UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (8/2012)

2012 Uluslararası Gençlik Günü Google+Hangouts!


Bize katılın! 2012 Uluslararası Gençlik Günü "Daha İyi Bir Dünya Kurmak İçin: Gençlerle Ortaklaşma"yı 8,9 ve 10 Ağustos 2012 tarihlerinde altı Google + Sohbet serisini izleyerek ve katkıda bulunarak kutlayalım!

Ne?

12 Ağustos Pazar gününe denk gelen 2012 Uluslararası Gençlik Günü Kutlamaları çerçevesinde Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal İşler Bölümü (UN DESA) 8, 9 ve 10 Ağustos günleri altı Google + Sohbet dizisi düzenliyor. Temalar, Genel Sekreter’inin 5 Yıllık Eylem Gündeminde yer alan öncelikli alanlar ve BM’nin Gençlerle ilgili Sistem Ölçeğindeki Eylem Planı ile ilgili. Bunlar: İstihdam; Girişimcilik; Cinsellik ve üreme sağlığı; Eğitim; Siyasal Kapsanma; Yurttaşlık ve Hakların Korunması.

Bu temalar hakkında daha fazla şey öğrenmek için Uluslararası Gençlik Günü dolayısıyla BM uzmanları ile gerçekleştirdiğimiz görüşmelere bakın. Görüşmelerde, bu alanlarda gençlerle ve gençler için nasıl daha iyi ortaklıklar kurulabileceği ele alınacaktır.

Genel Sekreterin Beş Yıllık Gündemi hakkında daha fazla bilgi için Youth Flash’ın Temmuz sayısına bakabilirsiniz.

Neden?

Gençlere ilişkin Sistem Ölçeğinde Eylem Planı hazırlanmasına yönelik Araştırmamıza katkılar gelmeye devam ederken, biz de Planın hazırlanmasına yön veren konularda bir dizi tartışma düzenliyoruz. Bu sohbetler yalnızca gündemdeki konulara dikkat çekmekle kalmayacak, aynı zamanda Birleşmiş Milletler ve sivil toplumun gençlerle birlikte ve gençler için oluşturabileceği ortaklıklara ilişkin birçok yolu irdeleyecektir.

Kim?

Google+Hangout enteraktif forumu kullanılarak her Sohbette 5-6 katılımcı yer alacaktır. Bunların arasında Birleşmiş Milletler Uzmanları, Üye Devletler, özel sektör ve akademiden temsilcilerle birlikte elbette gençlerin kendileri bulunacaktır. Önümüzdeki günlerde katılımcılarımızın kimler olacağına ilişkin bilgileri güncelerken buraya bakmayı unutmayın!

Ne zaman?

Sohbet

Tarih

Siyasal Kapsanma

8 Ağustos

11:00, EST

Yurttaşlık

8 Ağustos

14:00, EST

İstihdam

9 Ağustos

11:00, EST

Girişimcilik

9 Ağustos

14:00, EST

Eğitim

10 Ağustos

11:00, EST

Cinsel Sağlık ve Üreteme Sağlığı Eğitimi

10 Ağustos

14:00, EST


Siz de katılın, görüşünüzü aktarın!

Sohbetleri takip edin!

Google+Hangouts’u burada gplus.to/unitednations’da izleyebilir panelistlerimize sorularınızı Twitter ve Facebook aracılığıyla iletebilirsiniz:

Twitter – @un4youth #IYD2012

Facebook - https://www.facebook.com/UNyouthyear

Günü Kutlayın

Ayrıca, Uluslararası Gençlik Günü kutlaması olarak ne yapmayı planladığınızı da bilmek isteriz! Daha iyi bir dünya amacıyla gençlerle ve gençler için ortaklıklar kurma çabalarınızı bize anlatın! Birleşmiş Milletlerin özellikle istihdam, girişimcilik, siyasal kapsanma, yurttaşlık, hakların korunması, cinsel sağlık ve üreme sağlığı alanları dâhil olmak üzere eğitim gibi alanlarda gençlerle nasıl ortaklaşabileceğine ilişkin fikirlerinizi duymak isteriz. Bize anlatmak istediğiniz başarılı bir ortaklık örneğiniz ya da paylaşmak istediğiniz somut bir öneriniz var mı?

Başarı öykülerinizi ve tavsiyelerinizi şu adrese postalayın: youth@un.org

Araştırmaya katkıda bulunun

Son olarak, Gençlikle ilgili Sistem Ölçeğinde Eylem Planı Araştırmamız şimdi İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Rusça, Çince ve Arapça mevcut; bu araştırmaya sizin de katkınız neden olmasın?

Uluslararası Gençlik Günü’nün nasıl kutlanacağına ilişkin daha fazla ipucu ve bilgi için bu sayfanın sağ tarafındaki ‘geri plan’ bölümünü okuyun.