Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Kasım > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (11/2013)

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, UNICEF'in de destek verdiği aşı kampanyası ile 1.5 milyon çocuğun çocuk felcine karşı aşılanacağını açıkladı


Ortadoğu bölgesinde çocuk felci salgını alarmı verilmesinden kısa bir süre sonra, Suriye ve Suriye'ye komşu ülkelerde çocuk felci ve diğer aşıyla önlenebilir hastalıklar için toplu aşı kampanyaları düzenlenmeye başladı. GAZİANTEP, Türkiye, 18 Kasım 2013- Suriye'de çocuk felci vakalarına rastlanmasının ardından, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı bölgede oluşabilecek bir salgına karşı tedbir almak amacıyla bir aşı kampanyası başlattı. UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO)'nun de destek verdiği kampanya ile 0 - 59 aylık 1.5 milyon çocuğa ulaşılması hedefleniyor.

Sağlık Bakanlığı ekiplerinin kapı kapı dolaşarak yerinde gerçekleştireceği aşılama faaliyetleri Türkiye’nin Suriye sınırında yer alan Hatay, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Mardin ve Şırnak ile Adana’yı kapsayan 7 ilde yaşayan 5 yaş altı tüm çocuklara (TC vatandaşı veya yabancı uyruklu) uygulanacak. Diğer illerde ise aşılama faaliyetleri kamplarda veya kamp dışında yaşayan Suriyeli 5 yaş altı çocukları kapsayacak. Ayrıca Halk Sağlığı Müdürlükleri tarafından yapılan değerlendirmede riskli görülen bölgelerde TC vatandaşı 5 yaş altı çocuklar ile diğer ülkelerden Türkiye’ye gelmiş olan çocuklarda aşılanabilecek.

Gaziantep Halk Sağlığı Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen “Çocuk Felci Aşı Kampanyası” lansmanında konuşan UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abulaban tüm dünyada UNICEF, sağlık bakanlıkları, WHO ve ilgili diğer kuruluşlarla yürütülen çalışmalar sayesinde çocuk felci hastalığının neredeyse tamamen ortadan kaldırıldığını, ancak  savaş gibi hijyen koşullarının son derece zayıfladığı dönemlerde bu tür hastalıkların tekrar ortaya çıkabileceğini belirtti. Dr. Abulaban’a göre özellikle çocukların bağışıklık sistemlerini güçlendirmeyi amaçlayan rutin aşılama faaliyetlerinin savaş dönemlerinde kesintiye uğraması çocuk felci gibi salgın hastalıkların gelişip yayılması için elverişli koşulların oluşmasına zemin sağlıyor.

Bölgesel Seferberlik

Suriye’deki aşılanma oranları çatışmalar öncesinde %90’lardayken bugünlerde %68’e kadar gerilemiş bulunuyor. 

Türkiye’de başlatılan kampanyaya paralel olarak diğer bölge ülkeleri ve Suriye’de de yürütülen çocuk felci aşı kampanyaları, Ortadoğu’da yapılmış en büyük toplu aşı faaliyetini oluşturuyor. Bu kampanyalar ile, yedi ülke ve bölgedeki 20 milyondan fazla çocuğun belirli aralıklarla aşılanması amaçlanıyor.

Suriye ve komşu ülkelerdeki çocuk felci ve diğer önlenebilir hastalıkları durdurmak amacıyla yürütülen acil aşı kampanyaları kapsamında şimdiye kadar, 116,000 tanesi Deir-ez-Zor bölgesinde olmak üzere, 650,000’den fazla çocuk aşılanmış bulunuyor. Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan ve çatışmaların yoğun olarak yaşandığı bu bölgedeki çocuk felci salgınının varlığı Kasım ayı başında teyit edilmişti.

Yürütülecek birçok toplu aşı kampanyasıyla olabildiğince fazla çocuğun korunması amaçlanıyor. Kampanya kapsamında Suriye içerisinde 1.6 milyondan fazla çocuğa, çocuk felci, kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşısı yapılması hedefleniyor. Ürdün’de geçtiğimiz günlerde Za’atari Kampı’ndaki tüm çocukları kapsayan bir kampanyayla 18.800’den fazla beş yaş altı çocuk, çocuk felcine karşı aşılanmış bulunuyor. Ülkenin tamamında yapılacak bir kampanyayla 3.5 milyon kişiye çocuk felci, kızamık ve kızamıkçık aşısı yapılması için çalışmalar devam ediyor. Irak’ta ülkenin batısında bir aşı kampanyası başlamış bulunuyor. Bir başka kampanyanın önümüzdeki günlerde Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nde başlatılması planlanıyor. Lübnan ve Mısır’da da paralel kampanyalar hayata geçiriliyor.

Bölgede şimdiye kadar görülmemiş ölçekteki çocuk felci mücadelesi, 6 ay sürecek yoğun aşılama faaliyetlerinden oluşuyor. Yakın bir zamana kadar çocuk felci bulunmayan bölgelerde gözden kaçmış olabilecek vakaların bulunması için, küresel olarak çocuk felci yok edilene kadar hastalıkların gözetiminin sıkılaştırılması da aynı derecede önem taşıyor. 

Aşı Üretimi

UNICEF, 2013 yılında şimdiye kadar 1.35 milyar dozluk oral çocuk felci aşısı (OPV) tedarik etmiş bulunuyor.Bu sayının artan talebin karşılanması için sene sonuna kadar 1.7 milyar dozluk aşıya çıkması bekleniyor. OPV’nin küresel üretimi, aşı üreticilerinin tam kapasiteyle çalışmalarına rağmen talebi güçlükle karşılayabiliyordu.  Suriye’deki yeni salgın üreticiler üzerinde daha da büyük baskıya yol açıyor, Buna rağmen UNICEF, DSÖ ve diğer tedarikçiler tüm çocuklara gerekli miktarda aşının ulaşması için uğraş veriyor. 

Editöre Notlar:

Çocuk felci salgınına karşı toplu acil müdahale kapsamındaki yedi ülke ve bölge: Mısır, Irak, Ürdün, Lübnan, Batı Şeria, Gazze Şeridi, Suriye, Türkiye.

Çocuk felci virüsü genellikle hijyenik olmayan koşullarda yaşayan çocukları, dışkı ya da ağız yoluyla bulaşarak enfekte etmektedir. Çocuk felci, genel olarak insandan insana temas ve dışkıyla kontamine olmuş yiyecek ve içeceklerin tüketilmesiyle ortaya çıkmaktadır.  Virüs, sinirleri hedef alarak ölüme ya da felce yol açabilmekte ve çocukları felçli bırakana kadar fark edilmeden geniş bir alana yayılmaktadır. Her bir çocuk felci vakasında, 200 çocuk enfekte olabilir. Çocuk felcinin tedavisi yoktur, sadece aşı yoluyla önlenebilir.

1988’den beri, aşılama çocuk felcini dünya çapında %99 oranında azaltmış ve hastalığın yeryüzünden tamamen silindiği düşünülmüştür.  

İletişim:

Türkiye: Tülay Güler, UNICEF +90 312 171 07 36