Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Kasım > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (11/2015)

"Haksızlıkla Mücadele Et" Kampanyası Dünya Çocuk Günü dolayısıyla toplanan Çocuk Forumu'nda 200 çocuk tarafından başlatıldı


UNICEF İyi Niyet Elçisi Tuba Büyüküstün, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan ve UNICEF’in Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle, Haksızlıkla Mücadele Et kampanyasını Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, Dünya Çocuk Günü’nde çocuklar ile başlattı. (c)UNICEF/Turkey/2015/Ustun&Ergen

ANKARA, 20 Kasım 2015 – 16. Çocuk Forumu bu yıl ayrıca UNICEF’in kürsel #FightUnfair kampanyasının tanıtımını da içermiştir. 


Kutlamalar zirve noktasına Forumun son gününde, halen Türkiye’de yaşayan Suriyeli 40 çocuk dâhil Türkiye’nin çeşitli yörelerinden 200 çocuğun  Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) konuk edilmesi ile ulaşmıştır.

Çocuk Forumu, Türkiye’nin 81 ilinde kurulu bulunan çocuk hakları komitelerinden kız ve erkek çocukları bir araya getiren ve her yıl gerçekleştirilen bir etkinliktir. Bu yılki Forum Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve UNICEF tarafından uygulanan Sosyal Bütünlük ve Barış İnşası Programı çerçevesinde düzenlenmiş ve “Birlikte Yaşamak” temasına odaklanmıştır. Dört gün süren etkinlik sırasında çocuklar empati, uyum, kişiler arası iletişim ve tüm kültürlere saygı konulu çalıştaylara katılmıştır.

Forum sırasındaki özel bir oturumda çocuklar UNICEF’in küresel #FightUnfair (Haksızlıkla Mücadele Et) kampanyası kapsamında neler yapılabileceğini birlikte düşünmüşlerdir. Böylece çocuklar, evlerindeki, okullarındaki ya da topluluklarındaki gündelik yaşamlarından hareketle neyin “haksız” olduğuna ilişkin kendi anlayışlarını geliştirme fırsatı bulmuşlardır. Çocukların haksızlık tanımları çeşitli konuları kapsamıştır.

Küresel ölçekteki #Haksızlıkla Mücadele Et kampanyasına UNICEF’in iyi niyet elçileri ekibi destek olmaktadır. Türkiye’de ise İyi Niyet Elçisi Tuba Büyüküstün çocukların seslerini daha iyi duyurmalarına yönelik çabalara öncülük etmektedir. 16. Çocuk Forumu’nun TBMM’deki kapanış oturumuna katılan Büyüküstün, UNICEF’in Haksızlıkla Mücadele Et kampanyası çerçevesinde en güç durumdaki çocuklar için harekete geçilmesini sağlama çabalarında sosyal ve medya ağlarını harekete geçirmektedir.

Haksızlıkla Mücadele için Birleş

Büyüküstün TBMM’de yaptığı konuşmada  “Günümüz dünyasında, yaşamak, öğrenmek ve koruyucu bir ortamda büyümek için yalnızca yiyecek, bakım ve sevgi gibi temel gereksinimleri olan çok sayıda çocuk ihmale uğramakta, geride bırakılmaktadır. UNICEF iyi niyet elçisi olarak çatışmaların çocuklar üzerindeki etkilerine bizzat tanık oldum; bu çocuklar belleklerinden silinmeyecek şiddet olayları yaşamışlar. Bu çocukları ve ailelerini desteklemek için birlik olmamız gerekiyor. Haksızlığa karşı mücadele etmek, bu çocuklar ve hepimiz için daha iyi bir dünya yaratmak için birleşmeliyiz” dedi.

UNICEF’in Türkiye’deki Temsilcisi Philippe Duamelle konuşmasında “Adaletsizlikler dünyada pek çok çocuğun yaşamını belirliyor. Nerede olursa olsun her çocuğa, özellikle en dezavantajlı konumda olanlara yaşam için adil bir şans tanınması, her toplumda kuşaktan kuşağa aktarılan eşitsizlik ve yoksulluk döngülerinin kırılmasında en büyük umudu oluşturmaktadır. Eğer çocuklar için daha iyi bir dünya yaratmak istiyorsak bu döngüler kırılmalıdır.” dedi.

Çocuklar TBMM Başkanlığı tarafından kabul edildiler ve Haksızlığa Karşı Mücadele Et kapsamında hazırlanan özel çerçeveleri kullanarak fotoğraflar çektirdiler.

UNICEF Hakkında
UNICEF her çalışmasında çocukların haklarını ve iyiliğini gözetmektedir. Ortaklarımızla birlikte 190’dan fazla ülkede ve bölgede yürüttüğümüz çalışmalarda bu taahhüdü pratik işlere dönüştürüyoruz. Özel çabalarımız, nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararını gözeterek en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara ulaşmaya yoğunlaştırıyoruz.

Multimedya içeriğini indirmek için: #FightUnfair: http://weshare.unicef.org/mediaresourceshttp://weshare.unicef.org/mediaresources

Bizi Twitter ve Facebook’tan izleyin.