Anasayfa > Basın Merkezi > 2013 > Ocak > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (1/2013)

Za'atari mülteci kampındaki koşullarla ilgili UNICEF açıklaması


10 Ocak 2013, Kuzey Ürdün'deki Za'atari kampı: Aşırı yağışlar, kar ve sıfırın altına inen hava sıcaklıkları dâhil olmak üzere Ürdün'ün kuzeyinde süren ağır hava koşulları, Za'atari kampında bulunan yaklaşık 55 bin Suriyeli sığınmacı arasında bulunan çocukların durumunu son derece kötüleştirmiştir.

Yağışlar sonucu oluşan sellerle birlikte çadırlar su altında kalmış, kamptaki drenaj sistemi çalışamaz hale gelmiştir. Yöreyi kaplayan kalın çamur tabakası su ve diğer hizmetleri sağlayan kamyonların kampa erişimini güçleştirmektedir.

Çocuk Dostu Mekan (ÇDM) olarak kullanılan çadırlar/yerler sel baskınına maruz kalmış, yanlarında kimsesi olmayan küçük çocukların barındıkları çadır da yıkılmıştır. 

Bu durum karşısında UNICEF ve ortakları kampa hizmet sunulması için 24 saat boyunca çalışmakta, bu arada özellikle tüm kamp sakinlerinin su, tuvalet ve yıkanma ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için çaba göstermektedir.

UNHCR, İmar İşleri Bakanlığı, UNICEF ve ortağı THW selden etkilenen alanı kurutmaya ve afetin etkilerini hafifletmeye çalışmaktadır. 

UNICEF, yağışlar ve selle ıslanıp kullanılmaz hale gelen şiltelerin yerine acil durum giysileri ve uyku tulumları dağıtmıştır. Şu anda kamp içindeki prefabrike yapılarda kalanlara ısıtıcılar sağlanmıştır.

UNICEF Ürdün Temsilcisi Dominique Hyde konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Önümüzdeki 72 saat, Za’atari’deki çocukların ve ailelerinin temel ihtiyaçlarını karşılayabilme güç ve imkânlarımız açısından kritik bir sınav olacaktır. Ürdün Hükümeti ve diğer ortaklarımızla birlikte, hizmetlerin sürmesi, çocukların soğuk ve yağışlardan etkilenmemesi için mümkün olan her şeyi yapıyoruz.”

Hyde, ayrıca yardımların yetersizliğinin çalışmaları kısıtlayan başlıca etmen olduğunu ekledi:  “2012 yılında sağlanmış olan kaynaklar tükendi ve bu yıl için yeni kaynak gelmedi.  Uluslararası topluluğa ve genel olarak donörlere, en kısa sürede yeni yardımlarda bulunmaları çağrısı yapıyoruz.”

Za’atari’de olumsuzlaşan durum, sınır ötesinden yeni sığınmacılar gelmeye devam ederken ortaya çıkmıştır. Ocak ayının başından bu yana Suriye’den Ürdün’e gelenlerin sayısı 10 bini bulmuştur.