Anasayfa > Basın Merkezi > 2017 > Şubat > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (2/2017)

UNICEF: Orta Akdeniz üzerinden geçiş yapan mülteci ve göçmen çocuklar için en ölümcül kış


Refekatsiz bir göçmen çocuk İtalya'nın Trabya sahiline bakıyor, 14 Mayıs 2016. Fotoğraf: UNICEF/UN019996/Gilbertson VII

UNICEF, AB zirvesi öncesinde Libya üzerinden geçen göçmen yolunda çocukların güvenliğini sağlamak için acilen harekete geçilmesi çağrısında bulundu 

NEW YORK/CENEVRE/BRÜKSEL, 3 Şubat 2017– UNICEF, Akdeniz’de son üç ay içinde meydana gelen ve aralarında yaklaşık 190 çocuğun* da bulunduğu mülteci ve göçmen ölümlerinin rekor düzeye ulaşması üzerine Malta’da toplanan Avrupa Birliği üye ülkeleri liderlerine acilen harekete geçilmesi için çağrıda bulunuyor.
 
2016’nın Kasım ayıyla 2017’nin Ocak ayının sonu arasında en az bin 354 göçmen ve mülteci boğularak yaşamını yitirdi. Bu ölümlerin büyük çoğunluğu Libya ile İtalya arasındaki tehlikeli Orta Akdeniz yolunda meydana gelirken, bin 191 kişi bu yolda öldüğü belirtiliyor.** Bu sayı, 2015-2016’nın yine aynı döneminde aynı yol üzerinde yaşanan ölümlerden neredeyse 13 kat daha fazla.  Kış mevsimi Avrupa’nın büyük bölümünde etkisini hissettirirken, gerek bu yol gerekse Mısır ya da başka ülkeler üzerinden geçen yollar önümüzdeki haftalarda daha da tehlikeli hale gelebilir.
 
Mülteci ve göçmen krizi, Avrupa Birliği üyesi 28 ülkenin Cuma günü Malta’nın başkenti Valetta’da yapacakları zirve toplantısının ana gündem maddesini oluşturacak.
 
Konuya ilişkin şu açıklamada bulunan UNICEF Genel Direktör Yardımcısı Justin Forsyth, “Denizde kaybolan çocukların giderek artması, bir yandan Kuzey Afrika’dan İtalya’ya yolculuğun ne kadar tehlikeli olduğunu ortaya koyarken, diğer yandan Akdeniz’in iki yakasındaki hükümetlerin çocukların güvenliğini sağlamaya yönelik acilen adım atması gerektiğine de işaret ediyor,” dedi. Forsyth, “Cuma günü yapılacak zirvede alınacak kararlar, Libya’dan geçiş yapan ya da bu ülkede mahsur kalan çocuklar için adeta ölüm kalım meselesi. Onlar için derhal harekete geçilmeli.”
 
UNICEF, AB ile üye ülkelere evlerini zorla terk eden çocukların korunmasına yönelik aşağıda belirtilen adımların atılması için çağrıda bulunuyor:
  • Çocukların sömürülmesinin ve ticaretinin önlenmesi;
  • Çocukların geri gönderilmeleri ya da kendilerini korumaya yönelik uygun bir plan olmaksızın teknelerinin Libya’ya geri dönmesi sadece bulundukları zor koşulları daha da artıracağından, ‘geri göndermeme’ ilkesinin her koşulda uygulanması;
  • Libya’daki çocuk koruma programlarının güçlendirilmesi için gerekli kaynakların ayrılması;
  • Libya’daki kabul ve bakım merkezlerine yatırım yapılması; bu merkezlerde eğitim ve sağlık hizmetleri vermeli ve göç statülerine göre çocukları gözaltında tutma amacıyla hiçbir şekilde kullanılmamalıdır;
  • Çok çaresiz durumdaki mülteci ve göçmenlerin kaçakçılara başvurup hayatlarını tehlikeye atmamalarını önlemek için inandırıcı yeniden yerleştirme ve aile birleştirme programlarına yatırım yapılması.
UNICEF, Libya dâhil olma üzere göç yollarında çalışmalar sürdürüyor ve bu kapsamda mülteci ve göçmen çocuklarla ailelerine çocuk koruma, su ve sanitasyon, eğitim, sağlık ve hijyen desteği gibi hizmetler veriyor.
 
Çarşamba gecesi, UNICEF ortağı Intersos ile birlikte 148 refakatsiz çocuk da dâhil olmak üzere 754 kişiyi Orta Akdeniz sularından kurtarılmasını sağladı. İtalyan sahil koruma ekipleri ise geçtiğimiz birkaç gün içinde UNICEF ve Intersos’un desteği ile 285 çocuğu kurtardı.
 
* 2016 yılında yolculuk yapan çok sayıda çocuğun refakatsiz olmasından çocuk ölümlerinin gerçek sayısı hiç bilinmeyebilir zira bu çocukların ölümleri ne kaydedilmekte ne de bildirilmektedir.
 
** Kaynaklar: UNHCR ve IOM
 
###

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik eyleme dönüştürüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar her çocuğun yararını gözeterek en zor koşullarda yaşayan ve toplumdan dışlanan çocuklara ulaşmak için özel bir çaba gösteriyoruz.

UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org
 
Bizi Twitter ve Facebook üzerinden takip edin.

Daha fazla bilgi için: 
Sema Hosta, UNICEF Türkiye, +90 312 454 1010, shosta@unicef.org
Sarah Crowe, UNICEF Sözcüsü Cenevre +41 79 543 8029, scrowe@unicef.org
Christopher Tidey, UNICEF New York, +1 917 340 3017, ctidey@unicef.org