UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (8/2012)

UNICEF: Suriye'deki çatışmaların en büyük acısını çocuklar çekiyor


NEW YORK, 3 Ağustos 2012 - Şiddet Suriye'nin birçok yöresinde yaygınlaşırken bu trajedinin en büyük acısını çocukların çektiğini söyleyen UNICEF alarmda.

UNICEF, ülkede sürüp giden çatışmalardan kaçmak için evlerini terk eden ve savaşın en büyük açısını çeken yüz binlerce çocuğa ve aileye acil yardım ulaştırmak amacıyla ortaklarıyla birlikte çalışıyor. Şam’da ve başka yerlerde okullara, camilere ve diğer kamu binalarına sığınan ailelere hijyen paketleri, şilte ve battaniye, gıda maddeleri ve çocukların ihtiyacı olan diğer yardım malzemeleri ulaştırılıyor.

Temmuz ayında daha da olumsuzlaşan güvenlik koşullarına ve birçok bölgeye ancak sınırlı erişim sağlanabilmesine rağmen UNICEF ve ortakları yardım çalışmalarını yaygınlaştırmayı ve büyük çoğunluğu (yaklaşık yüzde 90’ı) çocuk ve ergen olmak üzere 94 bin kişiye ulaşmayı başardı. 

UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake yardım çalışmalarında en büyük önceliğin çocukların ve ailelerin korunması olduğunu söylüyor:

“Gözler Suriye’de tırmanan şiddete çevrilmişken bir gerçeği gözden kaçırmamamız gerekiyor: Bu trajedinin sorumluları çocuklar olmamasına rağmen en büyük bedeli onlar ödüyor. Çocuklar ölüyor, evlerinden, anne babalarından ve okullarından oluyor. UNICEF her yerde vicdan sahibi insanları destekliyor ve masumları korumak adına yapılabilecek her şeyin yapılması için tüm taraflara çağrıda bulunuyor.”

Giderek kötüleşen durum daha çok sayıda sivili Suriye’yi terk edip komşu ülkelere sığınmaya zorluyor. Bugüne dek, yarısı çocuk ve ergen yaşlardaki kişiler olmak üzere 130 binden fazla Suriyeli, Ürdün, Lübnan, Türkiye ve Irak’a sığınmış durumda.  UNICEF diğer insani yardım kuruluşlarıyla birlikte sığınmacılara su, sanitasyon, eğitim ve psikolojik destek dâhil olmak üzere temel hizmetlerin sağlanmasına çalışıyor.