UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (8/2016)

Avrupa Birliği ve UNICEF, Türkiye'deki mülteci çocuklara yönelik koruma ve kışlık yardım faaliyetlerini artırıyor


Ankara, 15 Ağustos 2016 –  Avrupa Komisyonu UNICEF’in Türkiye’deki mültecilere yönelik insani yardımlarında daha geniş bir kesime ulaşabilmesi için 8 milyon €  tutarında bir katkıda bulunmuştur. Diğer donörlerin katkılarıyla birlikte girişim, 140 binden fazla çocuğa ve ergene doğrudan ulaşmayı hedeflemektedir.  

UNICEF halen sosyal hizmetlerle ilişkisi olmayan güç durumdaki ve toplum dışına itilmiş mülteci ailelere ulaşmayı ve en güç durumdaki çocuklara acil durum desteği ve bakımı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu katkı, Türkiye’nin hem güneydoğusundaki hem de batısındaki çocuk koruma kapasitesinin güçlendirilmesine de yardımcı olmayı hedeflemektedir.  Gerçekleştirilecek faaliyetler arasında; sahada görev yapan ekiplerin çocuk koruma riskleri ve bu alandaki ihlallerle ilgili tarama ve durum yönetimi kapasitesinin geliştirilmesi, risk altındaki çocukların belirlenmesi ve bu çocukların özel hizmet merkezlerine yönlendirilmesi ve ailelere hijyen materyalleri, giyecek ve ilaç gibi en kritik ve temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için alışveriş çeki dağıtılması bulunmaktadır.
 
Buna ek olarak, girişim tarafından en güç durumdaki ailelere dağıtılacak elektronik alışveriş çekleri ile bu ailelere kışlık ihtiyaçlarını kendi tercihlerine göre karşılama olanağı sağlayacaktır.
 
UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle bu önemli finansal destek için AB’ye teşekkür ettikten sonra şu açıklamayı yapmıştır:  “Uzayıp giden bu krizde en büyük bedeli ödeyenler çocuklar olduğundan her durum ve koşulda onların korunmasına öncelik tanınmalıdır. Çocukların uluslararası topluluğun yardım ve dayanışmasına her zamankinden daha fazla ihtiyacı var. Bu katkı, hükümet ve sivil toplum ortaklarımızla birlikte çocuk koruma ve kışa hazırlık alanlarında mülteci çocuklara yönelik yardımlarımızı daha geniş bir kapsama ulaştırmamıza olanak sağlayacak.”
 
Çatışmaların altıncı yılına girdiği Suriye’de milyonlarca insan evlerini terk etmek zorunda kalmıştır. Mayıs 2016 itibarıyla 2,7 milyon kayıtlı Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye, dünyada en fazla mülteci barındıran ülke konumunda yer almaktadır. Bununla birlikte Suriyeliler dışındaki sığınmacı sayısının da 300 bin civarında olduğu belirtilmektedir. Suriyeli mültecilerin yarısından fazlasını çocuklar oluşturmaktadır.
 
Avrupa Komisyonu’nun Ankara’daki İnsani Yardım Ofisi Başkanı Jane Lewis ise konuyla ilgili olarak şunları söylemiştir: “Avrupa Komisyonu Türkiye’deki mültecileri, özellikle en güç durumda olan çocukları desteklemeye kararlıdır.  Bu yeni proje, insani alandaki katkılarımızın önemli bir parçasını oluşturmaktadır. UNICEF’le ortaklaşa yürüttüğümüz insani yardım programlarımız, bu desteğe en fazla ihtiyacı olan gruplara hayat kurtarıcı nitelikteki desteklerin ulaştırılmasını hedeflemektedir.”
 
UNICEF ile AB arasındaki işbirliği, daha iyi yaşam şartlarına sahip olmalarını ve korunmalarını sağlamak için en güç durumdaki mülteci çocuklara ulaşmaktadır.
 
***
 
UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz.  UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.tr
 
Avrupa Birliği İnsani Yardım ve Sivil Koruma Bölümü hakkında
Avrupa Birliği ve Üye Devletleri insani yardım alanında dünyanın en önde gelen donörüdür. İnsani yardımlar, dünyanın neresinde olurlarsa olsun muhtaç durumdaki insanlara yönelik Avrupa dayanışmasının bir ifadesidir. Amaçlanan, yaşam kurtarmak, insanların acılarını önlemek ve hafifletmek, doğal afetlerden ve insan kaynaklı krizlerden etkilenenlerin varlıklarını ve saygınlıklarını güvence altına almaktır.

Avrupa Komisyonu, AB’nin insani yardımlarının hızlı ve etkili biçimde yerine ulaşmasını iki temel araçla sağlamaktadır: İnsani yardım ve sivil koruma. Komisyon, insani yardım ve sivil koruma bölümüyle her yıl 120 milyon kadar çatışma ve afet mağduruna yardım etmektedir. Brüksel’deki merkez ve saha ofislerinden oluşan küresel ağıyla Komisyon’un insani yardım ve sivil koruma bölümü, en güç durumdaki insanlara sadece insani ihtiyaçları gözeterek yardım sağlamaktadır. Avrupa Komisyonu aynı zamanda UNICEF’in en önemli donörlerinden biridir.
 
Daha fazla bilgi için: www.ec.europa.eu/echo
 
Daha fazla bilgi için irtibat:
Sema Hosta, İletişim Sorumlusu, UNICEF-Türkiye, shosta@unicef.org, Tel.:+90 312 454 1010
Mathias Eick, ECHO Küresel Enformasyon Sorumlusu, Mathias.Eick@echofield.eu, Tel.: +90 533  412 5663