Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Mart > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (3/2015)

UNICEF'ten Suriyeli çocuklara yeni bir eğitim merkezi


NİZİP/GAZİANTEP, 18 Mart 2015 – Bugün, Gaziantep’in Nizip ilçesinde Suriyeli çocuklara yönelik yeni bir eğitim merkezi açıldı. Bu eğitim merkezi, AFAD ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın işbirliğinde Lüksemburg Devleti’nin mali katkıları ve UNICEF’in desteği ile inşa edildi. 10 ilköğretim, 2 anaokulu olmak üzere 12 sınıftan oluşan Nizip Geçici Eğitim Merkezi 1080 öğrencilik kapasiteye sahip.

5. yılına giren Suriye Krizi’nden nedeniyle 2 milyon Suriyeli; özellikle Suriye’ye komşu olan ülkelerde mülteci olarak yaşamaktadır. Hâlihazırda, Türkiye’de 1,6 milyondan fazla Suriyeli bulunuyor ve bunların 900.000’inin çocuk olduğu biliniyor. Bu sayının da yaklaşık 550.000’ini okul çağındaki çocuklar oluşturuyor.
 
UNICEF, Türkiye’de hem kamplarda hem de kamp dışında yaşayan her yaştan Suriyeli çocuğa kaliteli eğitim olanakları sunmak amacıyla faaliyetler yürüten Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), AFAD ve yerel makamlar ile diğer paydaşların çalışmalarını destekliyor. Nizip’teki bu merkez de dâhil olmak üzere UNICEF, bugüne kadar 27 prefabrik eğitim merkezinin kurulumunu sağlayarak, bu merkezler vasıtasıyla 29.000’den fazla Suriyeli çocuğa eğitim imkânı sağladı. Ayrıca, her biri 24 derslikli 4 yeni eğitim merkezinin inşaat çalışmaları da AFAD ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın işbirliğinde devam etmekte.
 
Törene katılan Lüksemburg Büyükelçisi Arlette Conzemius, Suriyeli çocukların eğitim haklarının korunması adına hala yapılacak çok şey olduğunu belirterek, desteklerinin UNICEF aracılığı ile böyle bir eğitim merkezine dönüşmesinden büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek, Lüksemburg Devleti’nin 2015 yılı için yeniden maddi destek sağlayacağını sözlerine ekledi.
 
Nizip Geçici Eğitim Merkezi’nin açılış töreninde konuşan UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe Duamelle ise; “Eğitim çalışmalarına destek vermek hayati bir önem taşımaktadır. Eğitim, sadece çocukların temel haklarından biri değil, aynı zamanda bu çocukların yaşadıkları travmaları atlatmaları ve geleceklerini kurmaları için de son derece önemli bir araçtır. Tüm Suriyeli çocukların kaliteli eğitim olanaklarına erişimini sağlamak için ortaklaşa yürüttüğümüz faaliyetleri sürdürmeliyiz” dedi.
 
 
########

UNICEF Hakkında

UNICEF, yaptığı her çalışmada tüm çocukların haklarını ve esenliğini gözetmektedir. UNICEF olarak paydaşlarımızla birlikte bu taahhüdümüzü hayata geçirmek için 190 ülkede ve bölgede çalışmalar yürütüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararına işler yapmak üzere, çabalarımızı en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklar üzerinde yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için www.unicef.orgadresini ziyaret ediniz.
 
Daha fazla bilgi için:
 
Sema Hosta, UNICEF Türkiye İletişim Bölümü Başkanı, shosta@unicef.orgTel:+90 312 454 1010

Fotoğraflar: ©UNICEF/Türkiye/2015/Yurtsever