Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Aralık > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (12/2015)

"Bir Sen Daha Var" kampanyası 1 milyon söz bekliyor


İstanbul, 11 Aralık 2015- UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi Kıvanç Tatlıtuğ,  "Bir Sen Daha Var" kampanyasını desteklemek için engelli ve engelsiz 70 çocukla İstanbul'daki etkinlikte bir araya geldi. Kampanya; vatandaşlarımızdan 1 milyon söz alarak başta engeli olan çocuklara yönelik tutumlar olmak üzere engellilik hususundaki önyargıları ortadan kaldırmayı hedeflemektedir.

"Bir Sen Daha Var", engeli olan çocukların tıpkı diğer çocuklar gibi aynı haklardan yararlanmasını sağlayacak bir sosyal içerme çağrısıdır. Kampanya; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (ASPB) Yaşlı ve Engelli Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve UNICEF Türkiye Temsilciliği ile ortaklaşa geliştirilmiştir. Kampanya; Türk toplumunda engelliliğe yönelik yapılan kapsamlı bilgi, tutum ve uygulama araştırmasını temel almaktadır. Bu kapsamda; bütün vatandaşlar, gereken bilgilerle donatılarak engeli olan çocukların haklarını savunacaktır.

Engeli olan çocuklar ve aileleri; aşılması güç pek çok engelle karşılaşmaktadır. Olumsuz tutumlar, politikalar ve yasalar, ayrımcılığa ve dışlanmaya yol açabilmektedir. Bilhassa çocuklar; eğlence ve eğitim faaliyetlerinden dışlanmakla kalmayıp kişisel ve sosyal gelişimleri için gereken temel iletişim becerilerini kazanmaktan alıkonulmaktadır.

"Bir Sen Daha Var" kampanyası, BM Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin ilkelerini temel almaktadır. Sözleşmeye göre Taraf Devletler, zihinsel ya da bedensel engeli olan çocukların saygınlıklarını güvence altına alan, özgüvenlerini geliştiren ve toplumsal yaşama etkin biçimde katılmalarını kolaylaştıran şartlar altında eksiksiz bir yaşama sahip olmalarını kabul ederler.

1 milyon söz arasında yerinizi alın

Basın toplantısı Türkiye'deki engeli olan çocukların haklarının hayata geçirilmesi amacıyla Kapadokya’da uçuşunu gerçekleştiren UNICEF logolu sıcak hava balonunun videosuyla LEGOLAND® Discovery Centre İstanbul’dabaşlamıştır. UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşı Hizmetleri Genel Müdürü İshak Çiftçi'nin açıklamalarının ardından, UNICEF İyi Niyet Elçisi Tatlıtuğ projenin birsendahavar.aile.gov.tr adlı internet sayfasını kullanarak sözünü vermiş ve engeli olan çocuklar için daha çocuk dostu bir ortam yaratılması için herkesi 1 milyon söz vermeye davet etmiştir. 

Kıvanç Tatlıtuğ konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Bugün engeli olan ve olmayan çocukların birlikte yaşayabileceği kapsayıcı bir toplum oluşturulmasına destek verecek 1 milyon kişiden biri olmak için buradayım. UNICEF İyi Niyet Elçisi olarak altını çizmek istediğim bir husus var: Çocuklar birbirinden farklı olabilir ancak hepsi aynı haklara sahiptir. Çevremizdeki insanları bu konuyu daha fazla ciddiye almaya ve birsendahavar.gov.tr sitesi üzerinden kampanyaya destek vermeye çağıralım.”

Gerçekleştirilen etkinlikte UNICEF Türkiye Temsilcilisi Philippe Duamelle, "Bütün çocuklar doğduğu andan itibaren aynı haklara sahiptir. Çocuklarımız, potansiyellerini gerçekleştirmeleri ve sahip oldukları yetenekler doğrultusunda toplumun gelişimine aktif olarak katkıda bulunmaları için aynı fırsatlardan yararlanmalıdır.  Kampanya; herkesi engellilik hususunu farklı bir açıdan değerlendirmeye ve daha kapsayıcı bir toplum yaratmaya davet ediyor," dedi.

Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Hizmetleri Genel Müdürü İshak Çiftçi konuyla ilgili şu açıklamada bulunmuştur, "UNICEF ile ortaklaşa yürüttüğümüz ‘Bir Sen Daha Var’ Kampanyasıyla 1 milyon vatandaşımızdan 1 milyon söz almayı hedefliyoruz. Bu kampanyanın; imkânları ve becerileri ne olursa olsun bütün çocukların bir arada yaşayabileceğini göstermemiz için çok önemli bir fırsat olduğuna inanıyoruz. Umarım, bu kampanya toplumumuzda kapsayıcı bir anlayışın gelişmesine zemin hazırlar. Katkıda bulunan herkese teşekkür ederim." 

UNICEF Hakkında

UNICEF, yaptığı her işte tüm çocukların haklarını ve esenliğini gözetmektedir. UNICEF olarak paydaşlarımızla birlikte bu taahhüdümüzü hayata geçirmek için 190 ülkede ve bölgede çalışmalar yürütüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararına işler yapmak üzere, çalışmalarımızı özellikle güç durumdaki ve dışlanmış çocuklar üzerinde yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için şu adresi ziyaret edebilirsiniz: www.unicef.org 

Bir Sen Daha Var kampanyası hakkında daha fazla bilgi almak için birsendahavar.aile.gov.tr adresini ziyaret ediniz.

Çocuklar için Gökyüzü Projesi'nin Türkiye ayağına ait videoyu izlemek için linke tıklayınız:       https://www.youtube.com/watch?v=5HTzdEVryWc
 
Daha fazla bilgi için: 
Sema Hosta
İletişim Bölüm Başkanı, UNICEF Türkiye Temsilciliği
Tel: 0312 454 10 10 E-posta: shosta@unicef.org