Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Mayıs > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (5/2013)

UNICEF'TEN KAMP DIŞINDA KALAN SURİYELİLERE DESTEK


UNICEF, Suriye İnsani Yardım Operasyonu kapsamında yürütülen eğitim faaliyetlerine desteğini tüm hızıyla sürdürüyor. Bu kapsamda; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından okul olarak kullanılmak üzere AFAD'a tahsis edilen ve iç donanımı UNICEF tarafından yapılan Suriyeli Misafirler Bilgi ve Eğitim Merkezi'nin açılış töreni 24 Mayıs'ta gerçekleştirildi. Törene Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman A. Abulaban, Şanlıurfa Protokolü temsilcileri ile UNHCR Alan Koordinatörü Robin Ellis ve diğer temsilcileri katıldı.

Bilgisayar OdasıUNICEF, kamplarda yaşayan çocukların eğitimleri konusunda başta AFAD olmak üzere, bir çok kurum ve kuruluş ile işbirliği yapmaya devam ediyor. Son olarak Şanlıurfa’da bulunan ve kamp dışında yaşayan Suriyeliler için açılan okulun iç donanımı UNICEF tarafından sağlandı. İlkokul 1 ve 4. sınıflar arasında bulunan 580 çocuğun eğitim imkanına kavuşacağı okul, bu anlamda UNICEF’in kamp dışındaki eğitimi desteklemeye yönelik attığı ilk adım olma özelliğini de taşıyor.

UNICEF tarafından bir okulda bulunması gereken en temel ihtiyaçlar düşünülerek belirlenen malzemeler arasında; sıra, yazı tahtası, öğretmen masa ve dolapları, müdür ve öğretmenler odası mobilyaları, 1 adet fotokopi makinası, yazılımlarıyla beraber 13 adet bilgisayar, içerisinde resim, yazı ve harita metod olmak üzere 3 adet defter, kuru boya ve kalemkutu bulunan eğitim setleri yer alıyor.

“Hayat Devam Ediyor”

Farklı gruplar için Türkçe dil kurslarının da düzenleneceği merkezin açılış töreninde bir konuşma yaparak ne olursa olsun hayatın devam ettiğinin altını çizen UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman A. Abulaban törende bulunan Suriyelilere yönelik olarak yaşanan durumun olumsuzluğuna karşın bir gün ülkelerine geri dönecekleri umudunu asla kaybetmemelerini, burada geçirilen sürede çocukların eğitimlerinden geri kalmamaları için ailelerin her türlü hassasiyeti göstermesi ve çocukların da kendilerine verilen bu şansı en iyi şekilde değerlendirmesi gerektiğini söyledi.

Eğitim İhtiyacı Artarak Devam Ediyor

Suriye’den gelen ve kamp dışında ikamet eden Suriyelilerin kayıt işlemleri, Şanlıurfa Valiliği tarafından kurulan Koordinasyon Merkezi’nde yapılıyor. AFAD, Koordinasyon Merkezi’ tarafından Şanlıurfa’da kaydı yapılan Suriyeli sayısının 2622 olduğunu ve bu sayının artmaya devam edeceğini bildirdi. Kamp dışında artan Suriyeli nüfusuna pararlel olarak 400 öğrencilik olması planlanan okulun kapasitesi de ailelerden gelen talep yoğunluğu nedeni ile 580 olarak değiştirildi. Devam eden talepler için AFAD ve Valilik yeni alternatifler geliştiriyor.

Okula Dönüş

 

Daha fazla bilgi için:

Tülay Güler, İletişim Sorumlusu, Tel: +90 312 4541049 tguler@unicef.org