Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Şubat > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (2/2015)

5 soruda "Ayda 25 TL ile Bir Çocuk Okul Öncesi Eğitimde Bağış kampanyası"


#UNICEFSöz yarışmasında en çok beğeniyi alan, Funda Kocabıyık, T.C. MEB, Temel Eğitim Genel Müdürü ile röportaj.

Ayda 25 TL ile Bir Çocuk Okul Öncesi Eğitimde Bağış kampanyası fikri nasıl ortaya çıktı?
Genel Müdürlüğümüzce yürütülen ve UNICEF’in teknik destek sağladığı Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi faaliyetleri yürütülürken, alandan alınan dönüşler ve ihtiyaç analizleri sonucunda, sırf ekonomik nedenlerle okul öncesi eğitiminden yararlanamayan çocukları okulla buluşturmak amacıyla yürütülen bir kampanya olarak ortaya çıkmıştır.

Bağış veren kişiler bu kampanyanın şeffaflığına çok güveniyor.  Bunu nasıl sağladınız?
Hem destek verilecek çocukların seçimi hem de toplanan bağışların kullanımı süreci sürekli olarak Genel Müdürlüğümüz ve UNICEF yetkilileri tarafından izlenmekte, gerekli görülen yerlerde müdahale edilmekte, kampanyanın amacı doğrultusunda yürütülmesi sağlanmaktadır. Ayrıca kaynak aktarılan il, ilçe ve okul müdürlüklerinden gelen geri bildirimler değerlendirilmekte ve kampanyanın en dezavantajlı çocuklara ulaştırılması için her türlü önlem alınmaktadır.

Bu kampanyadan yararlanacak çocukları nasıl tespit ediyorsunuz?
Kampanyanın amacına ulaşması için özellikle il ve ilçe yöneticileri bu konuda bilgilendirilmektedir. Hangi çocukların öncelikli olduğu, bu çocukların okula kazandırılması için ne tür desteklerin sağlanması gerektiği ve yerleşim ve  okul seçiminde nelere dikkat edileceği yerel yöneticilerle paylaşılmakta, bu bilgilendirme sonucunda il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından belirlenen okullara kaynak aktarımı yapılmaktadır.

Bugüne kadar kaç ilde kaç çocuk kampanyadan yararlandı?
İlk kez 2012-2013 eğitim öğretim yılında uygulamaya  koyduğumuz bu  Kampanyadan, ülkemizin her bölgesinden değişik 26 ilde toplam 13.491 dezavantajlı  çocuk yararlanmıştır.

2015’te de bu kampanya devam edecek mi?
10. Kalkınma Planında yer alan “Öğrencilerin sosyal, zihinsel, duygusal ve fiziksel gelişimine katkı sağlayan okul öncesi eğitim, imkânları kısıtlı hane ve bölgelerin erişimini destekleyecek şekilde yaygınlaştırılacaktır” hedefi ve 2015 Hükümet Programındaki “36-60 aylık çocuklar ile ilkokula kayıt olmamış 60-72 aylık çocukların okul öncesi  eğitime kazandırılması amacıyla çocuk başına doğrudan destek ve çeşitli bağış kampanyaları ile bölgeler arasındaki farklar da dikkate alınarak gerekli fiziki altyapı sağlanacaktır.” hedefi dikkate alınarak kampanya, 2015-2016 eğitim öğretim yılında da devam ettirilecektir.