Anasayfa > Basın Merkezi > 2016 > Temmuz > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (7/2016)

Dil öğrenmek bir çocuğun yaşamını değiştirebilir


ANKARA 21 TEMMUZ 2016 - 13 yaşındaki Abdurrahman Halep’teki eski okulunda sınıf birincisiydi. Doktor olmayı istiyordu ve ailesi de onun bu hayalinin gerçekleşmesine yardımcı olmaya kararlıydı. Aile savaşın harap ettiği kentte kalabildiği kadar kaldı; ancak geçtiğimiz yıl Abdurrahman’ın babası o yürek burkan kararı aldı: Artık ülkeden ayrılma zamanı gelmişti. Halep’te okula devam etmek çok tehlikeliydi. Anıları ve hayalleri dışındaki her şeyi, evlerini, arabalarını, mobilyalarını ve sahip oldukları tüm eşyaları geride bırakıp ülkelerinden ayrıldılar.
 
Bugün yüz binlerce Suriyeliye ev sahipliği yapan Türkiye’nin Gaziantep kentine geldiklerinde çocukların eğitimi ailenin en öncelikli konularından biriydi. Önce tüm çocuklarının eğitimlerini sürdürebileceği bir okul, sonra da okulun yakınlarında bir ev bulundu. Yaşadığı yeni ortama bir an önce  alışmayı arzu eden Abdurrahman, Gaziantep-Gazikent’teki “Benim Hayatım” Dil, Eğitim ve Gençlik Merkezi’yle bu dönemde tanıştı. Şimdi burada üç erkek kardeşiyle birlikte Türkçe öğreniyor. Abdurrahman, sıkı çalışmasının da katkısıyla bu yeni dili çok çabuk öğrendi ve gündelik yaşamında da Türkçeyi kullanmaya başladı. Artık çevresindekilerle daha kolay iletişim kurabildiğini söyledikten sonra ekliyor; “Türkçeyi öğrendiğime o kadar memnunum ki… Artık eskiden olduğu gibi okudaki diğer çocuklarla, sokakta ve çarşıda başkalarıyla konuşabiliyorum. İlk geldiğimde doğru düzgün konuşamadığım için çok zorlanmıştım. Öyle ki okula gitmek, dışarı çıkıp oyun oynamak bile istemiyordum.”
 
Gençlik Merkezleri
 
Gaziantep’teki “Benim Hayatım” Merkezi Ekim 2015’te, Kuveyt gibi donörlerin yardımsever destekleriyle açılan merkezlerden biri. Merkezde 6-18 yaş grubundan Suriyeli çocuklara Türkçe dersi veren beş öğretmen çalışıyor. Açıldığından bu yana bu merkezde görev yapan Burcu Gülerim, böylesine kısa bir sürede öğrencilerinin elde ettiği başarıdan gurur duyuyor. Burcu Öğretmen gülümseyerek “Çocuklar Türkçe konuşmayı o kadar sevdiler ki okulda birbirleriyle bile Türkçe konuşnaya devam ediyorlar. Hatta Suriyeli öğretmenlerin, çocukların kendi aralarında Türkçe konuşmalarına izin vermediklerini bile duyuyoruz” diyor.
 
UNICEF tarafından Mülteci Eğitim Vakfı (RET)’nın işbirliği ile hayata geçirilen “Benim Hayatım” Dil, Eğitim ve Gençlik Merkezleri “kayıp bir kuşak”ın oluşmaması için, başta okula gitmeyenler olmak üzere Suriyeli çocukların yaygın eğitime erişimlerini sağlamayı amaçlıyor. Bu merkezlerde çocuklar liderlik, yaşam becerileri, akranlar arası bilgi alışverişi ve destek oturumları gibi gençlerin katılımlarını amaçlayan bir dizi etkinlik düzenleniyor. “Benim Hayatım” Merkezi temel psiko-sosyal desteğin yanı sıra Türkçe ve İngilizce dil kursları da veriyor.
 
Gaziantep’teki “Benim Hayatım” Merkezi’nin yanı sıra Kızıltepe (Mardin) ve Viranşehir’de (Şanlıurfa) yine Kuveyt tarafından desteklenen iki merkez daha bulunuyor. Geçtiğimiz 9 ay içinde toplam 10.085 çocuk kendi gelişimleri açısından büyük önem taşıyan bu merkezlerde sağlanan hizmetlerden yararlanma imkanı buldu.
 
Bugün Türkiye’de yaklaşık 1,5 milyon Suriyeli çocuk yaşıyor ve bu çocukların özellikle eğitim ve korunma gibi alanlardaki ihtiyaçlarının tam olarak karşılanması için daha yapılacak çok iş var. Suriye’deki krizinbaşlangıcından bu yana Türkiye Hükümeti ve ortaklarıyla birlikte Suriyeli çocukların kayıp bir kuşağa dönüşmemesi için çalışmaya devam eden UNICEF, bu çalışmaların ve yukarıda değinilen etkinliklerin gerçekleştirilmesi açısından hayati önem taşıyan Kuveyt gibi yardımsever donörlerin desteğini almaktan büyük memnuniyet duyuyor.
 
UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için: www.unicef.org