Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Mart > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (3/2015)

Çocuklar için Gökyüzü Projesi ile UNICEF logolu balon şimdi Türkiye'de


ANKARA, 17 Mart 2015–UNICEF logolu sıcak hava balonu, bugün Ankara’da aralarında engeli olan çocukların da bulunduğu 100’ü aşkın çocuğun katılımıyla şişirildi. UNICEF’in destek verdiği Flying High for Kids Projesi kapsamında 100’den fazla ülkeyi dolaşacak olan sıcak hava balonu çocuk hakları konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor.  

UNICEF Temsilcisi Philippe Duamelle konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “ ‘Flying High for Kids Girişimi’ / Çocuklar için Gökyüzü, Aralık 2013’te Yeni Zelanda’nın Auckland kentinde UNICEF tarafından başlatıldı. Önümüzdeki dört yıl boyunca, balon Orta Asya, Afrika ve Güney Amerika’yı dolaşarak insanlara çocuk haklarının önemini ve engeli olan çocukların da diğer çocuklarla aynı haklara sahip olduğunu hatırlatacak; engeli olan çocukların toplumla bütünleşmesini sağlamak için daha fazla destek verilmesi ve bu konunun üzerinde daha fazla durulması gerektiğini vurgulayacaktır.”
 
Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü İshak Çiftçi “Genel Müdürlük olarak UNICEF  ile çeşitli projelerde etkin işbirliğimizi sürdürmekteyiz. ‘Bir Sen Daha Var’ Kampanyası’nın  engeli olan ve olmayan çocuklarımızı bir araya getiren bu etkinliği  sosyal hayatın birleştirici gücünü bir kez daha göstermiştir. Çocuklarımızın buradaki  uçan balonlar gibi neşeli ve engelsiz bir yaşam sürdürmesine yönelik olan çalışmalarımız büyük bir ivmeyle devam etmektedir. Emeği geçen herkese ve gelenlere çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Sıcak hava balonu pilotu Andrew Parker, “Birçok ülkede balon uçurdum, ancak daha önce bu kadar büyük ölçekli bir faaliyette yer almamıştım. Gideceğimiz ülkelerdeki çocukların çoğu daha önce hayatında hiç sıcak hava balonu görmemiş. Bu da, balon uçurma tutkumu paylaşabilmem ve çocukları hayallerinin peşinden gitmeleri konusunda cesaretlendirebilmem için çok önemli bir fırsat. UNICEF’e destek vermekten dolayı çok mutluyum. Dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar tüm çocukların eğitim almasını sağlayan ve kapsayıcı eğitimin kapılarını aralayan küresel bir örgüt olarak UNICEF, bu proje için son derece uygun bir paydaş.” diyerek süreci özetledi.
 
Balon, engeli olan çocuklar dâhil bütün çocukların aynı haklara sahip olduğunu vurgulamak amacıyla Atatürk Kültür Merkezi’nde şişirildi. Bu faaliyet, “Bir Sen Daha Var” kampanyası kapsamında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve UNICEF işbirliğinde gerçekleştirildi. Kampanya, engeli olan çocukların saygınlıklarınıgüvence altına alan, özgüvenlerini geliştiren ve toplumsal yaşama etkin biçimde katılmalarını kolaylaştıran şartlar altında eksiksiz bir yaşama sahip olmaları gerektiğini öngörenBM Çocuk Hakları Sözleşmesi ilkelerini temel almaktadır.
 
Bu faaliyet ile çocuklar, kartpostal hazırlama ve şarkı söyleme gibi farklı etkinliklerde yer aldılar. Bilkent Üniversitesi genç müzisyenleri ise kısa bir klasik müzik konseri verdi. Çocuklar, kartpostalların üzerine balonun ziyaret edeceği ülkelerdeki diğer çocuklar için dileklerini ve isteklerini resmettiler.
 
Sıcak hava balonu pilotu Andrew Parker Şubat ayında Türkiye’ye vardı ve 9 Mart’ta Göreme’de balonu uçurdu.
 
#####
 
UNICEF Hakkında
UNICEF, gerçekleştirdiği her faaliyet ile çocuk haklarını ve çocukların refahını desteklemektedir. Verdiğimiz sözleri hayata geçirmek için paydaşlarımızla birlikte 190 ülkede ve bölgede çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Başta en dezavantajlı ve toplumdan dışlanmış çocuklar olmak üzere, dünyanın her yerindeki çocuklara yardım eli uzatmaktayız. UNICEF hakkında ve UNICEF’in Türkiye’de yürüttüğü faaliyetlere ilişkin daha fazla bilgi almak için: www.unicef.org.tradresini ziyaret ediniz.
 
 
Daha fazla bilgi için:
Sema Hosta
İletişim Bölüm Başkanı, UNICEF Türkiye Temsilciliği
Tel: 0312 454 10 10 E-posta: shosta@unicef.org
 
Andrew Parker
Proje Direktörü, Flying High for Kids
E-posta: andrew@flyinghighforkids.com
Facebook: www.facebook.com/flyinghighforkidsproject
İnternet Sitesi: www.flyinghighforkids.com