Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Kasım > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (11/2013)

Eğitim için Birleşelim!


5 Kasım 2013: Türkiye'nin güneydoğusundaki İslahiye mülteci kampında yaşayan Suriyeli çocuklar, UNICEF tarafından inşa edilen okullarının resmi açılışını mutlulukla karşıladı. Hava aşırı bulutlu ve kapalı olmasına karşın bu durum coşkuyu ve Suriyeli öğrencilerin, diplomatların ve Türk resmi yetkililerin oluşturduğu renkli görüntüyü gölgelemedi.

UNICEF Türkiye Temsilcisi, Dr. Ayman Abulaban, törenin açılış konuşmasında orada hazır bulunanları Suriyeli çocuklardan oluşan bir kuşağın yitip gitmemesi için eğitimi desteklemeye çağırdı ve umutları ayakta tutmanın bir yolu olarak tüm Suriyeli çocuklara eğitim fırsatları tanınması gerektiğinin altını çizdi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Dr. Fuat Oktay herkese “çocuklar için ve onların iyiliği adına bir araya gelmeleri” çağrısında bulunurken ABD Küresel Kadın Meseleleri Büyükelçisi Türkiye hükümetini Suriye’ye yaptığı yardımların ölçeği dolayısıyla kutladı ve Nüfus, Mülteciler ve Göç Bürosu’nun (BPRM) Suriyeli mültecileri destekleme kararalılığını bir kez daha teyit etti. Russell ayrıca çocuklarla ilgili kritik meselelerde UNICEF’le olan ortak çalışmaların süreceği umudunu dile getirdi.

Açılışı yapılan okul, gerek kamplarda gerekse kamplar dışında yaşamakta olan Suriyeli topluluklar için UNICEF tarafından Türkiye hükümetinin talebi üzerine inşa edilmesi planlanan 10 okuldan ikincisidir. İslahiye’deki okul yaklaşık 2.200 Suriyeli çocuğa öğrenip gelişebilecekleri güvenli bir ortam sağlayacaktır.