Anasayfa > Basın Merkezi > 2015 > Şubat > 
UNICEF'ten düzenli haber almak için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz

Basın Merkezi (2/2015)

Çocuk Dostu bir Mamak için yapılan araştırmanın sonuçları masaya yatırıldı


ANKARA, Türkiye, Şubat 2015 – “Bence okullardaki yetersizliklerin ve sorunların giderilmesi birinci öncelik. Çocuk parklarının azlığı ve çocukların sokakta oynamak zorunda olması da beni üzüyor” diyor 12 yaşındaki Hazal yaşadığı kentteki sorunları sıralarken. Çözüm önerileri olarak; çocuk hakları ve çocuk dostu şehirler konusunda ilçesinde farkındalık yaratılması ve ailelerin bu konularda eğitilmesini sıralıyor.

Hazal, Ankara’nın bir dönem çöplüğü ve 80’li yıllardaki hapishanesi ile “pek de iyi olmayan bir ünü” olan Mamak ilçesinde yaşıyor. Yedinci sınıf öğrencisi Hazal yaşadığı kent hakkındaki sorunları belediyeden yetkili kişilerin önünde özgürce ve kendinden oldukça emin bir şekilde yukarıdakı şekilde dile getirdiği toplantının adı “Mamak Çocuk Eylem Planı Çalıştayı”.

UNICEF Türkiye ile Mamak Belediyesi arasında imzalanan “Çocuk Dostu Şehir” protokolünün ardından yapılan “Mamak’ta Yapılan Hak Temelli Kent Analizlerinin ve Hizmet Haritalandırılması” araştırmasının sonuçları bu çalıştayda masaya yatırıldı. Araştırmanın sonuçlarının özeti yetkililer tarafından ilgili kurumlar ve kamuoyu ile paylaşıldı.

Mamak’taki  toplam 892 çocuk, ergen, ebeveyn ve hizmet sağlayıcı ile yüzyüze yapılan ankette tespit edilen sorunlar, çalıştayın ikinci bölümünde katılımcılar tarafından masaya yatırıldı ve sorunların nedenleri ile çözüm önerileri tartışıldı. Beş ana başlıkta yanıtlanan sorular doğrultusunda; ev ortamı ve özel hayat konusunda olumlu sonuçlar elde edilirken, oyun ve boş zaman, katılım ve yurttaşlık, sağlık başlıklarında ise yetersiz not çıktı.

Araştırma kapsamında; yüz yüze gerçekleştiren anket çalışmasına katılan 20 gönüllü çocuk hakları savunucusundan biri de Dilek Ateşoğlu. 21 yaşındaki Dilek, anket çalışması hakkında bize biraz daha detaylı bilgi veriyor. Daha önce devlet korumasınıdaki çocuklar, cinsel istismara uğrayan çocuklar ve engelli hakları ile ilgili çalışmalar gerçekleştiren Dilek, geçen sene Ekim ayında bu projeye dahil olmuş. Anket çalışmasını Ekim ve Kasım ayları süresince gerçekleştirdiklerini belirtiyor.

Gönüllü çocuk hakları savunucuları iş başında

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Maliye Bölümü’nde okuyan Dilek, Mamak’ın gelişmekte olan bir bölge olduğunu ve insanların yeniliklere açık olduğunu belirtiyor. Anket çalışması sırasında bir sorun yaşamadığını vurguluyor. Çocukların madde bağımlılığı riski, oyun alanlarının yetersizliği, karar mekanizmalarına katılımın yetersizliği ve aile içi sorunlar onun bu araştırma sırasında gözlemlediği en temel sorunlar.

Çalıştaya katılan UNICEF  Türkiye Temsilci vekili Lieke van de Wiel, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, proje sponsoru IKEA Pazarlama Müdürü Özge Kocaoğlu da katıldılar ve araştırmayı gerçekleştiren Dilek ve diğer gönüllü çocuk hakları savunucularına sertifikalarını verdi. Gönüllü gençler sertifikalarını alırken proje sırasında yaşadıkları tüm yorgunlukları unutmuş gibi görünüyordu...

UNICEF  Türkiye Temsilci vekili Lieke van de Wiel de çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, IKEA ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi’nin finansal desteği ile UNICEF Türkiye Ofisi çocuk dostu politikalar ve programlar geliştirilmesi ve çocuk dostu mekânlar oluşturulması konusunda belediyelere destek vererek Çocuk Dostu Şehirler projesini uygulamakta olduklarını kaydetti.

UNICEF’ten çocuk dostu belediyelere destek

Lieke van de Wiel, “Bu bölgelerdeki çocuklarımızın hayatlarını çok daha iyiye götürmeye çalışıyoruz. Şu anda Ankara’da sadece Mamak Belediyesi ile çalıştık fakat burada öğrendiklerimiz, edindiklerimiz Türkiye genelinde ve diğer ülkelerde örnek olacaktır. Analiz sonuçlarını değerlendirerek nelep yapılabileceğini tespit etmek için büyük bir önem taşıyor. Çocuk dostu belediyeleri ve herkesi günlük hayatta çocuklara katkı yapabileceği bir duruma getirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül ise çalıştay öncesinde yaptığı konuşmada, bu çalıştay sonrası UNICEF ile işbirliği neticesinde Çocuk Dostu bir Mamak’ı hayata geçirmek için önemli bir adım atılmış olacağını belirtti.  “Biz bu vatanı çocuklarımızdan ödünç aldık. Çocuklarımıza emanet edeceğimiz kenti elbette hem çocuklarımızın ihtiyaçlarına göre şekillendirmek hem de ileriyi gören bir vizyonla geleceğe hazırlamak bizlerin görevi olmalıdır” diyen Başkan Akgül, UNICEF yetkililerine, sponsor firma IKEA’ya ve araştırmayı gerçekleştiren gönüllü gençlere teşekkür etti.

Kasım 2014 tarihinden bugüne Mamak Çocuk Meclisi Başkanlığı görevini yürüten Hazal ile sohbetimize öğleden sonra verilen çay molasında devam ediyoruz. İleride başarılı bir siyasetçi olmayı hedefleyen Hazal, Mamak’ın çok şanslı olduğunu düşünüyor: “Çünkü Mamak, Çocuk Dostu Şehirler listesinde yer alan Türkiye’deki 10 ilçeden biri, Ankara’daki ise tek ilçe.”

Çocuk Dostu Şehir, uygulamada çocukların haklarının politikalara, yasalara, programlara ve bütçelere yansıması anlamına gelmektedir. Çocuk Dostu Şehirde çocuklar kent yönetiminin aktif katılımcılarıdır ve fikirleri kent yönetimi tarafından dikkate alınır. Bu fikirler kent politikalarında hayat bulur.

Çocuk Dostu Şehirler hakkında detaylı bilgi için: http://unicef.org.tr/sayfa.aspx?id=64
 

Yazı: Ayberk Yurtsever