Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Temmuz > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (7/2015)

Suriyeli çocuklar için okula ulaşmak bir sorun olmamalı


@UNICEF/Türkiye-2015/Çiftçi
ŞANLIURFA, Türkiye, Temmuz 2015 – “Okul servisimizden çok memnunum. Artık okula gitmek için endişelenmiyorum.” diyor 6 yaşındaki Halepli Kamal. Ailesi ile birlikte Şanlıurfa’da yaşayan Kamal, “Büyüdüğüm zaman pilot olmak istiyorum, çünkü uçmak çok güzel” diye ekliyor.

Okula servisle ya da arabayla gitmek dünyadaki birçok çocuk için bir sorun olmayabilir. Ancak çatışmalar dolayısıyla evlerini terk ederek başka bir ülkenin büyük bir şehirinde yaşamak zorunda olan çocuklar için durum biraz daha farklı. Kamal da o çocuklardan bir tanesi.
 
Kamal okula bu yıl başladı, henüz birinci sınıf öğrencisi. Kamal’ın elektrikçi olan babası, çocuklarının güvenli bir ortamda eğitimlerine devam etmesini isteyen bilinçli bir baba. O yüzden Türkiye’yi tercih etmişler. “Türkiye Suriye’den daha iyi. Suriye’yi özlemiyorum çünkü orada hiçbir yere gidemiyordum. Sadece amcalarımı çok özledim. Çünkü onları çok seviyorum.” diyor Kamal.
 
Eğitim merkezlerine ulaşım, Türkiye’deki okullara eden Suriyeli öğrenciler için önemli konulardan biri. Çoğunlukla büyük kentlerin kenar mahallelerinde yaşayan Suriyeli aileler, çocuklarını toplu taşıma araçları ile okula gönderecek parayı denkleştiremiyor.
 
UNICEF ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Şanlıurfa’da kamp dışında yaşayan Suriyeli çocukların okullara servislerle ulaştırılması konusunda birlikte çalışıyor. ECHO’nun finansman desteği ile yürütülen çalışmalar kapsamında, Mayıs 2015 itirabiyle 1.960 öğrenciye ulaşıldı. 40 okul servisi ile çocuklar sabahları evden okula, öğleden sonra ise okuldan eve bırakılıyor.
 
Yazen de tıpkı Kamal gibi okul servisini kullanan Suriyeli öğrencilerden bir tanesi. 13 yaşındaki Yazen iki yıl önce Deyrizor’dan Şanlıurfa’ya gelmiş. Hem okulundan hem de aldığı eğitimden memnun olduğunu söyleyen Yazen, “Okul servisleri çok faydalı. En iyi yanı da okula gecikmiyoruz. Bu harika!” diyor parlayan gözlerle.
 
UNICEF ve partnerleri, Suriyeli çocukların normal hayata dönebilmeleri ve güvenli bir ortamda kaliteli bir eğitim alması ve korunması için çaba gösteriyor.
 
Günümüzde Türkiye ülkelerindeki çatışma ortamından kaçan 1.7 milyonun üzerinde Suriyeli’ye ev sahipliği yapıyor. Bu sayının %85’i kamp dışında yaşarken, geri kalan bölümü kamplarda kalıyor. Türkiye’deki 600.000’in üzerinde Suriyeli çocuk ise okul çağında bulunuyor. UNICEF ve paydaşları bu çocukların ‘kayıp kuşak’ olmamaları için çaba gösteriyor.

ECHO ve UNICEF Suriyeli çocukların eğitim haklarının korunması için işbirliği yapıyor

2012 Nobel Barış Ödülü Avrupa kıtasındaki barışa katkılarından dolayı AB’ye verildi. AB, daha az şanslı olanlarla dayanışma ruhu içinde, ödül kapsamında kenidisine sağlanan maddi kaynağı AB İnsani Yardım ve Sivil Koruma Bürosu (ECHO) koordinasyonunda barış içinde büyüme şansı ellerinden alınmış çocuklar için harcamaya karar verdi. 2013 yılında 2 milyon Euro, 2014 yılında ise 4 milyon Euro değerindeki fonlar bu amaçla dünya genelinde çeşitli ülkelerde kullanıldı.

2015 yılında ise ECHO, “AB Barışın Çocukları” projesi ile Suriyeli çocukların eğitim haklarının korunması için UNICEF ile işbirliği yapıyor. Halihazırda UNICEF tarafından Türkiye’de bulunan Suriyeli çocuklara yönelik hayata geçirilen faaliyetler ECHO fonlarının da katkısıyla daha çok çocuğa daha uzun süre yardım edebilme şansını yaratıyor.

ECHO – UNICEF işbirliği, genel olarak çocukların eğitim imkanına kavuşması ve bu imkanların sürdürülmesini amaçlayan  şu üç aktiviteyi kapsıyor:
  • Yeni eğitim merkezleri: Suriyeli çocuklara eğitim ortamı sağlayacak 12 derslikli 4 adet prefabrik eğitim merkezinin inşa edilmesi. 
  • Suriyeli gönüllü öğretmenlere aylık olarak verilen teşvik ödemeleri
  • Eğitim merkezlerine ulaşımı sağlayacak servis sistemi