Anasayfa > Basın Merkezi > 2016 > Temmuz > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (7/2016)

UNICEF, Ulusal Güvenliğe Tehdit Gerekçesiyle Gözaltında Tutulan Çocuklara Yönelik Kötü Muamele Konusundaki İnsan Hakları Gözlem Raporunu Memnuniyetle Karşılamaktadır


UNICEF Çocuk Koruma Direktör Yardımcısı Cornelius Williams
NEW YORK, 28 Temmuz 2016 – “UNICEF, ulusal güvenlikle ilgili suçlamalar nedeniyle gözaltına alınan çocuklara yönelik acımasız davranışları ortaya koyan raporun yayınlanmasını memnuniyetle karşılamıştır.”

“Çocuk hakları, ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle askıya alınamaz. Karşılaştıkları suçlamalar ne olursa olsun çocuklar aynı hukuksal haklara ve korumaya sahip olmalı, ceza hukuku sisteminde tam olarak korunmalıdır. Çocuk Haklarına dair Sözleşme, Pekin Kuralları ve Paris İlkeleri bu alanda tüm devletlerin gözetmesi gereken yol gösterici ilkeleri net olarak ortaya koymaktadır.”   

“Silahlı çatışmalarda çocuklar konusunu ele alacak BM Güvenlik Konseyi öncesinde UNICEF, hükümetlere, çocukların haklarına öncelik verme, bunun için raporda yer alan tavsiyeleri hayata geçirme ve uluslararası çocuk adaleti standartlarına uyma çağrısında bulunmaktadır.”

# # #
 
UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org.

Bizi Twitter ve Facebook’tan izleyin.

Daha fazla bilgi için:
 
Melanie Sharpe, UNICEF New York, +1 917-251-7670, msharpe@unicef.org 
Rose Foley, UNICEF New York, +19173402582, rfoley@unicef.org