UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (8/2016)

Dış Hizmet Ekipleri En Güç Durumdakilere Umut Taşıyor


İzmir'deki Çocuk Koruma Destek Merkezi en güç durumdaki ailelere ihtiyacını duydukları yardımları sağlıyor.
İZMİR, 27 Temmuz 2016 – Baraha, Şam’dan gelmiş 17 yaşında Suriyeli bir mülteci. Her biri doğuştan ciddi fiziksel ve zihinsel engeli olan üç kardeşten biri. Aileleri büyük ihtiyaç duydukları yardımlara ulaşamazken, onlar da tıpkı sayısız mülteci çocuk gibi uzun süredir Türkiye’de ‘görünmez’ biçimde yaşamayı sürdürüyor. 
 
Ancak, Avrupa Sivil Koruma ve İnsani Yardım Operasyonları Genel Müdürlüğü’nün (ECHO) önemli desteği sayesinde bu durum artık değişiyor. UNICEF’in İzmir’de Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) tarafından yönetilen Çocuk Koruma Destek Merkezi’nde (ÇKDM) görev yapan dış hizmet ekipleri, kentin en yoksul mahallelerinde Suriyeli ve diğer mülteci ailelere ulaşıyor. 
 
ECHO kaynaklarıyla desteklenen ekipler, ÇKDM aracılığıyla sağlanan psikososyal, tıbbi ve hukuksal hizmetlere ihtiyaç duyan aileleri ve çocukları arıyor – bunu yaparken de çeşitli topluluklarda, ÇKDM yoluyla ulaşabilecekleri hizmetler konusunda farkındalık yaratıyor. İzmir’in 9 ilçesinde gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda özel insani yardımlar için 937 çocuk dâhil olmak üzere 330’dan fazla aile belirlenmiş bulunuyor. 

Hizmet ekibi üyelerinden Gökçe “Bu dış hizmet çalışmaları sayesinde, onların bize gelmelerini beklemek yerine, biz hizmetlerimizi doğrudan ihtiyacı olan insanlara götürebiliyoruz.” diyor. Ev ziyaretlerinin topluluklar içinde durumları en güç olan ailelerin belirlenmesine olanak sağladığını anlatan Gökçe, “Böylelikle, kendi programlarımızı, bu insanlara gerçekten ihtiyaç duydukları hizmetleri sunacak şekilde geliştirebiliyoruz.” diye sözlerine ekliyor.  

Kendi başına hareket edemeyen ve tekerlekli sandalyesi olmayan Baraha da bu çerçevede yürütülen çalışmalar sırasında bulunmuş. Baraha’nın annesi Heife başlarda desteği kabul etmek konusunda isteksizmiş. Olayı anımsayan ekip üyelerinden Müge “Onunla ilk karşılaştığımızda ağır bir depresyon geçirdiği açıktı ve bize çok mesafeli duruyordu. Ancak, evine birkaç kez gidip kendisinin ve çocuklarının ÇKDM’den alabileceği yardımlar konusunda bilgi verdiğimizde sonunda merkeze gelmeye karar verdi.” diye anlatıyor. 

ÇKDM’nin tıp personeliyle gerçekleştirilen titiz bir değerlendirmenin ve yerel bir hastaneye yapılan sevkin ardından çocuklar ihtiyacını duydukları yardımları almaya başladılar. Sağlanan bu yardımlar arasında Baraha’nın özel ihtiyaçlarını karşılayacak yeni bir tekerlekli sandalye de bulunuyordu. Annesi artık merkeze düzenli olarak geliyor ve ÇKMD psikoloğu ile görüşüyor. Ayrıca, ÇKDM’nin hemşiresi ve dış hizmet ekibi de Baraha ve kardeşlerinin sağlık durumunu yakından izliyor.