Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Haziran > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (6/2013)

Birleşmiş Milletler'e Almanya'dan Destek


Binlerce Suriyeliye ev sahipliği yapan Türkiye ve diğer bölge ülkelerinde faaliyetlerini sürdüren UNICEF ve WFP'ye, Federal Almanya Cumhuriyeti 25 milyon Euro bağışta bulunacak. Konuya ilişkin açıklama Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Dirk Niebel tarafından yapıldı.Türkiye’deki kamplarda Suriyelilere sağlanan koşullar ve verilen hizmetlerden oldukça etkilendiğini ifade eden Bakan Dirk Niebel ise, özellikle WFP, AFAD ve Türk Kızılayı tarafından yürütülen “Gıda Kartı” uygulaması ile kadın ve çocuklardan oluşan dezavantajlı gruplara yönelik UNICEF tarafından gerçekleştirilen çalışmaların önemine vurgu yaptı. Ayrıca, bu son 25 milyon Euro’luk katkı ile Almanya tarafından sağlanan yardım miktarının 165 milyon Euro’ya ulaştığını, bundan sonra da Federal Almanya Cumhuriyeti tarafından yapılan yardımların devam edeceğini belirtti.
Birleşmiş Milletler?e Almanya?dan Destek

Soldan sağa: UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abulaban, WFP Türkiye Koordinatörü Jean-yves Lequime ve Almanya Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Bakanı Dirk Niebel

Alman Bakan ve berbaerindeki heyet tarafından 16 Haziran Pazar günü Gaziantep Nizip’te bulunan kamplara gerçekleştirilen ziyarette, Koordinatör Vali Veysel Dalmaz ve AFAD yetkilileri, Suriyelilere yönelik Türkiye’de yürütülen insani yardım operasyonu hakkında konukları bilgilendirdi. Vali Dalmaz; Almanya tarafından verilen bu destekten memnuniyet duyduklarını ancak Türkiye olarak, Suriyelilere yardım konusunda tüm sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirirlerken diğer ülkelerden ve Birleşmiş Milletler’den daha çok dayanışma göstermelerini beklediklerini ifade etti.

UNICEF’in çalışmalarına övgü

Kamp ziyareti sırasında gerek Koordinatör Vali gerekse Alman Bakan, UNICEF tarafından Türkiye’de yürütülen insani yardım operasyonu kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlerden övgüyle bahsederken, çocukların ve gençlerin ihtiyaçları konusunda daha çok işbirliği yapılması konusunda ortak görüş bildirdiler. Vali Veysel Dalmaz özellikle ebeveynlerini kaybetmiş Suriyeli çocukların desteklenmesi konusunda UNICEF’in tecrübelerinden yararlanmaktan büyük memnuniyet duyacaklarını ifade etti. UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abulaban ise; UNICEF olarak Suriyeli çocukları, özellikle anne babasını kaybetmiş veya özel bakıma muhtaç olanları korumaya yönelik her tülü yardımı yapmaya hazır olduklarını ve bu konudaki tecrübelerini Türk makamlarla paylaşmaktan mutluluk duyacaklarını söyledi.