Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Mayıs > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (5/2013)

UNICEF Suriye İnsani Yardım Operasyonu kapsamında ortaklaşa hayata geçirilecek çalışmalar için Türk Kızılayı ile işbirliği protokolü imzaladı.


UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abulaban ve Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar tarafından imzalanan protokolün törenine Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jean- Maurice Ripert, Dış İşleri Bakanlığı Çok Taraflı Siyasi İşler Genel Müdürü Büyükelçi Erdoğan İşcan ve AFAD Müdahale Dairesi Başkanı Fatih Özer katıldı. Protokol, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen "Türkiye'deki Suriyeli Çocukların Desteklenmesi Projesi" altında, Türk Kızılayı ile birlikte yürütülecek faaliyetlerin içerik ve uygulanma yöntemlerini kapsıyor.

“Avrupa Birliği tarafından finanse ediliyor”

Türk Kızılayı ile çalışmaktan son derece memnun olduklarını vurgulayan UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abulaban, “Türk Kızılayı ile bir protokol imzalamak bizim için onur verici. Türk Kızılayı çok önemli bir insani yardım kuruluşu ve çok tecrübeli. Eğitim, çocuk koruma ve gençlik alanındaki proje faaliyetleri 18 ay süresince Suriyeli misafirlerin bulunduğu 14 kampta uygulanacak. Kullanıma hazır kaynak toplamı 5 milyon 632 bin 264 avrodur. Bunun 4 milyon 748 bin 299 avrosu Avrupa Birliğinden, 883 bin 965 avrosu da UNICEF tarafından sağlanmaktadır” şeklinde konuştu.

“İyilikseverlerin Desteğini Bekliyoruz”

Türkiye’nin, kendisine sığınmış ve geçici koruma altında statüsü verdiği 200 binin üzerinde Suriyeli’yi misafir ettiğini söyleyen Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, “Bu süreçte, dünyadaki iyiliksever devletlerin ve kuruluşların yardımına ihtiyaç duyuyoruz. Türkiye Cumhuriyeti devletinin koruma altına aldığı çocuklar bu acımasız savaşın en büyük mağdurları arasındadır. AFAD ile beraber korunma altındaki çocukların dayanıklılıklarını arttırmak için çeşitli faaliyetler yürütüyoruz. Bundan böyle UNICEF’in, Avrupa Komisyonunun ve diğer partnerlerimizin desteğiyle daha sistematik, daha bilinçli bir dayanma gücü kazandırma çalışmalarına devam edeceğiz” ifadesinde bulundu. Akar, katkılarından dolayı Dışişleri Bakanlığı, AFAD, Avrupa Komisyonu ve UNICEF’e teşekkürlerini sundu.

“Çalışmaları Destekliyoruz”

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Jean Maurice Ripert ise AB’nin, Suriye’de devam eden yaygın şiddet, insan hakları ihlalleri ve Suriye rejiminin halkına karşı işlediği suçlardan dolayı büyük rahatsızlık duyduğunu söyledi. Suriye’ye komşu ülkelerin açık sınır politikalarını övgüyle karşıladıklarını ve AB'nin mümkün olan bütün araçlarla mümkün olduğu kadar çok kişiye destek olma kararlılığını dile getiren Ripert, “AB’nin İnsani Yardım Koordinasyon Ofisinin tahminlerine göre şu an Suriye’de yardım bekleyen kişi sayısı 6,5 milyonu buldu. AB’nin bölgeye desteği 700 milyon avroya ulaştı. Yardımların yüzde 60’lık kısmı Suriye içinde ve ihtiyaçların en yoğun olduğu Lübnan ve Ürdün'de değerlendiriliyor” ifadesini kullandı. Bugünkü proje ile birlikte AB'nin Türkiye'ye yönelik yardımı 25 milyon avroya ulaşıyor.” diye belirtti.

“BM’nin de Katkılarıyla Daha İyi Düzeye Geldik”

UNICEF tarafından bugüne kadar gerçekleştirilen ve şu anda devam eden prefabrik okul yapımı ve donatımı faaliyetleri hakkında bilgi vererek; çalışmaların, BM’nin de sağladığı katkılarla daha iyi düzeye geldiğini belirten AFAD Müdahale Dairesi Başkanı Fatih Özer de “BM bünyesinde pek çok kuruluş gibi UNICEF de destek vermeye başladı. Şu anda 29 bin 713 öğrenci konteyner kentlerdeki prefabrik okullarda eğitim görüyor.” dedi.

“Çocuklar En Fazla Acı Çekenler Arasında”

Suriye’deki krizin bugün gerçekleşen en zorlu ihtilaf olduğuna dikkati çeken Dışişleri Bakanlığı Çok Taraflı Siyasi İşler Genel Müdürü Erdoğan İşcan, Türkiye’nin Suriye’de olanlara en başından beri insani yaklaştığını söyledi. İşcan, çocukların Suriye’de yaşananlar sırasında en fazla acı çekenler arasında yer aldığını sözlerine ekledi.