UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (8/2016)

Yeteneklerin Keşfedilmesi İçin Nakit Yardım


Ammar (solda) ile kendisi gibi görme sorunu olan ağabeyi Mahmoud Merkezdeki personelden düzenli tedavi görüyor.
ANKARA, 25 Temmuz 2016 – UNICEF’in Ankara’nın Altındağ semtindeki Çocuk Koruma Destek Merkezi sık sık darbuka seslerine ve neşeli bir tempodaki melodilere sahne oluyor.
 
Yaşına göre üstün yetenekli ve hassas bir müzik kulağına sahip, bununla birlikte doğuştan görme engeli olan Ammar, haftalık müzik derslerinde arkadaşlarını ve Merkezin personeline adeta bir müzik ziyafeti yaşatıyor. 14 yaşındaki Ammar’ın perküsyondaki hünerleri Avrupa Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları Genel Müdürlüğü (ECHO) gibi donörlerin desteğiyle Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) tarafından yönetilen merkeze neşe saçıyor. “Darbukayı çok seviyorum.” diyor Ammar. “Daha iyi çalmayı öğrenmeyi çok isterim.” 
 
Ammar’ın Halep’te yaşadığı mahalle ülkedeki çatışmaların başlamasıyla tahrip olan ilk sivil bölgelerden biriydi. Anne, baba ve üç kardeşinden oluşan ailesi Suriye’nin kuzeyinde bir akrabalarının köyüne kıl payı kaçabildi ve üç yıl orada yaşadı.  Kaldıkları o ev de yıkıma uğrayınca, bu kez Ammar ve ailesi ülkeden ayrılmak zorunda kaldı. Önce kaçakçılara ait bir otobüsle Türkiye sınırını geçip Kilis’e geldiler, ardından da Ankara’ya vardılar. Şimdi de Ankara’da sıkıştıkları iki odalı bir dairede geçim mücadelesi veriyorlar.  Ammar’ın 50 yaşındaki babası Mahmoud Suriye’deyken bir bakkal dükkânı sahibiydi, Ancak yaklaşık 3 yıl boyunca iş bulamadı. Mahmoud şimdi ise tamirci olarak günde 16 saat çalışıyor ve ayda eline yaklaşık 1.000 TL (yaklaşık 330 dolar) geçiyor.  
 
Ammar’ın ailesi geçen yıl ECHO destekli SGDD dış hizmet ekipleri tarafından tespit edildi. Bugün aile Altındağ ÇKDM’nin tanınan simaları arasında.  Hizmet ekipleri, ÇKDM tarafından sağlanan psikososyal, tıbbi ve hukuksal hizmetlere ihtiyacı olan ailelerin ve çocukların durumunun iyileştirilmesinde son derece önemli bir rol oynadı. Kapı kapı evleri dolaşarak, yerel hizmet sunucularıyla birlikte çalışarak ve evlere ziyaretlerde bulunarak kendi başlarının çaresine bakmaya bırakılan mülteci ailelere hayati bir destek sundular. “Bizi bulup buraya getiren bu insanlardan Allah razı olsun.” Diyen Ammar’ın annesi Sumaia ekliyor: “Bu merkez hayatımızı değiştirdi. Burası çocuklarımın vakit geçirip oyun oynaması açısından harika bir yer. Sokaklarda olmalarındansa burada çok daha iyi korunuyorlar ve güvendeler.” 
 
ECHO’nun maddi desteği ile Ammar’ın ailesi, her biri 100 dolar değerinde olmak üzere toplam 300 dolarlık üç nakit yardım kuponu da aldı ve bu yardım ailenin temel ihtiyaçlarını karşılamasına katkıda bulundu. “Kuponlar tam zamanında imdadımıza yetişti.” diyor Sumaia. “Yiyecek konusunda çok büyük sıkıntı içindeydik. Bu yardımla birlikte dolabımızı yeniden doldurabildik.” Sumaia gibi, İzmir, Ankara, Adana, İstanbul ve Kayseri’de 3.170 aile ECHO’nun değerli yardımlarıyla finansal yardım ve hijyen kitlerinden yararlandı. UNICEF ve SGDD, güç durumdaki ailelerin gıda ve yiyecek gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için 2016 yılının baharında her birinin değeri yaklaşık 100 dolar olmak üzere 7.500 ECHO e–kartı dağıttı. Aileler ellerinde bu kartlarla önceden onaylanmış mağazalardan yiyecek ve giyecek gibi temel ihtiyaç malzemeleri alabildi. Böylece aileler, zaten sınırlı olan gelirlerini kira ve okul gibi diğer kritik harcamalara ayırmalarına imkân bulabildiler. 
 
Eğlence etkinliklerinden ve psikososyal destekten yararlanmanın yanı sıra, Ammar ve kendisi gibi ciddi görme sorunu yaşayan ağabeyi Mahmoud Merkezdeki personel tarafından düzenli tedavi görüyor ve sağlık durumları sıkı bir şekilde takip ediliyor. Her ne kadar Merkezdeki görevliler yeniden tam görebilmesi için göz nakline ihtiyacı olduğunu söylese de, Ammar tüm olumsuzluklara rağmen geleceğe yönelik büyük hayaller besliyor. “Eğer tedavim iyi gider gözlerim iyileşirse ileride pilot olmak isterim” diyen Ammar ekliyor: “Pilot olmak ve dünyayı dolaşmak istiyorum. Dünyayı gözlerimle görmek istiyorum.”