Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Mart > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (3/2015)

UNICEF: Suriye ve Irak'taki çatışmalardan 14 milyon çocuk etkilendi


Suriye krizi beşinci yılına girerken, ergenlik çağındaki gençlere daha çok destek olunması gerekiyor NEW YORK/AMMAN, 12 Mart 2015 – UNICEF tarafındanbugün yapılan açıklamada, Suriye’nin tamamını ve Irak’ın büyük bir bölümünü etkileyen ve gün geçtikçe daha da şiddetlenen çatışma ortamının bölgede yaşayan yaklaşık 14 milyon çocuğu mağdur ettiği belirtildi.
 
Suriye’de yaşanan kriz beşinci yılına girerken, ülke içerisindeki 5.6 milyondan fazla çocuğun durumu hala vehametini korumaya devam ediyor. Ülke içindeki fiili çatışmalar ve benzeri nedenlerden dolayı insani yardım kuruluşlarının erişiminin güçlükle sağlandığı bölgelerde yaşayan yaklaşık 2 milyon çocuk da bu rakama dâhil. Halen 2.6 milyon civarında Suriyeli çocuk okula gidemiyor.
 
Yaklaşık 2 milyon Suriyeli çocuk bugün Lübnan, Türkiye, Ürdün ve diğer ülkelerde mülteci olarak yaşıyor. Bu sayıya ek olarak, mültecilere ev sahipliği yapan dezavantajlı topluluklara mensup 3.6. milyon çocuk da talep fazlalığından dolayı eğitim ve sağlık gibi alanlardaki hizmetlerin yetersiz hale gelmesi ile krizin olumsuz etkilerine maruz kalıyor.
 
Öte yandan, etkisi her geçen gün artan Irak’taki bağlantılı kriz nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan 2.8 milyon çocuğun pek çoğu, silahlı grupların kontrolü altındaki bölgelerde sıkışıp kalmış durumda.
 
UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake yaptığı açıklamada: “Küçük çocuklar, bugüne kadar krizin tüm zorlu koşullarına maruz kaldı. Acı, şiddet ve kayıplar kişiliklerinin geliştiği çağda olan ergenlerin yalnızca geçmişinde bir yara olarak kalmayıp geleceklerini de şekillendiriyor. Kriz beşinci yılına girerken, bu genç kuşak, belki de şu anda kendi yaşadıkları acıları ileride başkalarına yaşatacakları bir şiddet döngüsü içinde yitip gitme tehlikesi altında” dedi.
 
Çatışma ortamının yol açtığı büyük çalkantıya rağmen çocuklar ve gençler olağanüstü bir kararlılık ve cesaret göstermeye devam ediyor. Suriye krizi özelinde hazırlanan internet sitesinde  (childrenofsyria.info)bir dizi yeni portre yayınlayan UNICEF, savaşın yıkıma uğrattığı Humus şehrindeki evinden kaçmak zorunda kalan, şimdilerde ise bir yandan öğrenimine devam ederken bir yandan diğer çocuklara kurslar veren 16 yaşındaki Alaa ve Irak’ın kuzeyinde bir barınakta yaşayan ve kendinden küçüklere derslerinde yardımcı olan 10 yaşındaki Christina gibi çocukların öykülerini bizlere ulaştırıyor.
 
“Yaşadıkları büyük acılara,kurbanı oldukları onca hataya ve yetişkinlerin bu korkunç çatışmaya son vermek konusundaki başarısızlığına rağmen, krizden etkilenen çocuklar hala daha iyi birer hayat inşa etme cesaretini ve kararlılığını gösterebiliyor.” diye konuşan Lake sözlerine şu şekilde devam etti: “Onların bu azmi karşısında, bizler nasıl olur da onlara yardım etmek için elimizden geleni yapmayız? Onların umudunu yitirmediğini bile bile, bizler nasıl umutsuzluğa kapılabiliriz?”
 
UNICEF; çocukların ve ergenlik çağındaki gençlerin ihtiyaçlarının karşılanması, kendileri için daha istikrarlı bir gelecek inşa edebilmelerini sağlayacak becerilerle donatılmalarına yönelik uzun vadeli yatırımlar yapılması çağrısında bulunuyor. UNICEF tarafından önerilen bu yatırımlardan bazıları şu şekilde sıralanmakta:
 
  • Ergenlik dönemindeki çocuklar için telafi eğitimi, mesleki eğitim ve boş zamanlarını değerlendirebilmeleri için daha fazla fırsat yaratılmalıdır. 12 ila 18 yaş aralığında yaklaşık 5 milyon Suriyeli çocuk bulunduğu dikkate alınarak, gençlere beceriler kazandıracak ve geçim kaynağı sağlayacak girişimler desteklenmelidir.
  • Krizden etkilenen çocuklara örgün ve yaygın eğitim olanakları sunulmalı; bu gençlerin akademik hayatlarını sürdürmelerine yardımcı olacak sertifikasyon programları gerçekleştirilmelidir.
  • Başta şiddet mağdurları olmak üzere, dezavantajlı çocuklara psikososyal bakım ve yardım hizmetleri götürülmelidir.
  • Krizden farklı şekillerde etkilenen tüm çocuklara yardım etmek için ev sahibi topluluklardaki eğitim ve sağlık sistemleri güçlendirilmeli, bu toplulukların geçim kaynaklarına destek sağlanmalıdır.
########

UNICEF Hakkında
UNICEF, yaptığı her çalışmada tüm çocukların haklarını ve esenliğini gözetmektedir. UNICEF olarak paydaşlarımızla birlikte bu taahhüdümüzü hayata geçirmek için 190 ülkede ve bölgede çalışmalar yürütüyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar tüm çocukların yararına işler yapmak üzere, çabalarımızı özel olarak en güç durumdaki ve dışlanmış çocuklara yoğunlaştırıyoruz. UNICEF ve çalışmaları hakkında daha fazla bilgi için www.unicef.orgadresini ziyaret ediniz.
 
Bizi Twitterve Facebook'tan takip edin.
 
Broll, fotoğraflar ve multimedya araçlarını indirmek için: http://uni.cf/1AdpGZI
 
Daha fazla bilgi için:
Simon Ingram, UNICEF Orta Doğu & Kuzey Afrika, singram@unicef.orgTel: +962-79590-4740
 
Juliette Touma, UNICEF Orta Doğu & Kuzey Afrika, jtouma@unicef.orgTel: +962-79867-4628
 
Najwa Mekki, UNICEF Medya New York, nmekki@unicef.org  Tel: +1-212-326-7448 Cep Tel: +1-917-209-1804
 
Sema Hosta, UNICEF Türkiye, shosta@unicef.orgTel:+90 312 454 1010