırılacak okul için kullanılacak. Okul inşasının acil ihtiyaç olduğunu öğrendik. Ek olarak, Dünya Gıda Programı aracılığıyla elektronik gıda kartlarının yaptırılması için de 250 bin euroluk bir yardımımız daha olacak. Ülkem adına şunu söyleyebilirim, gerçekten acınızı anlıyoruz. İçinde bulunduğunuz zorlukların farkındayız. Umudumuz bunun uluslararası çözüme kavuşması."

Düşesin Suriyeli çocuklar ve aileleri ile ziyareti süresince yaptığı tüm görüşmelerde gönüllü olarak UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abulaban tercümanlık yaptı. Dr. Abulaban, açıklanan bağışı “çok anlamlı ve özel bir destek” olarak tanımladı.

“Ben hem UNICEF hem de Suriyeli çocuklar adına bu cömert bağıştan ötürü Lüksemburg Devleti’ne en içten şükranlarımı sunuyorum. Umarım benzer destekler ile Suriyeli çocuklar için yeni okullar yapma şansımız olur. Çünkü UNICEF olarak, Suriye’de yaklaşık 3 yıldır süregelen bu krizin en büyük mağduru olan çocukların “kayıp bir kuşak” olmasını istemiyoruz. Tüm çabamız onların eğitimlerinin sekteye uğramadan devam etmesi yönünde.”

Öğleden sonra güneş batıya doğru yolculuğuna devam ederken, Nizip 2 kampında kalan çocuklar geleceğe biraz daha umutla bakıyordu…


Yazı ve fotoğraflar: Ayberk Yurtsever