Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Nisan > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (4/2013)

SURİYELİ ÇOCUKLAR İÇİN YENİ BİR OKUL AÇILDI


AFAD, Belçika Krallığı ve UNICEF işbirliği ile kurulması planlanan 6 prefabrik okuldan ilkinin açılışı Akçakale Süleyman Şah Çadırkenti'nde gerçekleştirildi. Çoğunluğu çocuk olmak üzere kampta yaşayan yüzlerce Suriye vatandaşının yoğun ilgi gösterdiği törene AFAD Müdahale Dairesi Başkanı Fatih ÖZER, UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman A. ABULABAN ve Akçakale Kaymakamı Eyüp FIRAT katıldı.

Her biri 40 öğrencilik kapasiteye sahip 16 sınıftan oluşan okulda toplam 1280 öğrenci eğitim görecek. Eğitim, sabah ve öğlen olmak üzere dönüşümlü olarak sağlanacak. Belçika Krallığı tarafından bağışlanan prefabrik okulun iç donanımı UNICEF tarafından gerçekleştirildi. Bu kapsamda UNICEF, her sınıf için ikişer kişilik öğrenci sırası, yazı tahtası, camekanlı malzeme dolabı; öğretmen odası için ise 10 kişilik toplantı masası, sandalyeleri ve çok bölmeli kilitli dolap temin etti. Ayrıca okul müdürü için ayrılan odanın donanımı da sağlandı.

Suriye vatandaşlarının ülkelerinde yaşanan savaş nedeni ile evlerini terk edip Türkiye’ye gelişleri Mart 2011’de başlamıştı. Giderek artan sayıda Suriyelinin yaşam alanı haline gelen kamplarda özellikle çocukların eğitimi; başta Türkiye Hükümeti ve AFAD olmak üzere, UNICEF ve diğer Birleşmiş Milletler Örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve diğer ülkeler tarafından üzerinde hassasiyetle durulan konuların başında geliyor.

“Eğitim İçin Ortaklık”

Çocuk nüfusunun 15 bin olduğu Akçakale Süleyman Şah Çadırkenti’nde gerçekleştirilen okul açılış törenine katılan AFAD Müdahale dairesi Başkanı Fatih Özer, UNICEF’e katkılarından dolayı teşekkür ederek konuya ilişkin olarak şu açıklamada bulundu: “Suriyeli çocuklarımız ihtiyaç içindeyken, bizim mutlu olmamız mümkün değil. Elimizden gelen herşeyi yapıyoruz, yapmayada devam edeceğiz. Belçika Krallığı tarafından temin edilen ve bugün ilkinin açılışını gerçekleştirdiğimiz bu prefabrik okulların iç donanımı UNICEF tarafından karşılandı. Her zaman dünya çocuklarının yanında olan UNICEF ile daha bir çok proje üzerinde çalışıyor ve bunları da en kısa sürede hayata geçirmeyi arzu ediyoruz.”

UNICEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman A. Abulaban ise; Eğitim konusunda yapılan çalışmalarla sadece kampta geçen bir günü değil bir ülkenin geleceğini kurtarmanın söz konusu olduğunu belirterek; “Türkiye’de bulunan Suriyelilerin içinde en dezavantajlı grup olan çocukların, burada geçirdikleri sürede eğitimlerini sürdürebilmeleri büyük bir şans. Çünkü eğitim onların gelecekleri ile bağlantıları ve yaşadıkları zorluklar ile baş edebilmelerinin en etkili yolu. Böylece ülkelerine döndüklerinde eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilecekler. Bu konuda UNICEF olarak, Türkiye Hükümeti’ne ve AFAD’a her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.