Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Temmuz > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (7/2015)

Türkiye'deki Suriyeli Çocukların Desteklenmesi


Ankara, 3 Temmuz 2015 – Almanya Hükümeti, Türkiye’deki Suriyeli çocukların eğitimlerini desteklemek amacıyla UNICEF’e 2 milyon Euro bağışta bulundu.
UNICEF; Milliği Eğitim Bakanlığı (MEB), Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), yerel yönetimler ve diğer ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından, engeli olan, birkaç yıldır eğitimine ara vermiş olanlar da dahil olmak üzere, kamp ve kamp dışında yaşayan tüm yaş gruplarındaki Suriyeli çocukların eğitim imkanına kavuşturulması için yürütülen faaliyetleri desteklemektedir.

Beşinci yılına giren Suriye Krizi ile, 2 milyonu çocuk olmak üzere 4 milyon civarında Suriyeli başka ülkelerde yaşamını sürdürmektedir. Türkiye hali hazırda 1.7 milyondan fazla Suriyeliye ev sahipliği yapmakta ve bu sayının 900.000’i aşkın kısmını çocuklar oluşturmaktadır. Okul çağında bulunan çocukların sayısı ise 600.000 civarında. Bu çocuklar kayıp bir kuşak olma riski ile karşı karşıya bulunuyor.

Okul çağındaki yaklaşık 400.000 Suriyeli çocuk eğitim imkanına ulaşamamaktadır. Kamplarda yaşayan çocukların tamamına yakını okula gidebiliyorken, kamp dışında yaşayanların eğitime katılım oranı ne yazık ki daha düşük seviyelerde gerçekleşiyor.

Türkiye’de bulunan Suriyeli çocukların desteklenmesine ilişkin yaptığı değerlendirmede, Almanya’nın Türkiye Büyükelçisi Eberhard Pohl: “Tüm mültecilerin içinde en savunmasız grubu çocuklar oluşturuyor. Bununla birlikte, uzun süreli bir barış sadece bu çocukların eğitim grömesi ile sağlanabilir. Bu Almanya’nın önceliğidir ve UNICEF’e sağladığımız 2 milyon Euro değerindeki destek bu amaca ulaşmadaki taahhüdümüzü göstermektedir.” dedi.

UNICEF’in Türkiye’deki Temsilcisi Philippe Duamelle ise konuşmasında: “Suriyeli çocukların kaliteli ve güvenli ortamlarda verilen bir eğitim alabilmeleri için imkanlar yaratmak, sadece Suriye’nin değil tüm bölgenin geleceği için de hayati öneme sahiptir. Suriye Krizi’nin mağduru olan çocuklar, uluslararası kamuoyunun destek ve dayanışmasına her zamankinden daha çok ihtiyaç duymaktadır.” dedi.
 
UNICEF Hakkında

UNICEF, yaptığı her çalışmada tüm çocukların haklarını ve esenliğini gözetmektedir. UNICEF olarak paydaşlarımızla birlikte bu taahhüdümüzü hayata geçirmek için 190 ülkede ve bölgede çalışmalar yürütüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararına işler yapmak üzere, çabalarımızı özel olarak en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklar üzerinde yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için www.unicef.orgadresini ziyaret ediniz.

Daha Fazla Bilgi İçin:

Sema Hosta, UNICEF Türkiye İletişim Bölüm Başkanı, shosta@unicef.orgTel:+90 312 454 1010
Dr.Peter Kettner, Basın Sözcüsü, pr-1@anka.auswaertiges-amt.deTel: +90 312 455 5106